Galský způsob boje

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

jop! sekery! tak to se musím poohlédnout po nějakejch nálezech:P
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Sulla »

Alexandr wrote:
Wothan wrote:(mimochodem Messada je konstrukčně velice zajímavá stavba)
To každopádně!

Nevím, jak jinde, ale tady v Brně vídávám Caesara ("Válečné paměti") v antikvariátech poměrně často... (Mimochodem, také se mi zdá, že v poslední době chcou lidi všechno na internetu. Osobně to občas trochu nechápu, protože já nemám rád, když musím číst něco delšího z obrazovky, takže kdykoliv se něco dá sehnat knižně, preferuji ten starý, dobrý, nádherně šustící papír :-)).

Saša

Jo starý šustící papír, jo to sme dva :wink: dokonce mam peknou knihu z roku 1925 a ta je stara az az...jenom se divim ze je psana normalnim ceskym jazykem na jaký sem zvykly ted...no az na par slov. Ale musis je pochopit ze to vsichni chtej z netu...mas to skoro po ruce a "nic" za to nedas...ale porad se nemeni nic na veci ze kniha je porad kniha
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mám i starší knihy, nějaké modlitební z 19.st. i v kostěné vazbě apod. Ale jinak je fakt že se mi čte taky mnohem lépe kniha než obrazovka.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

A jak vypadala taková srážka římanů s klasickou řeckou falangou? Zahlíd jsem několik schemat jak se římané stavěli proti falanze ale můj pocit z toho byl, že neměli moc šancí. Pokud ji samozřejmě neobchvázili z boku.
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Sulla »

Již tady někde tato stranka byla napsana takze to neni muj objev.Ale na ukázku je to velice dobre! Pokud se nepletu tak je to ve spanelstine ale jiste tomu porozumis! Je tam i vice odkazu jak to bylo s římskou armádou....
http://www.youtube.com/watch?v=SeOcK3eW ... ed&search=

No a jinak abych to popsal: římané hlavně útočili na střed aby zanesli do řad paniku a pak by zbytky nepřátel dohnala jízda...jinak vyhoda římské armády byla pohyblivost, kdežto u falangy se toho moc nedalo udělat...proto také museli narody s falangou vyhledavat bojiste s rovnym terenem aby se neutvorili mezery kudy se lehce dostavali vojaci.
Jistě mě tu někdo doplní...
TITVS_MARTIVS
Nováček
Nováček
Posts: 36
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by TITVS_MARTIVS »

Jo, tak ten odkaz na ty videa jsem tu dával já, pro představu to je perfektní...i když nejde o falangu...falanga disponovala píkami (sarissa) o délce až přes 4 metry, tudíž je drželi oběma rukama a tak nesli jen malé štíty...

Římská taktika čelního boje proti falanze vypadala si takto - falanga pochodovala v těsné formaci, římský manipul v rozptýlené formaci...ve vzdálenosti zhruba 30 metrů římané vrhli lehké oštěpy a po ještě větším přiblížení i pila, po té se římané seřadily do těsné formace...oštepy a pila zpomalily postup falangy (mrtví, štíty zatížené zabodnutými oštepy...)...římané nyní tasili své meče (a jak je vidět na tom videu) legionáři v první linii svými štíty zastaví náraz pík falangy...a další legionáři se vzniklou mezerou pokusí dostat k nepříteli na boj mečem...pokud jsou úspěšní, formace falangy se zhroutí...v boji s mečem byli legionáři lepší než falangisté, díky tomu, že v tom byli lépe trénováni a nesli velké štíty...

Dálší taktikou je samozřejmě obchvat nemotorné falangy např. na křídlech...
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Sulla »

Ale abych se vratil ke zpusobu keltského válečnictví...řekl bych že pro ně bylo zbytecne napodobovat falangu! keltove byly velici a silni bojivnici jenz byly velmi pocetni. stacilo by aby se do boje nevhali tak bezhlave jak je znamo a možná by i ubranili svou zem...teda pokud meli dostatecne vojenske vybaveni...nevim jestli to tady jiz nezaznelo ale meli vsichni keltove moznost mit v boji mec?byly vsichni tak majetni aby meli mec? i kdyz tak nejak si nedokazi predstavit kelta bez mece...
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

.

Post by Pavel »

No, podle toho co jsem si tak nějak zjišťoval a slyšel od různých lidí co se LH zabývaj Kelty, tak klasický keltský bojovník byl vybaven kopím, mečem a štítem.Ti nejvyšší majetní z vládnoucí vrstvy byli v pozdější době ozbrojeni i tzv. antropomorfním mečíkem.Chudší vrstva prý měla kopí, štít a sekáč, popř.nůž.Sekery se v bojovnických hrobech asi zatím nenašly.Asi něco jinýho bylo, když byla přepadena vesnice(sídlo, hradiště), to každej nejspíš popadl to, co měl právě po ruce a šel se mydlit :)
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

Jak asi vypadaly ty keltské sekáče??nšco jako sax?
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

.

Post by Pavel »

Něco je k vidění na drakkarii, ale tam píšou že to nebylo určený k boji.Ale ne všichni měli na meče, to prý byla výsada opravdu nejmajetnějších.Jinak v knihách od Waldhausra, od Čižmářový jsou přímo nálezy i s podrobnostma.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Wothan wrote:Ale ta knihovna, pokud člověk není z vesnice a nemá to do nějakého většího města daleko je řešení.
Nezapomínejte na MVS = meziknihovní výpujční systém. V rámci MVS si můžete v kterékoli knihovně zapůjčit cokoli (maximálně po Vás mohou chtít poštovné).
Takže pokud mají v Horní Dolní knihovnu, tak si tam můžeš půjčit v podstatě cokoli. Po určitém nátlaku se dá sehnat i něco, co jinde půjčují jen do studovny...

Kdyžtak se poptejte v Pečkách, tam Vám něco o našich oblíbených žádostech poví :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

P.S.: Jen pro doplnění, dotlačili jsme je i k dohledání článku a vytvoření xerokopie z fondu oblastní knihovny... holt MVS je sviňa a knihovníci musí makat :biggrin:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím všechny zůčastněné.

Chtěl bych doplnit a poopravit svůj starší přízpěvek ke keltskému válečnictví, kde jsme diskutovali o keltech a štíové hradbě. Zastával jsem názor, že keltové štítovou hradbu asi moc nepoužívli, ale našel jsem odkaz s fotkami z akce ve francii, kde účastníci nacvičují tvorbu štítové hradby. Jsou sice jen dva, ale zase je to dost názorný. Ta formace, kterou předvádějí, mi přijde docela dobrá i proti útoku jízdy, ale nevím jestli římané používali útok jízdy jako jedné ze základních sil. Myslím, že použvali hlavně legionáře ne?

Tady je odresa na ty fotky: http://www.kelti.cz/dana_fr.htm
Stránky http://www.kelti.cz/ jsou moc pěkný a toto občanské združení si zaslouží spoustu chvály, ale nebudu tu zlatil zlato, koukněte se sami :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ne, římané používali jízdu spíše k pomocným taktickým účelům - rychlý průzkum, spížování, zajištění vojska za přesunu a v boji případně pro různé obchvaty, přepady apod. Základní úderná síla, která nesla i téměř celou tíži boje byla infanterie. V Caesarovi se často objevují (pro jeho dobu) narážky na to že při nástupu pěchoty (na obzoru odznaky legií) jízda protivníka vyklízela pole. Jiná situace ovšem byla za republiky a třeba za dominátu kdy význam jízdy vzrůstal na úkor pěchoty.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Wothan: Přesně tak sem to i myslel (nevím jestli římané používali útok jízdy jako jedné ze základních sil. Mylím, že použvali hlavně legionáře ne?).

Myslíš, že by ta formace byla vhodná i k boji proti pěchotě? Na to mi přijde moc těžkopádná s minimální možností aktivního používání kopí.
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

.

Post by Pavel »

No, já myslím, že v nějaký formaci moc často nebojovali, prý sázeli hodně na osobní souboje.Víceméně organizovaní bojovali až v pozdější době.