dragouni

User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

dragouni

Post by Jura »

nějaké obrázky jsou v : http://www.kosmas.cz/knihy/123035/pod-c ... -praporem/

....Kniha velkého formátu 245 x 310 mm je doplněna původními barevnými i černobílými ilustracemi. Autorem celostránkových barevných tabulí je akademický malíř Karel M. Toman, znalec uniforem a zkušený výtvarník a ilustrátor.....

já ovšem danou knihu nevlastním :-(
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Holka trochu se snaž. Použij mocný Google.
Ovšem dotaz je dost všeobecný, tadyhle jsem Ti našel nějaké Němce od pana Knötla, a to jsem to projel jen tak zběžně.
http://www.grosser-generalstab.de/tafel ... 16_40.html
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Jura wrote:nějaké obrázky jsou v : http://www.kosmas.cz/knihy/123035/pod-c ... -praporem/

....Kniha velkého formátu 245 x 310 mm je doplněna původními barevnými i černobílými ilustracemi. Autorem celostránkových barevných tabulí je akademický malíř Karel M. Toman, znalec uniforem a zkušený výtvarník a ilustrátor.....

já ovšem danou knihu nevlastním :-(
Já jo. Rozhodně doporučuju, i když by ty ilustrace mohly bejt propracovanější.
Doktor

Post by Doktor »

Nejni dragoun jako dragoun "sedmá" byli vlastně taky dragouni. Tak odkud maj bejt ?
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

berta wrote:Btw: Doktore, co je to sedmá ?
Střílím od boku, ale předpokládal bych, že sedmá kavalerie gen. Custera.
Či se snad mýlím :mrgreen: ?
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

konečně něco, čeho se dá chytit! Takže: kniha Pod císařským praporem, strana 302. Popis: "Dragoun pluku číslo 2
windischgrätz v roce 1866. Tehdy existovaly v rakouské armádě pouze dva dragounské pluky, ostatní čtyři byly roku 1860 změněny na kyrysnické. V pozadí kyrysníci v pláštích s paroli - výložkami v plukovní barvě na bílém límci. Límec dragounských plášťů byl celý v plukovní barvě."

Obrázek sem vložit nemůžu, ale můžu ho poslat mejlem. Ten mundůr je zelenej, výložky červený.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

ten obrazek

Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Berta: Doktore, co je to sedmá ?

Jestli on náhodou nemyslel ten úžasnej sci-fi seriál Startrek Voyager, kde byla jedna ženská Borg a na jejím mateřském člunu měla označní "Sedmá z devíti" zkráceně "Sedmá", ale třeba to tak není. Tohle je jen věc, která se mi vybavila jako první :wink: Může to bejt, taky sedmá kavalérie :wink:
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Jo, v tomto případě to je sedmá kavalerie
Doktor

Post by Doktor »

Samozrejmě, že jsem myslel Jiříkovu sedmou US.
A protože se mi zdá, že společně s dámskými šaty z vedlejší rubriky se jedná jen o to mít něco co nějak tak asi přibližně možná vypadá a ne kopii uniformy tak toto téma opouštím a nehodlám se sem vracet. On ten obrázek je sám o sobě dost mizerný(myslím,že ho maloval Toman ?)-není vidět počet tvar a velikost knoflíků, není vidět jestli má ostruhy... A když se požije jako základní studie, tak jak to asi tak dopadne...
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Jo, knihu Pod císařským praporem skutečně ilustroval Toman. Což je dost škoda, protože jinak pěknou publikaci degraduje.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Sedla nikde v detailech neuvidíš, neboť jsou většinou zakrytá, vším tím harampádím, které sebou vozili. Vojenské uždění bývá v drtivé většině pro 18. a 19. století stejné. Ohlávka+kožený vazák upevněný k sedlu, plné anglické uždění. Zkus si prolistovat Kovaříkovy knihy o napoleonice, tam je to na některých obrázcích vidět docela pěkně.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

jak koukám, tak to stejně měli vvždycky něčim zakrytý - buď beránkem, nebo nějakým přehozem - čerti vědí, co bylo pod tim.
Nějaký obrázky na 18.stol.+ napoleoniku mám, zkusim to sem dát přes admina, ale jak napsal Cossack - detaily neuvidíš...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Většina sedel lehké jízdy byla zakryta tzv. valtranem. Byl to přehoz který kryl celé sedlo i s kufrem vzadu a dekou či plášťem vepředu. Třeba v rusku to nepoužívali akorát kyrysníci a kozáci, ti měli klasické čabraky.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Image
Image
Image
Image
Image
Post Reply