Ženy na třicítkových akcích

Moderators: Raiden, Knecht

Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Ženy na třicítkových akcích

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj vsem,
odpustte hloupe dotazy novacka ;-) Zajimalo by me, jake chladne zbrane se v obdobi Tricetilete valky pouzivali, resp. v jejich pocatcich, cca do roku 1630. Uz jsem neco nastudovala, takze jakesi povedomi mam (vojenske kordy, rapiry, piky, halapartny..), nekde jsem se docetla o Švédském meči a tesáku, jakozto chladne zbrani, pouzivalo se tedy i toto a co je prosim Švédský meč :?: A mohl pikenyr / halapartnik mit krome piky / halapartny a kordu / rapiru /.. i nejakou dyku, jakozto zbran posledni zachrnany :?:

predem diky za odpoved :-)

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

švédskej meč je ta věc dole

tím tesákem bývají většinou myšleny evropské šavle

Pokud chceš dělat poddůstojníka - nevím teda komu budeš jako ženská a ještě sólovka poddůstojníkovat, na to jaksi potřebuješ mužstvo, na šavli / tesák zapomeň.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ad poddustojnik: mam jeden problem a to ten, ze nevidim, pochybuju teda, ze se me vubec nekdo ujme v naky skupine SHs a jelikoz v Leg X GPF delam ukazkoveho setnika na prehlidky, napadlo me neco podobneho na tricitku, muzu nabidnout opravdu vztah k historii a nevoli k ojebavkam :arrow: chci mit kvalitni vybaveni.. K ty zensky: ty mas nejaky problem s zenskejma - sermirkama :?: :?: :?: Pokud to nebije do oci a ta zenska respektuje pravidla, nevidim v tom problem..Ale je to muj nazor a nikomu ho nenutim.. To, ze potrebuju jednotku, to mi je jasny ;-)

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Já a problém se ženskejma šermířkama? Ano, mám ho, široce rozvinutý. Sorry.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Jasne, tak je to tvuj nazor, jak jsem rekla, neberu ti ho a respektuju ho.. Ale koukni na to, nebo to jenom zkus ;-) z pohledu holky / zensky, ktera je dusi kluk, nebavi ji zensky role (tanecnice, markytanky, matrony, what ever), naopak ji zajima historie a vojenstvi.., co pak ma takovej clovek delat :?: Ciste prakticky, myslim..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Bohužel nic, buď se udělá ústupek na úkor reálnosti a historie nebo nic. Neříkám že to je spravedlivý, jsem přesvědčen že svět v původním záměru ani nebyl koncipován jako spravedlivej.

To že se snažíme v naší nablblé pseudohumanistické společnosti stavět všechny na jednu laťku je prostě kravina. Ženská není chlap a chlap není ženská. Nemyslím si, že by ženský nebo chlapi byli víc nebo míň ale myslím si, že si nejsou rovni - stejně jako + a - na baterce, potřebuješ oboje úplně stejně ale není to to samý. A tak nám je uřčeno něco a vám zas něco jinýho. Samozřejmě, existují argumenty že se ženský v třicítkových armádách objevovaly v řadových pozicích, nicméně záznamů o tomto vzácném jevu je tolik, že jedna připadala asi na sto tisíc chlapů. my například už jednu máme, žádnou jinou už nikdy mít nebudem, leda až nás bude 100.001.

Nicméně zabíháme fest off topic.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Přiznám se, že odpověď na tuhle otázku - co s ženskou, která nechce dělat ženskou - mě docela zajímá. Vzato kol a kolem, žena na bojové pozici je záležitost až 20. století, do té doby je to anachronismus.

Vzhledem k odklonu od původního tématu jsem název vlákna přejmenoval.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Raiden wrote:Přiznám se, že odpověď na tuhle otázku - co s ženskou, která nechce dělat ženskou - mě docela zajímá. Vzato kol a kolem, žena na bojové pozici je záležitost až 20. století, do té doby je to anachronismus.
Co ja si pamatuju tak v historii je docela dost žen bojovnic, proč by tedy i tady nemohli být?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Jak níže Šavlis píše, zmínky o účasti žen v třicetileté válce jsou. Zřídka ale jsou. Tudíž pokud je v jednotce 10 střelců, je ta jedna ženská z nich až moc. A velení?? To snad již přeháníte, ne? Milá slečna může s pokorou zkusit oslovit spolky, které se vyskytují poblíž jejího bydliště a doufat, že berou i ženské. Pokud Tita respektuje historii a snaží se ji dělat dobře, ví kde je její místo. Bohužel.

//Ale ve většině spolků ženy jsou, Valdštejnové Praha, Moravský záhorácký, Kroměříž, Entfant Pertus..Kopřivnice, a určitě další.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

http://www.oook.cz/events/mrac07/4838.html

Dvě baby, naše volba...neskrýváme to, že je to ženská, má sukni a vojenský kabátec. Za ní Valdštejnové, baba si přidělá knír a je chlap.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj,
ja beru argumenty, ze zenske - vojandy nejsou historicky verne, ale na druhou stranu: co ma takova zenska, sakra delat :?: Prosit, aby se mohla venovat tomu, co ji bavi :?: :?: No parada.. Nejsem feministka a ani nic jinyho podobnyho, ale na druhou stranu: NEZIJEME V 17. STOL. A pokud ta zenska respektuje danna pravidla (vlasy skovane pod prilbici, vlasy na kratko a tak), tak v tom nevidim problem.., ale v tom se proste neschodneme.. Souhlasim s Bjornem, tusim, ze on to napsal.. Jako, kvuli tomu, ze je nekdo zena, tak musi pouze tancit, osetrovat a tak :?: No, delam setnika v Rimsky parte.. A taky to jde, i kdyz je to nedobove.. Podle me je dulezity, aby ta dotycna mela koser vyzbroj a vystroj a zapaleni pro vec... A dlouhy vlasy :?: Ty se daji pro vec obetovat..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Nebuď hloupá, víš jaká je to dřina dělat vojáka? Já skoro každou akci ukecávám velitele abych mohl dělat markytánku. Neustále mi to zakazuje. Přitom holky to mají tak lehký, můžou chlastat, nemusí do bitvy, nemusí čistit ty věčně špinavé kvéry.....


Ted vážně a otoč to o 180 stupňů. Jak by se líbilo lidem, kdyby se chlap převlékl za babu a poflakoval se ve vojenském táboře v sukni, lezl ostatním vojákům na klín, kradl, pil, prodával svoje tělo, a táhl za sebou pár umaštěných děcek? Hm... Asi by jste na mě zavolali sociálku, záchytku, policii a babičku. Ale já jen chtěl věrně dělat opačné pohlaví v dané době!!
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

AD vojak: ja VIM, co je to dlelat vojaka.. Delam aktivne Rim a NAPOCHODOVALA jsem v plne Rimske zbroji s bagazi 7 km v Bulharsku ve 40 stupnovym vedru a zadny srani.., omlouvam se za vyraz.., na letosnim Isarnu jsem v plny polni nachodila, v desti, minimalne 4 km a neco na place.., porat mas pocit, ze NEVIM, JAKY TO JE :?: K tomu s tou socialkou: jsem mozna liberal, ale ja bych ji na tebe neposilala..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Indy: A teď otoč o 180 stupňů ty a podívej se na na to očima ženské. Tu sociálku by totiž nejspíš volal nějaký chlap. Chlapovi bys připadal jako uchyl, ženské těžko, vzaly by tě mezi sebe a vůbec by jim to nevadilo.
Ty taky bojuješ v přestrojení za vojáka. Nejsi skutečný voják. Tak stejně se za vojáka přestrojí ženská. Pokud vypadá jako chlap a umí bojovat, ať bojuje.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Lenka wrote:Indy: A teď otoč o 180 stupňů ty a podívej se na na to očima ženské. Tu sociálku by totiž nejspíš volal nějaký chlap. Chlapovi bys připadal jako uchyl, ženské těžko, vzaly by tě mezi sebe a vůbec by jim to nevadilo.
Ty taky bojuješ v přestrojení za vojáka. Nejsi skutečný voják. Tak stejně se za vojáka přestrojí ženská. Pokud vypadá jako chlap a umí bojovat, ať bojuje.

Strašně se pleteš. Já nebojuji, hraji si na historii, v době míru sedlář, v době napadení seržant sudličníků. Tedy v 15. století. V třicítce jen hloupý seržant hloupých mušketýrů s nejdelší praxí.
Uvědom si, že voják je povolání, v dané době povolání ryze mužské. Můžeme to rozebírat ze všech možných úhlů, ale dojdem pořád k tomu samému. I když dnes ženy dokáží to samé co muži, dělají to samé, pořád jsou to ženy. A pokud Tita píše, že historii dělá dobře, nezbývá mi než jí říci....."Smůla, narodila ses jako žena, hraj ženu. Šmitec!"
Fakt nechci být, ten co je šovinistické chrochro, prostě beru to jako danou věc, stejně jako nutnost placení daní.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Post Reply