Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Moderator: Savlis

Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Radovan »

Zadravím Vás
ví se vůbec jak vypydal aspoň brodsack aspoň přibližně, nebo to bylo zase u každýho pluku jiný dle rozhodnutí inhábera a zase se bude improvizovat?
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Tom12 »

Zdravím.Jednou už se tady nato někdo ptal a nedostal odpověď tak to skouším znovu.Nevíte náhodou někdo jak vypadal závěs na šavli rakouských granátníků německé pěchoty v sedmileté válce nebo těsně před ní?Díky Tom12
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by cossack »

Tohle jsem dělal pro Petra Styka z Bratislavy.
http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... d04d91ade5
Jako vzor sloužily nějaké dobové obrázky. Originální kus nebo předpis myslím zatím není k dispozici.
Peter si všeobecně potrpí na historickou přesnost, takže věřím, že je to zatím nejlepší co z toho lze vykřesat.
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Tom12 »

Ahoj.Ten závěs je moc pěknej.Byl by jsi schopen vyrobit jeden i pro mně.Opasek mám potřeboval bych jen ten závěs.Já si taky potrpím na historickou věrnost nebo se o to alespoň snažím.Díky Tom12
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Tom12 »

Ahoj lidi.Sháním obrázky a střih na Lagermütze neboli Holtzmütze rakouské císařskokrálovské armády za sedmileté války 1756-1763 Díky Tom12
Pedro
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Pedro »

cossack wrote:Tohle jsem dělal pro Petra Styka z Bratislavy.
http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... d04d91ade5
Jako vzor sloužily nějaké dobové obrázky. Originální kus nebo předpis myslím zatím není k dispozici.
Peter si všeobecně potrpí na historickou přesnost, takže věřím, že je to zatím nejlepší co z toho lze vykřesat.
No, nedá mi to a musím se k tomu vyjádřit...
Závěsník se tváří jako granátnický (jelikož má závěs na dvě zbraně a šavlemi obyčejná pěchota za sedmičky nedisponovala), nicméně bodlo by nemělo mít samostatnou "posuvku" (a la vz. 24, apod.), ale mělo by být paralelně vedle šavle na tom samém kusu kůže na stehně.
Co se týká šití, tak by podle všeho měl ten boční závěs být na opasek přišit svrchu (proto, aby další vrstva kůže mezi opaskem a vestou neškubala látku...)
A jen pro úplnost (z fotky to není patrné) - kůže by měla jít hladkou stranou na oděv...
A závěrem, Peter si sice potrpí na historickou věrnost, ale občas do toho lehce plete napoleoniku apod.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by cossack »

Pedro wrote:No, nedá mi to a musím se k tomu vyjádřit...
Od toho tady to fórum je.

Ano, myslím, že to je pro granátníky. O tom, že fyzilíři nenosili šavle netuším :-k - budu si muset doplnit vzdělání.
Jestli má nebo nemá být bodák umístěn jinde můžeme podebatovat. V každém případě by to chtělo nějaké podklady. Mám primární podklady pro obě varianty, ze sedmiletky i mladšího období, bohužel nic rakouského.
Nutnost přišití závěsu na vnější stranu opasku neberu jako opodstatněné, což dokazuje obrázek důstojnického závěsníku, který jsem dal do vedlejšího šuplíku.
Už jsem taky zjistil, že Peter si lecos trošku poupraví, takže se vždy snažím dopátrat dobových podkladů, pokud je to možné, a finální závěr si udělám sám. Na druhou stranu ještě nikdo mi nikdy nepřinese tak ucelené vstupní informace pro výrobu jako on. Výkresy 1:1, skeny z Oekonomie, fotky originálů....
Já sám se snažím dělat vlastní výzkum v depozitářích, ale nemůžu se rozkrájet, den má pouze 24hodin a těch věcí je tolik...
V každém případě pokud se vyskytnou správnější informace (které budou podložené) jak má ta která věc vypadat, velice rád to promítnu do svojí práce, aby výsledek odpovídal tehdejší realitě.
User avatar
Vitouš
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Tue 27. Oct, 2009 19:21
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Vitouš »

Nevím, jak to bylo v Evropě, ale u Francouzů v Americe kord součástí výzbroje vojáka pravděpodobně byl. Zajedno jsou nějaké dochované kusy obyčejných kordů s dřevěnou, drátem omotanou rukojetí (omlouvám se za terminologii, ale chladné zbraně nejsou moje hobby) a také se v některých pramenech píše, že je poměrně brzy měnily za praktické tomahawky, protože v lesích byly ty kordy v podstatě nepoužitelné.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Knecht »

Pokud je mi známo, za sedmiletky Rakousko opravdu standartně šavle vojákům pěchoty nerozdávalo. Měli jen bodák. Krátkou šavli pro pěchotu zavedli nějak těsně po válce. Narozdíl od řadové pěchoty měly šavli některé maďarské oddíly (hajduci?), měli je panduři, nejsem si jistý s granátníky a dělostřelci (resp. vím že polní dělostřelectvo je nemělo, zas jen flintu s bodákem; ovšem těžké deělostřelectvo možná jo) a pokud mě paměť neklame, existovala nějaká pěchotní šavle "prima plana" se lví hlavou na jílci, kterou měli vojáci pod stejným jménem, ale tam si nejsem jistý o jaké vojáky šlo - jestli to byli nějací staří mazáci na úrovni řekněme desátníka, nebo to byly přímo celé jednotky. To prima plana myslím bylo odvozeno od toho, že byli vedeni jako první v seznamech (a tedy i na žold), ale jinak netuším, už se tomu dlouho nevěnuju.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by cossack »

Trochu jste rozhrábli staré téma, asi se nemá smyslu k tomu vracet, leda by se o tom dál nějak uceleně debatovalo. Jen upřesním tu prima planu citací z webu Karla Sáčka:

"Na první stranu zmíněných seznamů byli vždy zapisováni důstojníci velící setnině, z čehož pro ně i poddůstojníky vzniklo obecné označení primaplanisté. Od roku 1765 byli poddůstojníci vyzbrojeni šavlemi a palaši s charakteristickými hlavicemi jílců ve tvaru lví hlavy. Také tyto chladné zbraně se pyšnily přídomkem prima plana."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Knecht »

Aha, takže taky až po sedmiletce. Dík za informace, sice už to dávno nedělám, ale je dobrý to vědět.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
bob edelweiss
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Fri 04. Mar, 2011 22:48

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by bob edelweiss »

AHOJ,
chci si trochu ucelit myšlenky jak přesně vypadal v boji pěšák rakouské císařské armády - "německého" pluku - v roce 1757 třeba u Kolína.
Dejme tomu regiment Browne.

Odspoda :
střevíce a k tomu černé kamaše se zapínáním na knoflíky (mosazné nebo železné ?)
bílé soukenné kalhoty s padacím mostem s mosaznými (?) knoflíky a se šněrováním vzadu
lněná bílá košile se stojatým límcem, nákrčník.
bílá dvouřadá vesta se 2 kapsama na 3 mosazné (?) knoflíky
bílý kabátec s vyložením dle barev pluku s mosaznými (?) knoflíky
opasek z bílé kůže s kulatou mosaznou přezkou a všitým závěsníkem na bodák + pochva s bajonetem
přez pravé rameno černá patrontaška na bílém širokém řemenu
přez levé rameno na bílém koženém užším řemenu dřevěná čutora
přez levé rameno plátěný bílý chlebník na 3 (?) mosazné (?) knoflíky
na hlavě černý třírohý klobouk s pompony a lemováním dle pluku
mušketa model 1754 se třema objímkama

Je to tak?
Mám za to, že řadový pěšák u Kolína šavli neměl..?
S tou teleletinou přez rameno - asi taky bejt nemusí když to není jistý?

Díky za nfo
dík
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by Radovan »

ano to sedí
jen jaké měl pluk knoflíky některé pluky měly knoflíky bílé(stříbrné) jiné žluté(mosazné)
podle toho pak knoflíky
User avatar
bob edelweiss
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Fri 04. Mar, 2011 22:48

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by bob edelweiss »

Tak nějak jsem si to myslel :)

A kdo Vám šije uniformy - resp. je někde zaručená švadlena co hravě zvládne kabátec, má správný střih a když jí dodám sukno tak by to uměla pěkně ušít?
Kalhoty nejsou problém, vesta je taky jednoduchá ale hlavní kámen úrazu pro mne je ten kabátec.

Kdo kde necháváte šít ?

Díky za info pánové.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Sedmiletka - výstroj, krámy, haraburdí

Post by cossack »

Nemyslím si, že kalhoty jsou výrazně jednodušší než kabát, pokud se tedy šijí správně.
Schopnou švadlenu budeš muset hledat někde ve svém okolí. Když ti s Radovanem poradíme někoho tady v Brně, asi ti to bude zřejmě pendrek platné. Ve tvém dosahu má celkem dost nastudováno Vichřice, navíc je vyučená v oboru, té bych se to nebál svěřit, otázka je jestli bude chtít.
Post Reply