Látky, oděvy, uniformy atd.

Moderators: Raiden, Knecht

Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

No, tym zoradenim som skor myslel pocetnost vojsk, ale to je jedno. Je jasne, ze rytiny treba brat asi trosku s rezervou, predsa len, aj maliar je len clovek a ako taky v ramci umenia, pripadne propagandy ci naplnenia vrecka dokaze trosku "realitu" upravit...

Inak, k tym serpam... Zda sa, ze na moj rozmer budu dost aj tri metre, hehe... A necham teda asi 40 cm, kedze z toho tuna casto spominanu 20 cm sirku v pohode urobim... Este mi napada, z akeho to mate materialu?

Inak, velitelske serpy nosili len dostojnici alebo aj poddostojnici. Moje informacie hovorili len o dostojnikoch, ale nedavno som v nejakej knihe zachytil obrazok, kde bolo pisane "Poddostojnik pikanierov a este cosi navrch", pricom mal cez lave rameno prehodenu serpu so strapcami, splyvajucu takmer az k clenkom... Islo o vojaka z cias anglickej obcianskej vojny, vyzbrojeny bol halapartnou, o ktorej som (okrem partizany) doteraz vedel, ze sluzila ako odznak dostojnikov... Mozno som vsak nieco zle cital a bolo pisane velitelov, co vlastne napriklad taky kapral je...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tak trochu čumím na to datování :shock: Teda já nevím, ale podle knih (např. enciklopedie módy či stavebních slohů) je třicítka ještě renezance a baroko začíná až po ní. Nicméně náběch už byl před třicítkou a nopak renezance se projevovala občas ještě v baroku. Nicméně je pravda, že to nejde brát jako dogma a mě se spíš z toho všeho zdá, že prostě právě ta třicítka je tím přelomem.
Dále, rokoko je uváděno jako druh barokního slohu ale také vymezené módní období (doba copů a je to doba až Ludvi XV. a ne XIV.). Krom toho, po něm přichází ještě tzv. raný romantizmus (neplést se, je ještě romantizmus a pozdní romatizmus) a teprve ten je považován za konec baroka a až po něm teprve nastupuje empír. (po něm ten romatizmus a neb. blbě Česky Bídrmajer, pak nové rokoko, pak pozdní romantizmus a končíme v secesi)
Joe M.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Joe: Uf.... Je to davno, co som naposledy cumel napriklad do Kybalovej, ale jedno je iste, u nej je napriklad tridsiatka oznacovana ako rany barok... To mam istotu, dalej si radsej netrufam hadat, ale logicky by to malo ist ako vrcholny a neskory, za tym by sa zviezlo rokoko... A to je kniha o mode, Barok a rokoko...Hm... Asi ju oprasim a hodim do nej ockom... :evil:
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Svata pravda, co sa tych strihov tyka, moj stary kostym koncil tiez niekde pod pupkom... Potom sme sa ale zacali viac pozerat okolo seba a dosli sme k tomu, ze kde pupok, tam je najnizsi mozny gombik... Inak, tvar barokoveho saka je inak krasne vidiet na zbrojach z tej doby, evidentne kopiruju barokovu postavu - siroke ramena, uzky pas umiestneny vysoko, dlhe nohavice s veeeeeelkym zadkom. Ten aspon ja riesim spodkami, ktore su na moju postavu pomerne siroke, ale ked sa stiahnu, naberu sa v pase, cim vlastne vypachaju zadok v nohaviciach, problem je akurat v horucavach. Videl som aj riesenia vypchavanych vlacov umiestnenych pod gatami na bokoch, podobne ako nosili zeny pod satami, je fascinujuce, ako zadok rastie, hehe...

Inak, k tym zavesnikom, raz darmo, kord proklate nizko....:D

Hm, tie serpy sa ale nosili aj cez rameno prehodene, vtedy asi obrannu funkciu moc neplnili. Preco teda cez rameno? Neprisiel som este na to, ci aj toto suvisi s hodnostami. Inak, z akych materialov tie serpy mate?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tak jsem se na to znovu díval. Podstatu vystihl Gordon. Ono se to překrývá a různí i podle země. A navíc je rozdíl v módě a slohu, neboť sloh k nám dorazil ale o to intenzivnějí později než jinde, ale oblečením se reagovalo rychleji. Jinak řečeno, jsem pochopil zo toho co tu mám, že nelze přesně datovat, kdy končí renezance a začíná baroko, neboť oboje se na čas překrývají. U nás ale Ten Rudolf by slutečně mohl být považován za mezník, pokud budeme považovat barokní oblékání za počátek, pokud půjde ale o sloh, musíme si počkat až na skončení války. Myslím, že nejpřesnější definicí bude, že třicítkou končí renezance a začíná barok :wink:

Nicméně původně šlo o to rokoko ne? Tam je to jak jsem psal. Rokoko je jen konkrétní označení konkrétního období baroka a typu barokního slohu.
Joe M.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Uuuuuu, cisarsky... :twisted:

Jak fajne, minimalne traja budeme mat saten teda, hned mi je lepsie na dusi, ked viem, ze v tom nie som sam, hehe.

Inak, vo Wagnerovi je kopa sposobov nosenia serpy, problemom akurat je to, ze si neviem vybrat, aby sa mi to este aj pacilo a nezavadzalo pri serme...:D Takze, asi ostanem verny klasike a stavim na ovinutie okolo pasu, tu mi bude stacit jednoznacne malo latky... :mrgreen:

Este k tomu medzniku... Prave makam na knihe Spanele, Rise a Cechy a tuna sa ako ten milnik prechodu medzi renesanciou spomina nie Rudolf , ale Matyas... Hmmm...
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

ta třímetrová šerpa je akorát, aby šla buď nadvakrát omotat kolem pasu, nebo pověsit přes rameno. Mám kabátec pod prdel a rovný (tedy ne francouzského střihu s klínem) a šerpa kolem pasu vypadá líp, aspoň mi to přijde. A Je z jasně žluté bavlny, neb uniforma je švédská :biggrin: . Habsburky néé...
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Raiden: Uf, uf... Si ma zaskocil s tymi strihmi... Nevies mi to ukazat niekde na obrazkoch, neviem si to predstavit akosi bez toho... :oops:

Ale suhlasim, Habsburgovci ee...

To u nas v Hornom Uhorsku, svojho casu Sedmohradsku, sme o nich takmer ani nepoculi, hehe... Problemom je, ze akokolvek by som (sme) chceli robit uhroskych vojakov z tridsiatky, je to trosku problem, kedze nemame kone a oni boli predsa len predovsetkym jazdci... Nastastie my, Kosiciania (Kosice boli svojho casu sidelnym mestom Bethlena, vlastne teda hlavnym mestom Sedmohradska), mame dochovane zapisy o 200 brandenburskych musketieroch, ktori robili Bethlenovi osobnu gardu.... :mrgreen:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Já nejsem žádnej zmrzlej blonďák :twisted: ! Jsem potomek českých bratří, který coby malé robě odešel s rodiči do Švédska a když jsem dospěl, nechal jsem se naverbovat do švédské jízdy, abych pomohl zbavit Evropu degenerovaných habsburských šelem... :wink:
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

A ja som Brandenburcan plateny Jurajom II. Rakocim, vrchnym velitelom sedmohradskeho kniezata Gabriela Bethlena, aby som si plnil povinnosti osobnej gardy menovaneho kniezata a jeho druhej manzelky Katariny Brandenburskej... :mrgreen:

Ale tu tych Svedov je, hehe.

Sakraaaaaa! Ked uz tu omielame latky, co hovorite na farebne kombinacie? Nejaky borec mi tvrdil, ze ked stojim na svedskej strane, nemozem mat cervene sako. Na druhej strane som nasiel obrazok Gustava II. Adolfa prave v cervenom kabate. A vyzeralo to na nom skoro tak dobre ako na mne, hehe.

Ten obrazok pre istotu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Merian.jpg
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Spousta autorů (Englund, Klučina...) se shodují, že Švédové mohli mít jakoukoliv barvu kromě červené; i když na druhou stranu, v Ospreyi je obrázek řadového dragouna v červeném kabátě, čili nejen krále :twisted: (a dokonce je to ten, co jsem ti poslal); takže mám dojem, že se jednalo spíš o barvu šerpy, případně polních znamení.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Akoze jasne, to je v pohode, hoci Ospreya ako zakon by som nebral. Skor som nachylny verit tej farbe serpy... A ak aj nahodou nie, ako som pisal vyssie, robim Nemca... A aj ked nahodou protestantskeho, pochybujem, ze by prave oni boli az taki ortdoxni, aby vynechali taku nadhernu farbu, akou je cervena... Ale pre istotu si sijem aj pieskovohnede sako...:D
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Upřímně řečeno, já chtěl původně dělat Valdštejnovu lehkou jízdu a dlouho jsem pátral, jak vlastně vypadala. Pak jsem zjistil, že to byli Chorvati a to mě nenadchlo. Švédsko byla z nouze ctnost - chudá země, takže plechy jenom u oficírů, jedna pistole místo dvou, atd., takže řadovýho knechta lze dosáhnout s poměrně únosnými náklady :wink: Rozhodně to není o ideologii, o nějakém stereotypu, že by císařští byli zlí a Švédové hodní - byla to všechno stejná sebranka :twisted:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

hele když mi nezaplatěj žold, tak dezertuju k tomu, kdo líp platí... :badgrin:
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Rozhodne lepsie vyzera jednotka hrajuca vsetkymi farbami, to je bez debaty... Mne sa napr. Altblau paci, koniec koncov, maju moje mestske farby, ked ich vidis postavenych vsetkych naraz, nemoze ti srdce zaplesat, raz darmo, uniforma ma svoje caro,s tym nic nenarobime... Ale znazornuju az prilis elitne komando na moj vkus... Ako som spominal, rozbiehame u nas pikanierov... A mne sa na nich paci prave to, ze je to este taka luza, kazdy ma na sebe "civil", takze dokopy vyzeraju ako cirkusanti, prilby sice mame vsetci, ale kyrysov zatial len par, na rozlisenie pouzivame stuhu na ramene... Ale! Zbrane maju v perfektnom stave a vedia s nimi narabat, ide teda o idealnych vojakov do boja, nie na paradu... :twisted:

Na druhej strane, rozdelenie na Svedov a cisarskych je klasicke asi prave z toho dovodu, ze vtedy uz to frcalo, tu uz slo o skutocne armady, slavne bitky, velkych vojvodcov, myslim, ze v takej miere to asi az pred BH nefrcalo, aspon co sa v tom teraz rypem, mam pocit, ze ide o taku nejaku predohru... A navyse, hoci ide o krasny kus vasej historie (obdobie pred BH), asi moc pritazliva ludom nepripada, kedze to dopadlo tak, ako to dopadlo...

Ved u nas je jednym z dovodov, ze ludia nechcu zatial robit hajduchov aj to, ze to boli vlastne blbi zlodeji, ktori zvladli akurat rabovat dediny, ale v boji moc skody nenapachali... Vid. priklad vojsk Juraja II. Rakociho, ktore prehrali pri Humennom uz s porazenymi kozakmi Juraja Drugetha, pretoze sa dali do rabovania kozackeho tabora... :mrgreen:
Post Reply