Látky, oděvy, uniformy atd.

Moderators: Raiden, Knecht

Post Reply
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Že má někdo košili a vestu eště neznamená, že je nutně keckař.
Už jsem to tady někde řešili, že aby byl někdo echt, nemusí mít plechy (viz páni důstojníci ze škatulky a mužstvo otrhané, unavené a špinavé);

Tak mě napadá - nejsou ty kecy o horku, pohodlí atp. spíš jenom bledá závist? :badgrin:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Gordon wrote:mám na mysli spíš lidi,který tyhle věci třeba i mají a jdou do bitvy na lehko ,jen aby se nedej bože moc neunavili.
Ahá. Tak to jo, já to pochopil jako narážku na lidi, co (na) tu výstroj prostě nemaj. No hlavně že jsme se domluvili :wink:

K tomu prvnímu případu - ano, chápu. Znám jedince, kterej je schopnej na třicítkovou akci přijít s gotickou jednoručkou a ani mu to nepřijde moc divný. Sice pořád v duchu tiše úpím, ale prudit už jsem přestal, protože to spíš přesvědčíš Rakušáka o Temelínu, než pragmatika o stylovosti... ](*,)

Po pravdě řečeno, že bych nechal doma kus výstroje jenom proto, že je těžkej, to mi nějak nejde na rozum.
:-k I když na druhou stranu, mám podobný dilema s přilbou: sice mám pappenheimku, ale nosím klobouk, protože mi přijde divný mít jenom košili, kabátec a k tomu na hlavě samotnou přilbu - takže je to spíš otázka estetiky.
Ovšem v bitvě to je něco jinýho - bezpečnost především, tam není co řešit.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Gordon: na Kolíně asi nebudu, ale nijak zvlášt na ten pyrit nespěchám. Kdyžtak ho dej někomu z Corpu, že je to pro Méďu. Ale klidně počkám, až se na tu poštu dostaneš.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Dotaz... Daju sa niekde najst nejake tie uzly na serpy?
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Sakra... A toto mi nenapadlo... Mal som taku fajnu maslu uviazanu, len to mi musi niekto vzdy uviazat, sam to nezvladnem... A problem je, ze ked to "nevylepsim" spendlikmi, sa mi stane sam od seba rozpusti...
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

By Olaf: pokud myslíš šerpu omotanou kolem pasu, pak to není celkem problém, a je na to taková vázací fintička v protáhnutí jednoho konce (finta se v modifikaci používá např na vázání rybářskejch háčků, v textilkách a tak...) . Nejlépe ukážu naživo. Opasek přes pak není potřeba (my je ani většinou nemáme...)

Samozřejmě je ale potřeba mít odpovídající délku šerpy, tedy 3 více metrů. "namotat" se do šerpy sám vyžaduje značné umění, a stejně to není ono, pomoc někoho kdo namotává a rovná zejména na zádech je velmi ocenitelná...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Gordon: ... a Šlikovo "moravskej " pluk,v uvozovká proto,že tam asi žádnej moravan nebyl...


Mnooo hodně se o tom namluvilo, ale (esi si to dobře pamatuju)Polišenský zmiňuje zajímavou věc. Tenhle pluk byl původně verbován stavy v okolí olomouce a velel mu ...no jo...Valdštejn. Teda až do tý patálie s plukovní pokladnou atd. Později se stal plukem šlikovým - takže i když po dvou letech pár "moravanů tam eště bejt mohlo.....
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Ale to já jen pro zajímavost.....osobně nemám rád tohle dělení na strany švédi (jako teď já) a kaiserlichen truppen. Prostý voják měnil strany docela často (chtěně i nechtěně - po bitvě se zařadili do stavů zajatci...a jedeme dál).

Ps. mluvilo se tady o švédech a červené barvě....i když hlavní barvy sou samozřejmě jiné (jak dokládají i třeba plachty vozů). Fakt nevím proč by nemohli mít červenou - i když červený regiment se nazýval podle barvy vlajek - stejně jako ostatní barevné regimenty (př i císařský zelený) kromně modrého a gardy (žlutočerná). Nezapomeňte že šlo taky o barvy krajů, odkud pluky pocházely.

zajímavý (mladší) příklad uvidíte na fotce z Armémuseum. Odkaz třetí po zadání rubriky militaria (vlevo) - uniformen vid... pak se posuňte po stránce kousek dolů a ejhle..červená jak z praku.. :roll:
http://www.algonet.se/~hogman/slaekt.htm
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

No, vona ta červená byla a priori císařská. Nevím, jestli se to vztahovalo na polní znamení, nebo i na oděv, ale Švédi mohli mít jakoukoliv barvu kromě červený (Englund).
Zase na druhou stranu když voják mrznul na tažení a naskytla se mu šance stáhnout z nepřítele teplej kabát, tak mu asi bylo celkem jedno, jako má barvu. Tak nevím... :-k
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

No u šerpy je to celkem jasný, ale u těch kabátů bych byl přeci jenom opatrnější (jo a šerpy např. v bitvě u dolních věstonic měli císařští bílý stejně jako stavové, což vedlo k několika nepříjemným překvapením v průběhu boje :cry: ).

Já vám sice nemůžu na místě dohodit červenýho švéda, ale jelikož nedlouho po válce červený mundůry některé pluky měly - a to v době kdy už čerpali ze slávy svých zbraní ve třicítce, kde se taky vymezila barevnost jednotlivých stran - myslim že je jen otázou času kdy najdem nějaký doklad.

Že si vojáci v průběhu tažení navlekli co našli je jasná věc. My se akorát můžem držet "tradičnějších" barev, abychom zjednodušili pozorovateli orientaci mezi stranama na bojišti........
( :lol: třeba jako modří šavlisovci, nebo banerovi červení šumperáci :lol: .....teď mě hlavně nepochopte špatně! obě seskupení sou v pohodě)
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Obecně to bylo s uniformitou za třicítky docela jalový, zvlášť u císařskejch. Náš pluk vznikl až po třicítce (Sparr), nicméně byl poskládán ze zbytků pobelohorského vojska, uniforma je i přesto otázkou, čerpali jsme z Neuwirtha který psal v devatenáctém století historii našeho regimentu a je tam vyobrazení uniformy v těchto barvách. Vzali jsme to jako jedinný existující zdroj, přesto je to ale spíše fikce.

Správně bychom asi uniformy neměli mít vůbec, máme je čistě z komerčních a "psychologických" (hrdost na identitu :)) důvodů.

Navíc v posledním modelu jsme zrušili jednotné střihy. Ušij si co chceš a co odpovídá době, lokalitě a stavu. Dodrž barvy. Hotovo. Poslední mundůry (asi 4) jsou šité podle Gheyna, čemuž by taky šlo cosi vytknout ale třicítku na jednotkové bázi neděláme LH.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Jo jo..

když vezmeme, že uniformita vznikala hlavně nutností velkých obědnávek..a ty se děly buď nákupem většího množství hotových výrobků, které ale musely být objednané u více "firem" pro omezené kapacity doby - a tím měly zřejmě menší rozdíly (př odstín barvy, pozměněný střih), a nebo se koupilo ve velkém plátno a rozdělilo mezi vojáky, kteří pak měli poměrně volnost v jeho použití. Výsledkem pak byla asi částečná barevná/střihová uniformita. Ovšem v polních podmínkách asi ne na dlouho :twisted:

když sme u toho sypání popela na hlavu my (altblau) bysme mohli povídat...
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

my (Mortaigne) máme taky v regimentu jakési série střihů a látek, podle toho jak se vždycky noví lidé domluví, a nechaj si ušít kostýmy. Koupěj si zároveň jednotnou látku přibližně odpovídající barvou "průměru". Detaily vypracování si mohou v rámci doložených variant střihů pořešit libovolně.
ten má kepr, ten silnej flauš, ten tenkej flanel, tmavší světlejší... vycpávky, bez vycpávek, stojáček, výstřih, různé knoflíky a tak...

Já tomu říkám hezkým slovem "podobnokroj".

Není to vojenské oblečení stejné (jako uniforma), ale z dálky to vypadá jednolitě.

A takhle si myslím, že to obecně mohlo v případě vystrojování být... i když plukovník "jen rozdal" sukno na vlastní zpracování, vojáci zase zcela jistě oblečení nechali ušít u krejčích v dosahu. Nemám důvod předpokládat, že by každý krejčí dělal diametrálně střihově jiné oblečení pro stejnou sortu lidí, spíš bych řekl naopak, že rámcově ty obleky vypadaly fazónově dost podobně, lišili se v detailech a samozřejmě barvách a materiálu (což ale v případě fasuňku jednotného sukna odpadalo)
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Savlis wrote:...
Navíc v posledním modelu jsme zrušili jednotné střihy. Ušij si co chceš a co odpovídá době, lokalitě a stavu. Dodrž barvy. Hotovo. Poslední mundůry (asi 4) jsou šité podle Gheyna, čemuž by taky šlo cosi vytknout ale třicítku na jednotkové bázi neděláme LH.
To bych právě řek, že takhle jak píšeš je to víc LH (tedy snaha o přiblížení se tehdejší realitě), než nějaká jednotnost. 8)
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Flanel? Vlněnej? :shock:
Post Reply