Stránka 1 z 5

Sedlo

Napsal: úte 11. dub, 2006 12:57
od Raiden
Neznáte někoho, kdo je schopnej za rozumnej peníz ušít třicítkový sedlo?

Napsal: úte 11. dub, 2006 13:02
od Müscha
Zkus sedláře Matese
http://www.sedlarmates.cz/

Napsal: úte 11. dub, 2006 13:37
od Raiden
Mates má sice v nabídce středověk, ale zkusim mu písnout, ď. Vona je to hlavně otázka podkladů... :|

Napsal: úte 11. dub, 2006 13:38
od Müscha
Myslím, že by to měl zvládnout, když mu dáš podklady.

Napsal: úte 11. dub, 2006 13:48
od Raiden
Když to je přesně ten problém.
Nějaký obrázky jsou ve Wagnerovi, ale vycházet se z toho moc nedá, potřebuju střihy a tvar kostry - jestli vůbec nějaká byla - a ty už marně shánim dobrý dva roky.
Takže ta otázka na úvodu spíš měla znít - nevíte kde sehnat podklady...

Napsal: úte 11. dub, 2006 13:56
od Müscha
Něco se nejspíš dochovalo, zkus to po hradech a zámcích, nebo u historiků.

Napsal: úte 11. dub, 2006 14:08
od Raiden
to co se dochovalo je vesměs exkluzivnější záležitost, sedla panovníků nebo šlechty; sedlo prostýho rejtara nepotkáš. Nehledě k tomu, že je to většinou za výlohou a nedovolej mi to zkoumat moc zblízka, natož se toho - Ó hrůzo! - dotknout!
Cca před rokem byla v muzeu Hl. m. Prahy výstava Koně a Pražané (nebo tak nějak); něco takovýho tam měli, ale nepochopil jsem jestli je to celý sedlo nebo jenom přehoz, a když jsem se snažil podívat se na to zespodu (což znalenalo klesnout na podlahu), tak jsem měl pocit, že na mě ta bába co to hlídala zavolá nejmíň zásahovku... :biggrin:

Napsal: úte 11. dub, 2006 14:12
od Müscha
Domluv se s někým kdo ty sbírky spravuje :wink:

Napsal: stř 12. dub, 2006 6:00
od cossack
Nejtěžší bude sehnat tu kostru. Nevím jestli je vůbec někdo u nás dřevěný kostry dělá. Jednoho člověka jsme kdysi sehnali, ale než stihl něco vyrobit, tak ho přejelo auto. Pokud by jsi nebyl zase až tak moc pintlich, tak si sežeň kostru z vojenského sedla a na tu si nech udělat něco co by trochu odpovídalo době. Já jsem si takhle udělal sedlo na napoleoniku a myslím, že je dost dobrý. Systém sedel se zase až tak moc neměnil, řekl bych že jde pouze o tvar přední a zadní rozsochy.

Napsal: stř 12. dub, 2006 10:51
od Müscha
Když tu kostru dáš šikovnému truhláři, tak ti to určitě upraví.

Napsal: stř 12. dub, 2006 11:48
od cossack
Tak jsem zapátral ve svém archivu a paměť mne nezklamala. Mám fotky dvou sedel polských husarů. Datované to není, ale podle pistolí co koukají z holstrů by to ta třicítka mohla být. To vojenský sedlo by se dalo použít i bez větších úprav. Záleží jaký to bude typ kostry, já už jich viděl nejmíň milión. Když se to očeše úplně do hola, posedlí se spustí co nejníž a znovu se to obšije , nahoru se může přidat ještě prošívaný polštář, tak je sedlo jedna báseň. Klidně bych to udělal, ale pokud nebydlíš někde poblíž, tak by to bylo zbytečně komplikované. Fotky sem dát neumím :oops: , ale mailem bych je poslat zvládl 8) .

Napsal: stř 12. dub, 2006 16:18
od Müscha
Pošli mi je a já to sem hodím :wink:
Erael@centrum.cz

Napsal: stř 12. dub, 2006 19:30
od Raiden
Teda ale jedni věc nechápu: z vlastní zkušenosti vim, že nepadnoucí sedlo koně odře velice rychle; tenkrát se sice s těma koněma moc nepárali, brali je jako spotřební zboží, ale sedlo nebyla pokud vim nikdy zas tak levná záležitost, aby se nechávalo šít každou chvíli.
Když pod vojákem zastřelili koně, tak zrekvíroval kobylu sedlákovi, hodil na ní svoje sedlo a pokračoval dál - ale nějak si nedovedu ředstavit, že by na extra nepadnoucím sedle dokázal jet dýl než jeden dva dny.
Dokázal bych to pochopit, kdyby kostra nebyla a celý sedlo bylo něco na způsob deky s opěrkama a se třmenama.
Tak nevim... :?

Cossack - s těma Polákam jsi mi připomněl - celýho husara maj ve voj. muzeu ve Varšavě. Bohužel když jsem tam byl naposledy, měl jsem málo času a zajímaly mě trochu jiný věci:cry:

Napsal: stř 12. dub, 2006 19:37
od Müscha
Kůň rozhodně nebyl spotřební záležitost, byl to celkem drahý artikl.

Napsal: stř 12. dub, 2006 19:39
od abaddon
jak kdy, jak kde... tahle veta sama o sobe je dost neurcitej blabol... bez casovyho a mistniho urceni...