počet peršanů

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

počet peršanů

Post by Alexandr »

Zdravím,
no, to nikdo neví :-)

Problém je v tom, že pokud se nepletu, tak jediný přesnější údaj o tom, jak velká byla Xerxova armáda útočící na Řecko pochází od Hérodota, který uvádí, že to bylo asi 2 100 000 vojáků. Téměř všichni moderní historikové se shodují v názoru, že tak vysoký počet je v podstatě nemožný. Ovšem každý z nich už na základě různých kritérií vyvozuje jiný odhad, kolik to tak asi mohlo být ve skutečnosti. A jejich čísla se značně liší. Mám studii z roku 1930 na toto téma (Maurice, F.: The Size of the Army of Xerxes in the Invasion of Greece 480 B.C., Journal of Hellenic Studies 50, 1930, s. 210-235), která uvádí přehled některých starších odhadů:

Rawlinson - cca 1 190 000 mužů
Thirwall - souhlasí s Hérodotem
Curtius - cca 880 000
Bury - cca 300 000
Busolt - cca 300 000 včetně doprovodných oddílů
Grundy - cca 500 000
Macan - cca 360 000
Delbrück - cca 65-75 000
Munro - cca 120 000

Maurice (autor zmiňovaného článku) se na základě některých časových údajů a logistických obtíží s velkými vojsky domnívá, že Xerxova armáda, která vytáhla z Asie nemohla přesáhnout 150 500 bojovníků, k čemuž se přidá přibližně stejný počet doprovodu (zvířata plus nebojovníci).
(článek jsem celý nečetl, jen jsem ho lehce prolítl, tak prosím, omluvte případné nepřesnosti v mém výtahu)

K tomu musíme přičíst posily z Thrakie, které už v Řecku doplnily perské vojsko. Hérodotos udává 300 000, což bude jistě také značně přehnané číslo. Když se budu řídit zmiňovaným Mauricovým článkem, tak pokud Hérodotos přeháněl v tomto případě stejně jako v případě počtu invazní armády, pak z těchto 300 000 se stane 25 000. Což činí maximální počet perských bojovníků u Thermopyl asi 175 500 mužů.

Samozřejmě je to jen jeden z řady velice rozdílných názorů. Navíc již poměrně starý. Nevím, jestli od té doby byly učiněny nějaké novější pokusy o vyčíslení Xerxova vojska.

No, na základě známých informací se k nějakému přesnému číslu stejně nikdy nedobereme...

S pozdravem
Saša
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

U tak obrovských armád si nedokáži představit problémy s logistikou. Veměte za příklad, jaké logistické problémy měli tažení za 1. a 2. Světové války (tam opravdu milionové armády fungovaly) a porovnejme možnosti přepravy a organizace ve 20. stol. a ve satrověku. Určitě bych sázel na to Alexandrem uváděné číslo 175 500 mužů.
Vítězství nebo smrt!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mám dojem že celá tahle oblíbená hláška ohledně šípů a poznámky o boji ve stínu zněla v originále úplně jinak. Bohužel tu po ruce nemám ani toho Herodota.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

taky sem se chtel zeptat o co tady ta interpretace kolegy s podivnym nickem je oprena, protoze jinak je to spis spekulace, kde citim spis to filmove pozadi nez cokoliv jineho
Pyroh

Post by Pyroh »

Abaddon: Taky jsem to četl a na film jsem raději ani nešel :-) Mám dojem, že to je přímo v Herodotovi (ale jist si opravdu nejsem, bohužel).
Tak velké to imho být nemůže, samo zásobování by muselo být u takových armád dost velký problém.
Vladimír Dlhý
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Mon 27. Dec, 2010 8:30

Re: počet peršanů

Post by Vladimír Dlhý »

Nevedel by niekto, aký bol presný počet vojakov v perzskom vojsku za Dareiovej výpravy proti Skýtom. Nie 700 00, ako uvádza Herodotos!
Kone máte pripravené, meče nabrúsené, luky pevne napäté?
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: počet peršanů

Post by Merlkir »

Vladimír Dlhý wrote:Nevedel by niekto, aký bol presný počet vojakov v perzskom vojsku za Dareiovej výpravy proti Skýtom. Nie 700 00, ako uvádza Herodotos!
Myslím že tohle neví nikdo. ;) Už vůbec ne přesně, můžeme jen odhadovat.

Pokud dnes např. z milionu Peršanů u Gaugamél dělají dnešní historici odhady, kolem 170 000, mohlo by to být něco kolem sta tisíc. ;)
Post Reply