Stránka 1 z 1

Důstojnický závěs na kordík

Napsal: čtv 22. dub, 2010 8:40
od Tom12
Ahoj lidi.Mám prosbu.Nemáte někdo obrázky zavěšení důstojnického kordu k šerpě.Nebo závěsník k rokokovému kordíku pro důstojníka.Díky Tom12.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: ned 25. dub, 2010 21:49
od cossack
Nejsem si jistý, jak má vypadat zavěšení na šerpu (vlastně to slyším prvně), ale pro důstojnický kord bych použil něco takového
Obrázek
pochopitelně ve lfajnovějším provedení. Tohle je jediné co jsem našel na síti.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: úte 27. dub, 2010 21:32
od cossack
Ještě jsem si vzpomenul - závěs pro důstojníky, Anglie, cca 1760
http://www.historicalimagebank.com/gall ... y.jpg.html
(nevím proč ten obrázek nejde vložit, tak jen odkaz)
Tady ho má na sobě např. generál Wolfe
http://www.artfund.org/artwork/10244/po ... ames-wolfe

Takže by se dalo říci, že se tyhle důstojnické závěsníky nijak zvláště nelišily od těch pro obyčejné vojáky. Jen lepší kůže, lepší přezky.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: pon 03. led, 2011 17:21
od cossack
Tom12 píše: zavěšení důstojnického kordu k šerpě
K tomuhle jsem narazil na zmínku v Dějinách odívání od L.Kybalové, když popisuje módu na francouzském dvoře, str.69
"...široký pás látky, zdobený lemy a vyšívaný, aranžovaný na jedno rameno a v pase svázaný do uzlu, do něhož se vkládal kord. Módní byl zhruba v letech 1630-1690 v aristokratických kruzích."

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: čtv 06. led, 2011 22:38
od alistaire
ano, paní Kybalová má ve svých pracech poměrně dost nepřesností a výmyslů. Na její omluvu budiž dáno, že vznikly v době, kdy zde z důvodů železné opony byl přístup k zahraničním originálům a informacem obtížný, až nemožný.

Osobně bych tu dataci oblíbeného nošení šerpy přes rameno posunul až někam k roku 1715, ale to bez souvislostí není až tak důležité.
Spíš než nošení kordu v šerpě (a zejména z počátku tohoto období) bych vsadil na častější zakrytí bandalíru právě tou šerpou přes rameno. On ten kord zas tak lehký není, a tu vzdušně vypadající siluetu jako na obrazech to bez bandalíru prostě ne a neudělá. Pozdější lehčí kordík může být "vetknut" do uzlu na šerpě, ale to už se zas nosí dlouhé vesty, a úzké bandalíry se přesouvají pod ně (pod vestu!). Vesta má na boku otvor, kterým se vytáhnou oka bandalíru a zasune se do nich pochva.

Samozřejmě zastrčit parádní kordík eleganterně do šerpy, na parádu do salónu, okatě ho poponášet... proč ne. Pro vojáka - důstojníka bych ale právem očekával funkční věc (tedy bandalír) , ovšem překrytý nějakou tou parádou, to zas proč ne.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: sob 08. led, 2011 10:08
od cossack
alistaire píše: Samozřejmě zastrčit parádní kordík eleganterně do šerpy, na parádu do salónu, okatě ho poponášet... proč ne.
Pochopitelně. Ačkoliv tu Kybalovou taky beru s rezervou, z jejího textu jsem vyvodil, že byly myšleny právě tyto případy.
Stejně, ale i ty funkční kožené bandalíry v období sedmiletky vytlačily závěsníky opaskové. A do výstroje se vracejí zase až na přelomu století. Alespoň tak jsem to vysledoval.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: úte 11. led, 2011 19:58
od alistaire
V 18st se zajímavě překotila móda do oblasti těch opaskových závěsníků, jak je postuješ. O tom žádná... Já jsem reagoval na tu Kybalovou a výše uvedený časový rozsah 1630-90.

Viděl bych to stejně, že důstojník má nějakej takovej funkční závěs, a ozdobnou šerpu přes něj.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: úte 22. úno, 2011 13:17
od cossack
Tak teď zase sháním já. Kdyby někdo měl jakýkoliv obrazový podklad ke závěsníku kordu nebo kordíku, který se nosil přes rameno schovaný pod kabátem, možná i pod vestou a byl vidět jen ten kus ve kterém byla zbraň uchycena. Ta pak visela svisle podél nohy.
Nejde mi o technické řešení, ale jen něco co by dokazovalo, že se to tak nosilo. Byl bych případnému dobrodinci velmi zavázán.

Re: Důstojnický závěs na kordík

Napsal: stř 23. úno, 2011 15:09
od alistaire
to "něco" co to dokazuje u rokokových dlouhých vest je otvor (proříznutí) na levé straně, které by k jinému účelu nebylo... A samozřejmě obrazy, kde maj pánové kordíky v těch místech.

Večer se zkusím podívat do knihovny, myslím že jeden dva detaily bych měl mít.