Schanzknechti, sapéři...

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Schanzknechti, sapéři...

Post by Knecht »

Už dřív jsem se ztvárnění těchto postav chtěl věnovat a teď je to tu zas. Myslím že pořád ještě na bitvách chybí pomocný personál, který byl stejně důležitý jako samotné vojsko.
Otázkou je - měl by někdo zájem se zúčastnit? Případně, pokud sem zavítá někdo z organizátorů, byl by o takové lidi zájem na bitvách a prostor ve scénářích?
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

No, pride na to, co presne si pod sapermi predstavujes... Videl som saperov u jednej nemenovanej jednotky a moc mi nesedela ich cinnost... :wink:

EDIT: Ale zase, medzitym som trosku premyslal a najjednoduchsia vec, ktoru je mozne previest aj na akcii, je napriklad podminovanie brany ci strhnutie gambinov... Relativne jednoduche, lacne a neskodne, divacky atraktivne, ked to je podporene nejakou trochou pyrotechniky... Problem je, ze na saperske ulohy, tym, ze saperi nie su, pouzijes aj tak napr. musketierov, ktorych v tom momente nechas odlozit muskety...
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé." Jan Werich

http://tricitka.brodec.org/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

jasně, mně šlo ale o to vytvořit přímo specializovanou jednotku, komplet vybavenou nářadím a skutečně schopnou takové práce provádět, ne jen tak něco zapotěmkinovat před diváky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
vechio
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by vechio »

Knecht wrote:jasně, mně šlo ale o to vytvořit přímo specializovanou jednotku, komplet vybavenou nářadím a skutečně schopnou takové práce provádět, ne jen tak něco zapotěmkinovat před diváky.
:) Tak problém je že prakticky do konce 18.století žádná specializovaná jednotka sapérů nebyla..nebo spíše organizovaná armádou se s svým jménem a jediným přesným určením..
prakticky to vypadalo tak že na tyto práce byli lidé najímáni zvlášt, a většinou na jedno tažení nebo jeden úkol a přihlásit se mohl prakticky kdokoliv, voják, civil.. za danou vykonanou práci dostal peníze.. U obléhacích praci to byli později zpravidla vojáci kterří za peníze navíc vykonavali tyto vysoce rizikové práce..takže je sice pěkné mít nějakou jedotku..ale ve své podstatě by to jednotka nebyla..takže prakticky mušketýři kteří něco předvedou jsou naprosto okey..
Fugam Victoria Nescit!

http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Možná jsi mě úplně nepochopil, já měl na mysli jednotku v současném slova smyslu, tj bandu lidí co někam přijedou a něco předvedou. Jak byli či nebyli tihle lidé organizováni tehdy, o tom by se dalo asi diskutovat, osobně si myslím že nahazovat valy mohl asi kdokoli ale byly potřeba i specializované práce (podkopy, pyrotechnické práce) které musel dělat odborník. Jasně že těžko měli přímo svůj pluk a prapor, ale vcelku se mi zdá logické že taková partička prostě táhla s vojskem v tom početném doprovodném personálu a když bylo něco potřeba tak se za nimi zašlo a udělali to.
Samozřejmě nečekám že by diváci byli tak vytrvalí aby čekali týden než se někdo podkope pod hradbu a vyhodí ji do luftu, ale bylo by podle mně hezké kdyby tam ti lidé byli prostě přítomní, bylo vidět že jsou něco jiného než nováčci ze skupin co nemají na mušketu, byli patřičně vybaveni a občas prostě předvedli nějakou jednoduchou rychlou práci, kterou by tak nemuseli dělat normální vojáci. Prostě aby dotvářeli celkový kolorit.
Nevím, třeba je to blbost, už jsem pár let na třicítce nebyl a věci se mohly změnit, ale opravdu si myslím že by prostě krom mušketýrů, pikenýrů a dělostřelců měli být vidět i jiní lidé a to lidé koukatelně vymustrovaní, ne ten zoufalý kompars kterým to někdy organizátoři řeší.
Howg
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Takže dát dohromady pár silnejch a blbejch :wink:
Má to něco do sebe, líbí se mi ta myšlenka, že by si takhle mohli v bitvě zaválčit i lidi bez odpovídajícího vybavení.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ne, s odpovídajícím vybavením! :evil:
Ale odpovídajícím jejich roli - bez mušket a tyčovek, zato s motykami a sekáči, v normálních civilních hadrech 30ky. Právě lidi bez vybavení mi v bitvách vadí. Zažil jsem i to že se bitvy v roli nějakých vzbouřených sedláků účastnili i přítomní stánkaři v pseudohistorických hadrech a podobně, tomu bych se právě chtěl vyhnout. Stejně jako tehdy, ani dnes by se šancknechti nehrnuli do přední linie (proč taky) ale mohli by se třeba připojovat k obraně hradeb a tak. Prostě čas od času vzít někoho lopatou přes ofinu :wink:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Knecht wrote:Ne, s odpovídajícím vybavením! :evil:
Abych nezemřel nepochopen - mám samozřejmě na mysli vybavení jako zbraně a plechy. Prostě ty věci, jejichž pořízení chvíli trvá.
Čili nejsme ve při :roll:
Last edited by Raiden on Mon 26. May, 2008 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Hm. je spousta záznamů že například na podkopy byli najímáni či nahnáni horníci z okolí. Tudíž civilisté. Na letošním Brandejse jsem se s chutí bavil pohledem na dva maníky vyzbrojené lopatou, kteří během bitvy vyhazovali hlínu z podkopu v příkopu. Pak tam dali minu s doutnákem hrozně to začoudili a za chvilku zase lítala hlína. Do bitvy nezasáhli, ale minimálně mou pozornost si získali na 100%. A vypadalo to, že je to baví. :))
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Raiden: tak to jo, pardon. I když nevím jestli to myslíš jako že by to dělali předtím než si pořídí ostatní výstroj? Já bych to viděl tak že by to dělali plánovitě a trvale.
Jenže se obávám že to stejně celé zkrachuje na nezájmu.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Hm.... V St. Lubovni u nas na SVK maju taku komercne ladenu rekonstrukciu vojenskeho tabora, ktora je obohnana polskym plotom a priekopou, po obvode su rozmiestnene aj strazne veze... Uprimne, celkom si viem predstavit, ako saperi, pripadne vojaci na ich pracu povolani, zahadzuju tie priekopy napriklad zvazkami razdia, kladu tam mostiky, ci nejake tie miny, ci snazia sa strhnut ten plot...

Ci by na to mali byt specialne vystrojeni, to neviem, ale viem, ze by to tam nevyzeralo vobec zle, hm, hm... Bolo by to take spestrenie v porovnani s vecnym preskakovanim tej priekopy na gotickych akciach...

Ale urcite by sa to dalo zariadit v zavislosti na scenari bitky... Ide o to, ci vznikne najprv jednotka, ktorej sa prisposobi scenar tej ktorej bitky, alebo sa urobi bitka, ktora si nepriamo vyziada vznik takejto saperskej jednotky... Mozno to nevyzera prilis akcne, ale urcite sa najdu rady ludi v tridsiatke, ktori nechcu ist do priamych zrazok a toto by mohla byt cesta, ako byt v boji a zaroven v nom nebyt...

Podla mna, samozrejme...
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé." Jan Werich

http://tricitka.brodec.org/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Tak tak. Koho neláká bitevní sláva, ale rád by si v bitvě zablbnul.

Ono stavět obecně jakokoliv jednotku je problém, chce to partu časově dostatečně flexibilních lidí. Jestliže k popstavě sapéra není potřeba nic véc než oděv a nářadí, popř. nějaká ta dýka za pasem nebo havrsak přes rameno, pak by byo schůdnější postavit to z nováčků a externistů. Taky je třeba vzít v úvahu, kde se ty akce pořádaj, ne všude jde kopat díry do země.
vechio
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Dobré nářadí je stejně náročné jako vyzbrojení..

Post by vechio »

Rozdíl mezi civilními a vojenskými hadry je jaký? v podstatě žádný..tedy pokud se srovnává zhruba stejná společenská vrstva..
no a mít dobré nástroje to je taky investice..třeba takové dřevěná kolečka dřevěná lopata sochory palice lana..
to by museli být opravdu lidé kterří by si na to nehráli ale byli by tím..
myslím si že kdyby se někdo takový našel a viděl by v tom uplatnění tak proč ne..jinak já si klidně vojenského inženýra vystřihnu.. teoretické znalosti mám ... měřící pomůcky bych zhotovil..a klidně i pevnost zaměřím..otázkou je kdo to vykope.. :mrgreen:
Fugam Victoria Nescit!

http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

tady bude otázkou kdo chce mít jako hobby práci a to nevidím moc růžově :twisted:
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Pro některé lidi, kteří sedí 12 hodin denně u počítače je jednoduchá, mentálně nenáročná, fyzická práce relax... :wink: samozřejmě jen do určité míry, ne do úmoru :twisted:
Post Reply