Prapory

Moderator: Savlis

User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Prapory

Post by Jaroslav Bašta »

Před nedávnem jsem byl na semináři na Bítově a mimo jiné tam mluvil správce místní sbírky militarií.
Vylezlo z něho, že mají v depozitáři asi 5 vojenských praporů z 30. leté války. Dlouho je považovali za ztracené a nedávno je našli za skříní, ale bojí se na ně sáhnout. Prý se to rozpadá a dokud to neprojde rukama restaurátorů, tak to asi nikdo z nás neuvidí.
Ale bylo by to zajímavé pohlídat a nenechat zapadnout.
S tím pánem byla velmi rozumná domluva, bohužel si nepamatuju jeho jméno.
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Re: Prapory

Post by Savlis »

Tak to je zpráva jako řemen! supr.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Tom12 »

Tak že jestli tomu dobře rozumím tak jsou pro regiment přípustné obě varianty?Jak bílí tak žlutý podklad?A ještě se chci zeptat co znamená leib bataillon.
Grenadier
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Grenadier »

Ty prapory na Bítově to je super. Akorát jak znám přístup muzeí a podobných institucí, tak pro obyčejného smrtelníka nedostupné. A pokud se pustí do jejich restaurování (o čemž pochybuji) tak i tak to bude na několik let. Tudíž asi na to, že tyto prapory uvidíme, můžeme zapomenout.
No a o tom chaosu - viz dotaz Toma12. I když kniha"Pod císařským praporem" mě hodně zklamala, tak začátečník tam najde aspoň nějaké věci o rakouské armádě. Pak bude jasná i ta organizační struktura a bude vědět, že pluk se skládá z praporů a ty pak z rot a ty zase z čet, tedy noch einmal: "Regiment" se skládá z "Bataillonů" a ty z "Compagnií" a ty z "Zug", nevím, jak už jinak to naspat. Jde vidět, že dnešní mládeži chybí vojna :mrgreen: Samostřejmě, že pak v různém období se měnily početní stavy vojska. Dál to už nebudu řešit .......
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Prapory

Post by cossack »

Tom12 wrote:Tak že jestli tomu dobře rozumím tak jsou pro regiment přípustné obě varianty?Jak bílí tak žlutý podklad?
Jen mně to tak napadlo, když jsi mluvil zjevně o dvou variantách praporů, ikdyž to bylo trochu pomotané. V Anglii to tak bylo - regimet nesl dva odlišné prapory. Takže to neber jako zaručenou věc.
Ale na rakouskou armádu máme odborníky co sem bohužel moc nechodí. V každém případku to vyřešené nemáš, musíš pátrat dál.
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Tom12 »

Já jsem totiž vyděl dva odlišné prapory v knížce od Grada publishing Kolín 1757.Tam je obrázek regimentu Botta jak střílí na pruské dragouny a mají za sebou právě jak prapor z bílím tak ze žlutým podkladem.
Grenadier
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Grenadier »

Jo znám ten obrázek. Osprey není směrodatný. V podstatě je asi správně, jde teď o to, kde ve skutečnosti by měli praporečníci podle reglementu stát s prapory...... to je však jiná kapitola. Spíš bych řešil otázku praporu pro vaši jednotku podle toho, kolik vás je. Vypadá blbě, když pod leibfahnou jdou 4 vojáci, Já vím, že v současných podmínkách nikdy nebudou u jednotky velké počty vojáků a proto z tohoto důvodu bych asi spíš sháněl žlutý prapor.
Ještě k tomu Ospreyi - pod obrázkem útoku tzv. "Holobrádků" mají napsáno útok neznámého pluku rakouských dragounů ...... tento výjev je z HGM ve Vídni a to si myslím že by nebyl až tak velký problém správně popsat ......
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Tom12 »

Nás je v regimentu 20.Z toho 10 členů je leib battaillon a 10 Obristleutenant battaillon.Tak mi prosím poraď jakej prapor by byl pro nás lepší.Díky.Tom12 i.r.Gaisruck.
Grenadier
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Grenadier »

To je na vás, pro co se rozhodnete. Když jsou prapory dobře udělané, tak vypadají oba dobře. Trochu je v současnosti problém nabarvit dobře hedvábí na žluto. Maloval jsem už obojí (jak leib tak ordin). Zkusím dát obrázek ....
Grenadier
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prapory

Post by Grenadier »

Po dlouhé době ticha na této záložce přidávám odkaz na mé stránky s prapory a podobnými vojenskými záležitostmi:
http://www.historickeprapory.cz/
Post Reply