sax

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

sax

Post by Appendix »

Sax z doby římské jsem ještě neviděl. Jinak saxy se objevují někdy od poloviny 4. stol. V době římské se používalo různých tvarů nožů, z nichž některé se saxům mohou blížit. A naopak i v době stěhování národů je spousta větších nožů které mohou být saxy, ale taky nemusí. Ta hranice je dost nejasná.
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Jo vim kterej obrázek máš na mysli. Vzhledem k tomu, že to je starší doba římská, tak to sax nebude, ale tvarově je to stejný. Na ty umba se zejtra mrknu až budu doma, ale taky mam za to že to je římská záležitost.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nahodli bys prosím něco k těm štítům?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ten Hjortspring...je to určitě depot? Nejsou to věci z té lodi, co jsem na ni dával nedávno link? Tam totiž tyhle štíty taky byly, akorát se mi k nim nepodařilo dohledat lepší fotky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Nazdar.
Tak jsem koukal na ty pulkulaty puklice a Droberjar píše, že by měly být římského původu. Je to počátek mladší doby římské. 2ks jsou z hrobů v Sendražicích a 1ks Dobřichov-Třebická.(možná že je jich ještě víc, našel jsem jenom tyhle)

Jo a ty "saxy" z Hjortspringu jsou ale pěkně ošklivý :doubt: . Nevim jestli je to tim obrázkem v Ospreyi nebo tak vypadaj doopravdy. Ten horní se blíží jednosečným mečům, kterých bylo u nás nalezeno několik. Jsou ovšem poměrně delší a mají užší čepele. Pěkný hračky, až se budu nudit, tak si taky nějakej udělam.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

ten link je v Starověk-21.století - Zajímavé odkazy
Hogofogo
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Hogofogo »

Hele, jak to teda bylo? Začala doba stěhování národů a germáni si řekli, teda pánové, vod 1. příštího měsíce se budou všecky ty velký špičatý kudly, co naši pradědkové vokopčili vod Keltů a tahaj je na vopasku už celou dobu železnou, jmenovat saxy, notabene že my se teda náhodou jmenujem Sasové, teda Saxoni. A protože se teda jmenujem Saxoni , budou se ty kudly vod teďka jmenovat po nás, notabene že tim nakrknem Sueby, teda jako Šváby, vo Francích už teda vůbec nemluvim, protože co by se po těch taky mohlo jmenovat. Takže kdo tomu jako od prvního nebude říkat sax, tak ho s tou kudlou prostě propíchnem a bude to...
Hogofogo
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Hogofogo »

Mám fůru zajímavejch obrázků, mohl by jste mi prosím někdo srozumitelně poradit, jak je vložit? Z přiloženého návodu jsem jelen.
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

zdravím
chtěl bych vás poprosit, potřeboval bych fotku nebo nákres čepele saxu z období stěhování národů, tak konec čtvrtého až konec pátého století. Zatím jsem byl v hledání neúspěšný, nacházím jenom saxy z pozdějšího období.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Koukam že se tu rozebírali saxy, no vím že to nepatří do starověku, ale když už je tu to tema ..
Utkvěla mi v představě nová zbraň, lang sax, jenže abych pravdu řekl, nic pořádně jsme k tomu nenašel, knížky na koleji nemám a na net jsme se teď nedostal (zatracená chemická laboratoř taky tam trávím všechen čas :evil: ) no a tak jsem se chtěl zeptat zda-li o tom nemáte někdo nějakou bližší informaci, ideálně jaká nejdelší čepel se našla, což by mě velmi zajímalo.
Vygooglil jsem si kupu obrázku ale většinou bez míry :|
Kdyby měl někdo chuť a čas mi k tomu sem něco hodit budu velmi rád O:)

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Post Reply