Prapory

Moderator: Savlis

User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Prapory

Post by Vitous »

Pratele, mate nekdo nejake povedomi o zpusobu jak se vyrabely prapory v 18. stoleti? Rad bych vyrobil nize vyobrazeny prapor (ten vpravo), ale nevim, jak udelat ty zlate lilie v modrem a cervenem poli. Dle informaci, ktere se mi donesly, v te dobe byly vlajky malovane. Jenze cim udelat tu zlatou, aby zustala skutecne zlata, aby zustala drzet a nelamala se pri stoceni. Pripadne uvitam dalsi informace ohledne materialu. Platno? Hedvabi?
Image
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

zkus se obrátit na restaurátory
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Vitouši na www.ceskyserm.cz si ve fóru najdi kolonku "Výroba praporu" ,nebo tak nějak se to jmenuje. Řešili se tam i ty barvy. Na napoleoniku máme na standartě černou podkladní a do toho zlatý motiv. Vypadá to dobře a barva seneláme. Zjistím čím se to malovalo.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Cossack: Diky, mam precteno a nasel jsem i nejake informace, kazdopadne budu rad, kdyz se poptas i u vas, jak jste ji delali.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Vitous wrote:Cossack: Diky, mam precteno a nasel jsem i nejake informace, kazdopadne budu rad, kdyz se poptas i u vas, jak jste ji delali.
dej pak vědět, jak jsi dopadl se samotným malováním:-)
Ich dien!
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tak jsem se Vitano konečně dostal k tomu dotazu na zlatou barvu. Je to nějaká akrylová barva. Hádám, že výtvarnické potřeby to jistí.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

jo, dostal jem tip na akrylovou barvu Pébeo (mimochodem francouzska) :-) a pak na klasicke modelarske Humbrol
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Milan wrote:Modelářský barvy bych nedoporučoval. Těmy jsou udělané hvězdy na praporu 26th. Wis. Jejikož ta barva je málo pružná tak se odroluje.

Loni v létě dostalo několik napoleonských jednotek nové prapory. Na ČT o tom byl dokument. Petr Vágner by ti možné sehnal kontakt na člověka co je maloval.
já s těmi modelářskými pracuju cca 4 roky při malování na samety, satény a hedvábí a nemám problémy, jen jsem se to musel naučit, ale to k tomu patří :-) Na tyhle látky stačí jenom jenda tenká vrstva, už jsme ty praporce přepírali v ruce a erbovní šaty to taky ustály. Když je ta malovaná vrstva opravdu tenká, neztrácí látka svou lehkost a pořád se pěkně vlní. Už jsem si ale naběhl s barvami, které byly prošlé a hrudkovaly a loupaly se. Proto si vždycky nejdřív udělám na odstřižku vzorek :wink:

Pokud jde o ty napoleonské prapory, tak podle hodnocení kluků, kteří je mají se moc neopovedly. Hedvábí prý na Slavkově ztuhlo a trčelo jako deska místo aby se vlnilo a při opakovaném vyjímání a rolování praporu se údajně odírá zlato a to prý citelně. Na vlastní oči jsem je neviděl, ale jestli jsou majitelé takhle rozčarovaní po roce, tak se to zjevně moc nepovedlo.
Pokud jde o životnost našich malovaných praporců a korouhví, jezdíme s nimi do bitev cca 4 rokem a nemáme problémy, takže myslím že čas a nepříznivé podmínky je docela prověřily, ostatně leckteré jsou i řádně posekané :)
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Image

To je bohužel asi jediná fotka, na které je trochu vidět svatojiřský prapor zblízka. Materiál je satén, malba zmiňovanými modelářskými barvami, stáří praporu 4 roky (je trochu vidět jak je posekaný). Prošel s námi mrazy, deštěm, byl přepíraný v ruce. Je uchycený na žerdi a příčném ráhnu (přesto je na fotce trochu vidět, že se vlní, takže látka malbou neztvrdla). Vozíme ho srolovaný, takže ho nežehlíme a necháme ho vždy jen vyvěsit :wink:
Ich dien!
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Marsalek: prosimte, koho jste kontaktovali v te Hedve? Pripadne jaky material jste brali? Ja se pres nekolik telefonu dostal na jednu pani a ta mi rekla, ze maji saten pouze polyesterovy a pak z viskozy, ktera pry reaguje na vodu. Casem snad ma byt neco s primesi bavlny
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Vitous wrote:Marsalek: prosimte, koho jste kontaktovali v te Hedve? Pripadne jaky material jste brali? Ja se pres nekolik telefonu dostal na jednu pani a ta mi rekla, ze maji saten pouze polyesterovy a pak z viskozy, ktera pry reaguje na vodu. Casem snad ma byt neco s primesi bavlny
My jsme si odtamtud přivezly bavlněný satén, ale je to už 2 roky a říkali nám tam, že pomalu umírají a udržuje je jenom export do Německa, takže výrazně omezují sortiment (pikantní je že je drželo nad vodou dodávání saténů jako vystýlek do rakví, tomu odpovídala i většina vzorů na látkách). Nevím jak je to teď, ale je možné, že se opravdu výrazně omezili ve výrobě. To by mě samotného mrzelo, protože jsme si tehdy přivezly plné auto látek (donedávna nám ty zásoby stačily). Bohužel už mám jen pár metrů černého bavlněného saténu a ten ti nepomůže.
Možná bych tedy zkusil hedvábí, protože na Moravskou Třebovou si možná docela počkáme.
Ich dien!
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Dik za info, ten bavlneny saten snad bude ke konci mesice
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Milan wrote:Vitouš koukni na http://www.volny.cz/hedvabi-latky/kontakt.htm
Pokud budete potřebovat od nich vědět nějaké podrobnosti, můžu se tam stavit.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

SpiciMedved wrote:
Milan wrote:Vitouš koukni na http://www.volny.cz/hedvabi-latky/kontakt.htm
Pokud budete potřebovat od nich vědět nějaké podrobnosti, můžu se tam stavit.
to zní dobře, velmi bych ocenil nějaký ceník (na stránkách jsem ho nenašel) a prodejní podmínky, konkrétně minimální množství pro odběra možnost zaslání na dobírku. mnohokráte děkuji :wink:
Ich dien!
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Zkus hledat zde, jestli ti něco z toho nepomůže:
http://tmg110.tripod.com/france1.htm
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply