Látky, oděvy, uniformy atd.

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Savlis wrote: Pravdou ale zůstává, že kůže pro vojáka v poli je za trest, nehřeje, blbě dejchá, když promokne, schne dva dny. A propocená je natotata, nakokot se udržuje, zlatá vlna.
No já mám právě ty samé zkušenosti, proto mě docela překvapuje, když si někdo nemůže kůži "na ven" vynachválit...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
vechio
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by vechio »

alistaire wrote:
Savlis wrote: Pravdou ale zůstává, že kůže pro vojáka v poli je za trest, nehřeje, blbě dejchá, když promokne, schne dva dny. A propocená je natotata, nakokot se udržuje, zlatá vlna.
No já mám právě ty samé zkušenosti, proto mě docela překvapuje, když si někdo nemůže kůži "na ven" vynachválit...
No to je tím že si v nich zaběhá po lese a potom se převlíkne do suchého a hajá do spacáčku..
Fugam Victoria Nescit!

http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Post by Kaput »

alistaire wrote:
Savlis wrote: Pravdou ale zůstává, že kůže pro vojáka v poli je za trest, nehřeje, blbě dejchá, když promokne, schne dva dny. A propocená je natotata, nakokot se udržuje, zlatá vlna.
No já mám právě ty samé zkušenosti, proto mě docela překvapuje, když si někdo nemůže kůži "na ven" vynachválit...
Asi máme zkušenost s jiným typem kůže. Ta moje by měla být skopovice. I přes to, že se nepotím nijak málo jsem je nikdy nepropotil. Akorát v pase kůže zevnitř od potu ztmavla. Dýchala dost, byl jsem v nich i když bylo přes 30 stupňů a dalo se to. Kvůli prodyšnosti a oděruvzdornosti se kůže používá i na motorkářské komplety, ne? Je pravda, že když promokne, tak schne velmi dlouho, ale zas nepromokne jen tak.

Vechio: Věci na převlečení jsem nenosil a většinou jsem hajal pod dekou a hvězdami 8)
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

No, u motorkářů to kvůli prodyšnosti rozhodně nebude :lol: :lol: :lol:
(Víš jak smrdí motorkářka po celém dni v kůži?... si nepřej...)

Spíš bych řekl naopak, kvůli tomu že neprofoukne. To že se chová konzistentně při pádu, a nezadírá vlákna do pokožky je fakt. Nicméně ten nemá s tím co diskutujeme nic společného, resp. je to nepotřebné plus.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

vechio wrote:
alistaire wrote:
Savlis wrote: Pravdou ale zůstává, že kůže pro vojáka v poli je za trest, nehřeje, blbě dejchá, když promokne, schne dva dny. A propocená je natotata, nakokot se udržuje, zlatá vlna.
No já mám právě ty samé zkušenosti, proto mě docela překvapuje, když si někdo nemůže kůži "na ven" vynachválit...
No to je tím že si v nich zaběhá po lese a potom se převlíkne do suchého a hajá do spacáčku..
A ráno se do nich zas obleče a běhá po lese... Co to s tím má společného? Lidi si většinou v noci svlíkají kalhoty. Jsou odolné proti dešti, protože je maže tukem a prodyšné, protože ta kůže není lakovaná, ani jinak povrchově upravená a v tom to asi bude. Každý máte zkušenosti nejspíš s jinou kůží.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

no... já teda jako že už nevim, ale když něco koženého vyloženě namažu tukem, tak to potom moc prodyšné není, teda vlastně vůbec...

Já mám zkušenost že nemazaná kůže docela dýchá, ale zase promokne a to je peklo...
Promazaná se musí (zevnitř) větrat...

Možná to může být v tom mazání, resp čím se maže...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Nicméně pojďme se odpoutat od toho co kdo nosí teď, a jak se mu v tom funguje.

mě je pořát nejasná ta diskontinuita, že "od 16tého věku byla nejpoužívanějším materiálem na kalhoty kůže", co bylo před tím?
Navíc já si vážně kromě W&Z jinou informaci v této míře (tedy nejpoužívanější) nevybavuji...

A když by kůže byla nejpohodlnějším, nejlevnějším a nejtrvanlivějšním materiálem, že by po ní nesáhla armáda... (O které mám jakousi bližší povědomost řekněme od 1600 do 1850...)

Když bych se vrátil k té narážce jestli žoldáci v 30tce nosili civilní oděvy... Jistěže nosili, chodili i v tom v čem přišli, nebo si kupovali svoje... Ale dobře si vybavuji, že ten si koupil kahhoty a kazajku z červeného sukna, ten zas ze zeleného... Ale o kožených kalhotách nepamatuju poznámku (kožené vesty zmiňovány jsou... )


To nejsou otázky k shazování autority W&Z, ani "protiargumenty" na opozici...
Mě to fakt zajímá!!!
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Tuk v kůži působí vodoodpudivě, ale ne neprodyšně, opravdu nekecám. Možná záleží i čím to mažeš, to je fakt. Ale právě ty zámišové kůže jsou tukem přímo činěné. Většina kůží se po činění maže tukovou emulzí.Tukem jso činěné taky mozkovky, které používají indiáni, takže o prodyšnosti těchto kůží by ti asi řekli víc.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Já bych řekla, že ze dřívějších období se toho moc neví, nemyslím si, že by se kůže dříve používala méně. Ale z té doby se většinou všude řeší jen nobilita a pro tu byla kůže moc obyčejná. Proč zrovna na kalhoty nevím, ale byly to i kabáty. To že našli v archivech více kalhot kožených než jiných může být i náhoda, přesto je z toho jasné, že se nosily. Nejspíš se používaly hlavně skopovice, myslím si, že byly i nejdostupnější. Poměrně dost je zmínek o kožených oděvech v Dějinách řemesel a obchodu, rovněž od W. Ty záznamy jsou z archivů a většinou ze stol.15. (různé spory mezi cechy a pod.)
Co se týká 16. stol. dá se opřít bohužel jen o to, co zapsal W., nějaké informace o koželuzích a jirchářích a kůžích jsou pak co jsem našla až na začátku stol. 19., ale je ještě pár knih, které si potřebuju prostudovat. Můžu ti poslat, to, co k tomu zatím mám mailem, psát to tady, by bylo asi pro ostatní nezajímavé. Ráda bych to konzultovala s někým, kdo se tím obdobím zabývá.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Pokud je mi známo, tak kalhoty u krojů 19. stol.se dělali zásadně z jelenice, a předpokládám, že mají starší původ, ale to není můj obor, tak že o tom polemizovat nechci. Jde mi o to, že skutečně zapomínáte na to, že záleží na zpracování kůže a jejim druhu. My máme pochopitleně letité zkušenosti s oblečením z jelenice a mohu potvrdit toto. Je podajná, dá se prát na rozdíl od všech ostatních kůží, v letě kupodivu se v ní člověk ne jen nepaří, protože je prodyšná, ale dokonce chladí, čili chodit v kalhotách z jelenice při teplotách plus 30 je normální. Protže do nich stilově utýráme mastné pracky, tak je i dostatečně impregnovaná a celkem drží vodu. Není to ale gumák, čili pokud přeci jen promokne, je problém - blbě schne. To ale musí být pořádný ceďák ;-) Závěr - na nošení je to skvělej matroš. Navíc se jen tak neroztrhne, čili pro polní podmínky perfektní.
V dřevních dobách jsme ale z blbosti vyráběli z toho co se sehnalo, jako třeba svářečky z vepřovice apod. - hrozný. Tvrdý, z toho odřený hnáty a i jiné věci ;-) , neprodyšné - prostě na h......... :-(
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Je fakt, že když si spálím záda je kožená halena příjemě chladivá. Na druhou stranu když je pěkně teploučko :evil:, holky kožené šaty moc rády nemají. Takže těžko říci jak to s tou kůží vlastně je.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Ano, tak jako Joe to vidím i já. Kůže, používaná na oděvy počátkem 19. stol. byla hlavně srnčí, po ní kozí. Předpokládám, že po ní byla skopovice, protože produkce ovčích kůží byla vysoká (nemohly se zpracovat jen na kožešinu) a většina se zbíjela na podzim, byly to jemné, měkké a prodyšné kůže. Hovězina se na oděvy co vím nepoužívala vůbec.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, se skopovicí máme také dobré zkušenosti. Vepřovice a hovězina totálně nevhodné! Jsou ale dobré na zástěry třeba při kovařině.
Joe M.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Mimo druhu kůže je důležité i zpracování. Uvedla bych příklad na kožešinách. Beraní kožich 19. stol. - na tělo se používala kožešina z valašky, na rukávy z birky (měkčí řemen, jemnější srst). Činilo se kvašením, pokud měl ale kožich sloužit jako pracovní oděv, činili kamencem. Kůže pak byla tvrdší, hrubší, povrch nebyl tak jemný a hladký, ale byla pevnější a při práci více vydržela. To jsou drobnosti, které dneska neřešíme, ale dříve je považovali za důležité. U kůže je to stejné, proto můžeme vlastnosti kožených oděvů z 19.stol. a doby dřívější jen odhadovat, nevíme podle jakých kritérií na ten určitý oděv kůže vybírali. Rozhodně nešili cokoliv z čehokoliv jako dnes.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Lenka wrote:Rozhodně nešili cokoliv z čehokoliv jako dnes.
A tak to pozor, to já se tedy budu muset ohradit. Jestli jsi tedy nemyslela průmyslovou výrobu.
Post Reply