Pikanieri

Moderators: Raiden, Knecht

Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Inak, takto nejak vyzeraju v sucasnosti, akurat prilby sme zmenili na sisiaky, moriony prebera velenie... :twisted: http://www.viacassa.sk/images/gallery/ohnom/pikeman.JPG
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Tusim v Nepokojnych letech sa pisalo, ze jazdecke pistole boli uspesne na 10 metrov, zatial co muskety na 80... Ak to naozaj plati, navyse k tomu ked sa natriasa jazdec v sedle, okolo hlavy mu lietaju gule z muskiet, sem-tam musis brzdit, aby si nevybehol na piky, za prdelou sa ti tlacia dalsi, tak asi na tom cisle nieco bude...

K tym kyrysom, co si vyrabal, nemas niekde obrazovu prilohu? Nahoda je blbec, mozno chalani nasetria prasule, hehe. Prilby mi netreba, tych mame, ale kyrysov je pomenej, no a nas zbrojar ma prace kopu, nestiha to vsetko sam. A hlavne, tie zdobene ma moc nezaujimaju, som skor prakticky clovek...

Mozes pripadne aj na maila, ak s tym nemas problem, pripadne aj fotky na nete beriem... Ak maila, tak serbitar@azet.sk... :wink:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Olaff wrote:Od 6 500 Kc kyrys? Ty vole, to by som rad aj videl, niezeby som bol skepticky... :wink:
Já ho neviděl, informace mi přišla mejlem, když jsem zjišťoval, kde se tak pohybujou ceny. Nedalo mi to a ten mejl jsem dohledal:

Dobrý den,
kompletní krunýř přední i zadní bez šosů a kaneláže děláme za 6000,-Kč šosy obyčejné gotické +1000Kč, dlouhé třicítkové +2000- 2500 Kč. K určení ceny kaneláže bych musel vidět obrázek jak si jí představujete.
S pozdravem
Martin Holoubek


Já chtěl tedy jenom kyrys bez šosů a jakéhokoliv zdobení a ta informace je už rok stará (z 26.3.2006).
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Nie zla cena... A vzal si ho potom nakoniec ci nie? Pripadne nejake obrazky prace toho vyrobcu nemas? :wink:

Inak, prave obzeram video Beronstich mestanu Jak landsknechti krev prolevali na http://berounstimestane.cz/index.php?SM ... m1&lang=cz (uplne dole, Bitva)... Pekne urobeni pikanieri, nadrilovani, vyzera to dobre s tolkymi ludmi... Ale napadlo mi ine, a to:

Pikanieri stoja v tvare, za nimi su strelci z arkebuz, pred nimi doppelsoldneri s obojrucnymi mecmi a halapartnami (na rozrazanie pikanierskych radov). Savlis tu vyssie spominal, ze na rozrazanie pikanierskych radov sluzili v tridsiatke rondasiri, halapartnici a "hrabe" (ktore yatial netusim, co su, hehe). A mne teda napada, kedze medzi lantikmi a tridsiatkou az taky velky casovy rozdiel nie je, ako operovali v boji halapartnici proti pikanierom? V samostatnych jednotkach halapartnikov alebo podobne ako u lantikov (podla toho, co viem, tak Zbrojne houfy su historicky hodne presne a verne), pred radmi pikanierov?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já o tyčovkách a jednotkách s nimi bojujícími zas tolik nevím, ale mám dojem, že s jednotkami halapartníků to zas tak horké nebylo, ne?
Tedy že halapartna v třicítce nebyla zrovna masová polní zbraň, ale záležitost městských stráží, osobních stráží důstojníků atd...? kdyžtak mě opravte.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Knecht: Ved prave, tiez som to vedel takto... Ale ked uz Savlis spominal "antipikovske" oddiely s halapartnami? Dava to inak zmysel, nejak sa museli dat prerazit ich rady aj okrem strelby... A nechce sa mi verit, ze by proti pikam sa valili pikanierske oddiely, to by predsa opustili musketierov, za ktorych su svojim sposobom zodpovedne...
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Žádné vyloženě protipikenýrské oddíly vyjma rondašírů (kteří se v třicítce ale moc neohřáli) taky samozřejmě neznám. Logicky ale bylo potřeba pikenýry na bitvě zničit, ne tam plodit dvacetiminutové vystoupení pro náhodné kolemjdoucí.

Boj dvou pikenýrských oddílů proti sobě mi připadá divný, neříkam, že to tak nebývalo ale na můj vkus mají příliš podobné šance na úspěch, prostě nic překotného ani nějak účinného, nehledě na fakt, že si zbytečně zaměstnám svoje píky, které mě mají chránit před jízdou a další pěchotou.

Tj. - buď do pík vystřelím z mušket, nebo na ně pošlu nějakou, byť třeba improvizovanou, nicméně již lehce specializovanou pěchotu.

Logická úvaha (promiňte mi následující ejakulát) - stojí proti mě parta pikenýrů v bojové formaci - píky samy o sobě, tvoří obrovskou (4-6 m dlouou) překážku, kterou musím zdolat, než se dostanu k chlapovi, kterej na sobě, hajzl jeden, má ještě plechy. Čiže na samém začátku jim musím píky:
A: zničit, polámat - dvouručáky, halapartnami
B: zablokovat, nadzvednout, abych se pod /mezi/ nimi dostal nepříteli na tělo- zde se dostávám k hrabím, které jsem tuhle vzpomenul. představ si dvoumetrové nebo širší hrabě (deska nebo hranol s kolíky směrem nahoru na dlouhých tyčích - násadách), kterými hradbu pík ve vhodném okamžiku zavážeš a nadzvedneš tak, aby pod nimi mohli tví kamarádi, veselá partička s krátkými, do těsné skrumáže vhodnými, zbraněmi, zvesela a rychle naběhnout a narušit jim formaci, popřípadě způsobit i nějakou tu újmu.

Další varianta, a z dobového hlediska myslím že nejpoužívanější, jak zničit píky, bylo jednoduše manévrování. Pokud je jednotka zaměstnaná zepředu a jiný oddíl ji naruší zboku, poškodí formaci a jednotka jako taková se hroutí a na bojišti stává nepoužitelnou. Páč voják mimo formaci je na co? Na kokot! :)
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Ech, ci bistu... :shock: Dooooobreeeeee to je, odpustam ti ejakulat, kedze je az neuveritelne logicky... A konecne viem, co su hrabe... Teda, niezeby som to predtm nevedel, ale nenapadlo mi spojovat si ich prave s bojom proti pikam... American by povedal: Wou!

Edit: Jeden by si skoro pomyslel, ze barokove bitky este maju skutocne co robit, aby ponukli pestru a kvalitnu "podivanu" ako divakom, tak i ucinkujucim...
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

No jo, ale ako na akcii proti pikanierom predvedies aspon naoko peknu karakolu? Bola by to skutocne krasna podivana, ale na to i ta jazda musi byt vystrojena... Za najvacsi problem osobne povazujem ale moralku pikanierov, clovek v dnesnej dobe sa bezne s konmi nestyka, takze je predpoklad, ze pri nabehu napr. 15 koni na karakolu oproti pikanierom by sa polovica z nich pos****, druha by zavrela oci, hehe... Ale pre divaka by to bolo skutocne atraktivne... Na BH tusim jazda obiehala okolo kruhovej formacie a mastila to mecmi do pik, celkom sa mi to pacilo (az na fakt, ze tych koni bolo skutocne trochu pomenej)...

Na druhej strane, rozbitie sikov delostrelbou je pomerne jednoduche predviest, staci par kanonov a pyrotechnika, akurat to musia vojaci stat pomimo nalozi, predsa len, nejaka ta bezpecnost sa ocakava...
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Olaff wrote: Za najvacsi problem osobne povazujem ale moralku pikanierov, clovek v dnesnej dobe sa bezne s konmi nestyka, takze je predpoklad, ze pri nabehu napr. 15 koni na karakolu oproti pikanierom by sa polovica z nich pos****, druha by zavrela oci, hehe...
Já bych viděl hlavní riziko přesně opačně - že to nějakej kůň spakuje - ať už se lekne výstřelu, nebo jinýho koně tlačícího se na něj zezadu - a naběhne si do těch pík. Pokud by pikenýr dokonale neovládal zbraň, aby včas uhnul, případně to rovnou zahodil, může to skončit velkým malérem - v nejhorším případě se na tu píku napíchne jezdec. Osobně bych si třikrát rozmyslel, než bych se proti těm píkám rozjel.

Leda mít - v zájmu bezpečnosti - hroty se svinutýho (a patřičně nabarvenýho) papíru, případně z nějaký pryže.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Zeptej se tvůrců zvláštních efektů co dělali útok jízdy ve Statečném srdci - chlubili se, že přitom nebyl zraněn jediný kůň :mrgreen:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

jenže filmový koně jsou trochu jiná sorta. Takovej výcvik stojí cca 300 litrů a musej to dělat lidi, co to uměj.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Olaff wrote: ... Za najvacsi problem osobne povazujem ale moralku pikanierov, clovek v dnesnej dobe sa bezne s konmi nestyka, takze je predpoklad, ze pri nabehu napr. 15 koni na karakolu oproti pikanierom by sa polovica z nich pos****, druha by zavrela oci, hehe...
Zažil jsem si cca před pěti-sedmi lety na Krňanech scénku ala Grimmelshausen, tedy nájezd jednoho kyrysníka na mušketýra (bez výstřelu z mé, tedy mušketýrské strany) a je to fakt na pos..ní :roll: To tunový hovado řítící se na bezbraného pěšáčk je značně deprimující záležitost. A ten sek shora za jízdy s rozmachem se fakt nedá ustát :| I když jsem tu ránu do povolu pokaždé čekal, a jezdec to až tak moc "na život" nanapral, vždycky jsem měl pocit, že mi ruka s mečem ulítně do galaxie beta a válel jsem se po zemi... hrozná síla...

Naopak zas si dovedu představit, co musela udělat za paseku koncentovaná "švédská salva"... :wink:
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Asi tak... skok do okopu pod tank se taky musí cvičit :(
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Post Reply