Sedlo

Moderators: Raiden, Knecht

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pro mně tam to co jsem hledal není, ale něco podobného ano.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Zajímají mne sedla Antická - císařská a pozdně římská, znám je zatím jen z dobové ikonografie, pohříchu skoupé a pak sedla na raný středověk, až do toho 12.st.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ta antická bych musel najít, vlastně mám jen jedno vyobrazení z nějaké plastiky, na vyobrazeních Franků to není moc vidět ale ta z 11-12.st. máme na webu, tak něco takového:

Sedlo a postroj z 12.st. - rukopis Petra de Ebulo:

Image

Sedlo z 11.st. - Viollet le Duc dle Výšivky z Bayeux:

Image
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

cossack wrote:Tak jsem byl v tom Vojenském muzeu ve Varšavě a na 17.stol. tam mají sedel mraky. Blbé je, že se tam nedá moc fotit. Nejen že je to samozdřejmě zakázané, ale navíc je to pěkně blbě nasvícené a hlídají to pěkně ostré saně. Ale pro toho kdo by chtěl dělat třicítku na koních je to učiněný ráj.

Ku svému překvapení jsem objevil dvě barokní sedla na zámku v Březnici (II. okruh - zbrojnice). Fotit se tam sice taky nesmí, ale urkitě by to šlo nějak zašmoulovat s průvodcem a neni to za sklem, takže se daj okouknout velmi zblízka.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

rozzarka wrote:A máš něco konkrétního???mam tu tech sedel asi 100..... :)
Co takhle švédská lehká jízda z 30.-let.války... :wink: ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Není to ještě úplně ono, ale ty poslední se tomu blíží, dík.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tyhle tři sedla můžeš Wohane klidně na RS použít.
A navíc Raidene, když si je srovnáš s těmi polskými, co jsem je sem před časem posílal, zjistíš, že by šly i na tu třicítku. Ikdyž mám takový ničím nepodložený pocit, že mezi východní a západní Evropou byly i v sedlech velké rozdíly.
Tenhle model je zkrátka takový nestárnoucí evergreen :wink:

Jo, nějaká antická sedla mám, ikdyž abych pravdu přiznal, moc moudrý z toho nejsem. Je to takový zvláštní patvar. A vzhledem k tomu, že antice absolutně nehovím, prostě tomu věřím, že se na tom tehdy jezdilo. Vázne to ale na mé negramotnosti šoupnout ty obrázky sem. Pošlu je Wothanovi mailem.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

rozzarka wrote:helet,tomuhle až tak příliš nerozumim......ty sedla se používájí po různu,nevim co si představuješ.......
Mno, je fakt, že Švédi mohli používat jak sedla západního typu - vyráběný a nakupovaný v manufakturách v Holandsku a v severním Německu, tak sedla východního typu, což se týká zejm. finskejch regimentů.
Osobně pasu po něčem, co se mohlo objevit v Čechách, takže spíš nějaou německou práci.

Cossack: jsem téhož dojmu; i dle Ospreye (MAA 262) používala finská lehká jízda jak polský šavle, tak východní styl boje (s odpovídající východní krutostí), zatímco švéd. národní jednotky byly vybavený "západněji". Nehledě na německý žoldnéře.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

rozzarka wrote:už fakt nevím co bych sem hodila a to tenhle chlap ma jeden z nejvetsich vyberu......

myslim si ze uz nemam bouzel co nabidnout......je jich tu spousta,ale tvarem se to lisi zhruba na tri casti a pak uz je to jenom o barve a doplncich .....
Ale dyť jo. Nebudeme Tě trápit.
Ale když už jsi to dala v plen, nějaké zařazení a datace by nebyla? :wink:

A kdybych si třeba nějaké vybral, mohla by jsi ho detailně rozfotit?
Zepředu , zezadu, kostru, zespodu ...... Prosím,prosím.

A jestli se můžu zeptat, co je to za chlapa? Původně jsem myslel, že je to z filmových ateliérů.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Jít na to přes filmaře mě napadlo taky, ale nepochodil jsem; podle toho co jsem zjistil jsou to sedmilháři, vezmou obyč sedlo a nalepěj na něj ty vycpávky a patvary atd. aby to jakžtakž vypadalo a ve filmu jsou většinou záběry tak krátký, že divák prd pozná.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Co já vím tak se často používá základ z Mc Clellana s příslušnou nástavbou.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

mám k dispozici vcelku solidní článek včetně rekonstrukcí ohledně staromaďarských sedel, jsou to občas docela honosné záležitosti, kdyby měl někdo seriozní zájem zájem dělat sedlo RS najde tam určitě řadu inspirací - např rohovinové garnitury a podobné vychytávky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Určitě ano, problém je že mně zajímají spíše sedla z 11-12.st. ze střední a západní Evropy :-( Nicméně tohle mne zajímá z čiré zvědavosti ohledně konstrukce, výzdoby apod.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ze začátku 11.století potom garnitury sedel z Lutomierska, ale to je nošení dříví do lesa...
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Kydliman »

Něco málo o sedlech je tady
Halla
Post Reply