Galský způsob boje

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Díky za osvětlení římské výstroje. Ten štít z Dura Europos je dost typicky římskej. Dura Europos je město někde na středním víchodě ne? Čet sem že se tam nalezly taky docela speciální "opštěpy-šipky" do balisty, ale víc o městě ani těch šipkách nevim :wink:
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Alexandr »

Ahoj,
Dura Europos bylo město v Sýrii založené některým z Alexandrových vojevůdců. Později se dostalo pod římskou kontrolu. Někdy kolem padesátých let třetího století n. l. bylo obléháno Peršany a následně opuštěno. Právě i díky tomu obléhání a prací s tím souvisejících (a samozřejmě díky následnému opuštění) se nám zde zachovala řada zajímavých věcí - a nejen římské výzbroje. Vůbec by mi nevadilo, dostat se někdy k závěrečným zprávám z archeologických výzkumů Dura Europos :-)
S pozdravem
Saša
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

A nemohlo to být takhle stím probíjením těch štítů: mám za to že se římští vojáci předháňěli kdo jich víc probije a tak mám za to že je klidně po bitvě mohli opřít o sebe a soutěžit, kdo jich probije více... tohle mi přijde logičtější než že by se něco takového stalo v bitvě:)
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Alexandr »

Zdravím,
když si pořádně přečteš tu pasáž v Zápiscích, tak poznáš, že Caesar jasně mluví o bojovém nasazení oštěpů. Římské oštěpy prorážely galské štíty a proto se Galům špatně bojovalo, ne že Galům se špatně bojovalo, a proto si pak mohli vítězní legionáři pro zábavu probodávat galské štíty...
Ostatně myslím, že jsme se tu už shodli na tom, že běžné prorážení více štítů najednou asi nebylo.
S pozdravem
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Už pro to že v boji jeden Gall nesl jeden štít :wink:
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

jo o tom vím..že se jim s tím špatně bojovalo... díky tomu prašivímu klacku....ale prostě mi to přijde trochu nelogické! a Hlavně trochu nereálné ale nevím škol nemám..jsem jen lůzr
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

prosím prosím nedá se někde nanetu sehnat "zápisky o válce galské"
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Lépe obcházet knihkupectví a hledat. Optimální je sehnat přímo Corpus Caesarianum, tak jak vyšel v edici Antická knihovna, protože ten obsahuje jak Válku Gallskou, tak Občanskou, Hirtiovi dodatky, Válku Alexandrijskou, Africkou a Hispánskou...

Jinak mám Caesara ještě někde ve slovenštině v jiném vydání, ale pouze Válku Gallskou a Občanskou.

Ale stejně nejlepší fór je Caesarův popis losa v Germánii :twisted:
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Alexandr »

prosím prosím nedá se někde nanetu sehnat "zápisky o válce galské"
Na Perseus Project :wink:
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

huh dík! jionak jsem se chtěl zeptat jak to vypadalo se zbraněma u né moc majetných keltů...to snad neměli všichni meče né??? jasný že asi kopí a štíty třebas měli ale jde mi o druhou zbraň- alternativu k meči. Třebas nějaký sekery nástroje a tak?co?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

O Keltech je k dispozici hafo literatury včetně zbraní...kde najdeš např. i sekery...
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Sulla »

Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Sulla »

Mě však vždy udiví jak moc jsou keltové spojováni s římanama. Myslim tim ze po chvlice konverzace o keltech se přejde na římany... :wink:
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

..

Post by Pavel »

Však taky římanům dali pořádně zabrat :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Všeho do času :wink: Veni, vidi a nevěřil vlastním očím, však to znáte... :twisted: