Lítali opravdu nazí?

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Lítali opravdu nazí?

Post by zoro »

Je možné, že by keltské obyvatelstvo doby laténské na našem území, tedy jejich válečnická vrstva nepoužívala železných přileb a kroužkových pancířů? Zatím to z nálezů tak vypadá, ale pravda je určitě jinde, nebo že by všichni bohatí a slavní bojovníci z české kotliny neměli na pořádnou zbroj?

Mám tedy otázku, myslíte si, že je reálné u nás pro keltské období na bitvách používat lepších zbrojí, kovových přileb atd?

Díky za názory
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Pro latén bych to s kroužkama asi moc nehrotil a o těch "lepších" zbrojích je důležité vědět jaké období chceš dělat a co si představuješ pod pojmem lepší zbroj. Pak se podle toho musíš zařídit.

V Čechách jsou keltské skupiny dost nevyhraněné a je to spíš taková fantazy směs.

Jinak bych doporučil rekonstruované období sladit s ostatními skupinami (Markomani, římské legie), které toto období dělají.
Vítězství nebo smrt!
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím,
no, ne že by Keltové vůbec nepoužívali přilby a kroužkové zbroje, ale jak už jste psali, takovou výzbroj si mohla dovolit jen úzká vrstva zámožných Keltů. Obyčejný průměrný Kelt si musel vystačit se štítem a mečem/kopím. No a to se samozřejmě odráží i v archeologických nálezech.
S pozdravem
Saša
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

To já dělám tohle období, akorát teď chci se zodpovědně pustit do výzbroje, protože co se nedělá pořádně nemá cenu.
Na Germány a Římany to napasovat nejde, jelikož je to jiná doba a jiné možnosti.

Tady jde o to, že se musí nutně hledat kompromis mezi living history a bezpečností v bitvě (při scénce nehrozí takové nebezpečí). Reálně by měl v bitvě přilbu a zbroj každý desátý, ale pro bezpečnost je plech na hlavě a min. kožená zbroj nezbytná pro každého. Ostatně tenhle problém je u každého období až po ranný středověk, akorát čím starší dějiny tím méně plechu.

Otázka tedy je, jestli vůbec má cenu se pokoušet o věrné zachycení keltské výzbroje, nebo to není pro bezpečnou účast v bitvě možné.
Last edited by zoro on Thu 21. Jun, 2007 19:12, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No na Gladiu jsme měli na straně barbarů minimum přileb a zbrojí a taky se to dalo. Jenže to je spíš větší vystoupení než bitva ve volném stylu. I když letošní už svým rozsahem bitvu připomínal, stále se to odehrávalo v rámci lidí kteří se vesměs dobře a často dlouho znají, takže ani pak to nebylo nijak zvlášť nebezpečné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

JESTLI CHCEŠ "DĚLAT"LATEN-JISTĚ MÁ CENU REKONSTRUOVAT VĚRNĚ,V RÁMCI MOŽNOSTÍ.. :?
JESTLI CHCEŠ CHODIT DO BITEV,NA LTa-LTd SI U NÁS NEŠKRTNEŠ - VOL JINÉ OBDOBÍ..PAK MŮŽEš TŘÍSKAT ASPON DO ŘÍMANŮ :badgrin:
Já osobně dávám přednost nacvičeným "bojovým ukázkám",pro experimentální boj pak volím měkkou zbran-nemusíš řešit zbroj,či "nedobové"ochr.pomůcky a neošidíš sebe ani diváka o body a seky na hlavu,nemusíš "brzdit"a hlavně nevezeš nikoho na šití..výhodou našeho období je absence technik na čepeli.jen ten akční štít je občas problém.. :roll:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

zdravím,

Mám takovej dotaz. Chcu si udělat ňákej keltskej ohoz, ale nejdřív si potřebuju ověřit, jestli by nebylo od věci si udělat obyč kalhoty z vlněné kárované látky a tuniku třeba ze lněného plátna a přes sebe bych hodil vlněný plášť sepnutý keltskou sponou co myslíte???

Dále bych potřeboval vědět jak to bylo z kelty po stránce lukostřelecké.
Určitě se mezi kelty našli nějací lukostřelci, takže by mě zajímalo, co používali za luky, šípy, hroty atd...máte někdo s tímto zkušenosti???
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Tristan wrote:zdravím,

Mám takovej dotaz. Chcu si udělat ňákej keltskej ohoz, ale nejdřív si potřebuju ověřit, jestli by nebylo od věci si udělat obyč kalhoty z vlněné kárované látky a tuniku třeba ze lněného plátna a přes sebe bych hodil vlněný plášť sepnutý keltskou sponou co myslíte???

Dále bych potřeboval vědět jak to bylo z kelty po stránce lukostřelecké.
Určitě se mezi kelty našli nějací lukostřelci, takže by mě zajímalo, co používali za luky, šípy, hroty atd...máte někdo s tímto zkušenosti???
Mno jediné co jsem tedka po ruce dohledal (kelty se nezabývám) je: Keltové prý se rádi oblékali do oděvů pestrých barev a vzorů. obecný názor na vzhled starých keltů formuloval jeden z našich starých historiků:"galové byli těla hřmotného a odívali se v sukně strakáté...jejich oděv se skládal z barevného chitonu (haleny), přes tento základ nosili plášť (kalhoty jsou v keltské evropě novinkou - dosud známé pouse na východě v Persii a Skythii) Obuv tvořili dřevěné sandale nebo platěná či kožená obuv. - Vladimír Podborský, dějiny pravěku a rané doby dějinné Brno 2001. str. 209. Bohužel zde není poznámkový aparát...takže nevíme koho vůbec cituje :? Akorát uvádí docela hezký základní seznam literatury na str. A4 na konci kapitoly - obr. tabulek je zde také docela hodně, njn. jsou to vlastně skripta :twisted:

Jinak v tom případě bych ti doporučil ještě si půjčit a prolézt např. :

Berresford Ellis, P., první tisíciletí keltských dějin. Keltové 1000pž.kr.-51 po kr., Praha 1996.

Filip, J., Keltové v střední Evropě, Praha 1956.

Šimek. E., Keltové a Germáni v našich zemích, Brno 1934.

Drda, P. Keltové a Čechy, Praha 1998.

Green, M.J. (ed) The celtic world, London - New York 1996.

Rozhodně i kdybys náhodou nenašel co potřebuješ - bude v té mnou vypsané literatuře určitě víc než dostatečný seznam literatury, která by mohla pomoct.

A no něco co mě vyhodil namátkou strejda Google:
http://www.gallica.co.uk/celts/clothing2.htm
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

V podstatě tak-jen si nejdřív stanov,jaké "keltské"období chceš dělat-nezdá se to,ale těch zhruba 6 století jejich pobytu u nás se podle šperků,doplňků,zbraní a vůbec hmotné kultury dělí na 8 období,a ty ještě dále-v podstatě po pár letech.Asi je jasné,že kelt z -500(LT a1) bude vypadat jinak než z-100(LTd2).Tak si nastuduj výše zmíněné a nespadni mezi všekelty.Pro inspiraci se dá mrknout na nás www.kelti.cz.
Co se luku týče,u nás je pár nálezů hrotů šípů(např ze St.Hradiska)-ůplně normální železný hrot s tulejkou a křidélky.V hrobech se nacházejí vyjímečně,1-2 ks.v jednom případě se usuzuje o zástřelu dotyčného(hrot nalezen v hrudníku)Luk používán hlavně k lovu-není typickou výbavou válečníka(málo rukou :)) I obrana oppid využívá spíše praky.Caesar však v boji s Vercingetorixem popisuje "lučištníky s celé Galie"Netuším,co myslel-podle mého je pěší lučištník ve starověku k prdu :biggrin: Typ luku je velká otázka-vzhledem, k tomu,že keltové bojovali po celé evropě,znali lecos..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

www.kelti.cz ....hmmm....pro mě velice dobrá ispirace co se týče stylu odívání i jiného 8)
DÍKY :wink:
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

A dalším problémem je obuv :?

Myslíte, že by se na kelty hodily obyč krpce???

Nebo toto?? (myslím ty spodní špičate ,,střevíce")

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pro Kelty nevím, ale pro Germány ano - ve Schlettem takové rekonstrukce bot z doby římských jsou a našel bych nějaké pozůstatky podobné primitivní obuvi i na nohou mumií z bažin a rašelinišť v tehdejší Germánii. Zkusím to projít, bude-li zájem, ale nejsou to Kelti.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

Wothan: znáš nějaký keltský boty, který by na kelty na 100% seděli do všech keltských období???(teda jestli jeňějakej univerzál) :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Neznám, to asi Křižák, já se Kelty vlastně nikdy moc nezabýval, jen těmi Germány.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Jen jsem trošku něco prolezl...no nevím nakolik jsem se strefil, neb jsem to nepřekládal bo moje nemčina je katastrofální...

http://hassiaceltica.de/forum/wbblite/t ... 0ec&page=1
- Jsou tam hlavně nějaké "rekonstrukce", ale fakt nevím bo říkám nepřekládal jsem... forum je nicméně velmi obsáhlé.

Zde je nějaký "výjev"

http://hassiaceltica.de/forum/wbblite/t ... 879a45d0ec

A zde fotka z nějaké výstavy - různé kr ... 5261280578
Last edited by JARWIKS on Thu 21. Aug, 2008 18:43, edited 2 times in total.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Post Reply