Zajímavé chladné zbraně

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

já mám problém sehnat kováře, kterej by mi na dýce vytáh ostří, natož slévače. Co si člověk neudělá sám na koleně... :(
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Kdo je tady něčeho schopnej, tak nemá čas. To ale asi není jenom problém Písecka. Kamarád má dobrýho známýho kováře někde u Kutný hory; když jsem potřeboval něco udělat, bylo mi řečeno: Nedělá pro každýho a nemá čas. Jinými slovy: "Trhni si nohou"

Hele ten model nákončí přece nemusí bejt ze dřeva. Co modurit? Nebo vosk? Na zaformování by to mělo stačit. Cín odleju svépomocí, ale mosaz ani náhodou.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No je pravda, že kování chemoprénem na kožené pochvy přidělává kdekdo, často i výrobci poměrně věhlasných jmen, ale nechci na nikoho donášet. :wink:
Svého času jsem se to snažil řešit taky, ale když jsem se zbavil kordu ve prospěch čakanu a místo dýky pořídil nůž, přestal jsem se o to zajímat.
Dovedl bych si představit uchycení nenápadným nýtkem z rubové strany, samozřejmě ne skrz celé kování. K tomu případně i přilepit vhodným dobovým lepidlem?
A jinak k té dýce - nebylo by lepší místo zatěžování pochvy odlehčit hlavici? Jestli je šroubovaná, prostě ji sundat a vrazit soustružníkovi?
Pochva na dýku by snad mohla být i dřevěná a potažená kůží, přičemž kůží by se chytilo i nákončí, jako u sedmiletkových bodáků.

A ta moje poznámka - Gordone, neber to jako urážku, nebo podnět k diskuzi o tom, co je a není lh-košer. Pokud to sám bereš jako nouzové řešení, není o čem mluvit.
Prostě bych jen nerad, aby se tu za chvíli v podobném duchu řešila výroba brigantiny z koberce a podobná zvěrstva(a zrovna tohle už jsem viděl)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Mě napadlo použít místo izolepy plátno a místo chemoprénu starej dobrej klíh, ale nevim, jestli by to drželo. A pořád to neni historucká rekonstrukce, ale novodobá konstrukce za požití historizujících materiálů. Hlavici neodlehčim, když už na ní mám vyleptanej monogram :wink:
Jak se přidělávaly nákončí u sedmiletkovejch bodáků? To mě zajímá...
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc
Contact:

Post by Savlis »

Inu, plechy uvnitř pochvy tak jak jsem je popisoval já i ostatní podle mě nejsou historicky problém, ovšem následný popis výroby pochvy je opravdu keckařina, pochva by měla být šitá, opatřená kováním. Sebetěžší nákončí nic neřeší, dýka může vyskočit stejně, pokud ji nic nedrží napevno v pochvě.

Jinak jsem se dopátral asi "LH" držení levoruční dýky v pochvě - myslím že už to tu zaznělo - dýka má na začátku čepele jakoby ricasso - tomuto je přizpůsoben otvor pro zasunutí dýky v horní části kování pochvy tak, aby dýka držela natěsno...., prý to zcela dostačuje.

Odpoledne nesu do práce zfotit chorvata, tak vezu levoručku a bliknu vám ji sem i s pochvou, myslím, že je to slušný kousek..
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Raiden: Nemám to z originálu, ale myslím, že M.Skrbek asi ví co dělá - dřevěný futrál, na něj se přilepí (dobře, JE to chemoprénem) plechové nákončí i obústí. Následně se to potáhne kůží tak, aby její okraje (začištěné a zpevněné zahnutím dospodu) překryly kraje kování. Při přesném šití a případně použití namočené kůže by se asi dalo lepení vynechat. A futrál je hotov.
Vypadá to pěkně, ale vážně jsem nestudoval, jestli je to přesně podle originálu.
Mose

Tip na vylet

Post by Mose »

Pro Knechta: když by ses dostal někdy do Kodaně tak se stav v muzeu zbraní hned vedle Christiansborgu (sídlo parlamentu a vlády). Jsou tam i různí tesáci :biggrin: . Můžu ti poslat nějaké fotky, když je vyhrabu.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Kdysi někoho zajímaly berdyše...takže jeden z varšavy a druhý z ukrajiny z bitvy u Berestecka
Image
By kascha at 2008-04-25

Image
By kascha at 2008-04-25
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Berdyš

Post by VeverAk »

tady jsou zase dlohé jak celý chlop...
Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Hezké, děkuji. Sice už berdyš mám ale i tak dík!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by VeverAk »

Knecht wrote:Hezké, děkuji. Sice už berdyš mám ale i tak dík!
Výhledově se chystám si ji taky pořídit jenom mám strach jestli to nebude o ústa... přece jenom je to dost těžké a s ovladatelností to taky není slavné. Mám treningovou a i když je lehčí tak nemůžu řict že bych ji měl plně pod kontrolou jak šavli...
Mátě někdo konkrétní zkušenosti s bojem berdyší?

Btw můžu se zeptat na kolik přišla a kdo ji dělal?
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

No pušketýři Altblau což je asi 30 lidí s nima fungujou přes pět let (a Salva déle) - mají ten který tu mám na fotce z Polska podle švédských sbírek a pokud vím většinou to drží jak kopí - tedy napřažené před sebou, seky shora apod...Salva je používá při vystoupeních v souboji asi jako obouruční sekyry ... esi se nepletu ´berdyš byl primárně určen na ochranu proti jezdcům? tedy alespoň u moskalů?
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by VeverAk »

kascha wrote:No pušketýři Altblau což je asi 30 lidí s nima fungujou přes pět let (a Salva déle) - mají ten který tu mám na fotce z Polska podle švédských sbírek a pokud vím většinou to drží jak kopí - tedy napřažené před sebou, seky shora apod...Salva je používá při vystoupeních v souboji asi jako obouruční sekyry ... esi se nepletu ´berdyš byl primárně určen na ochranu proti jezdcům? tedy alespoň u moskalů?
Právě, ono je to primárně k sekání, takže boj obdobný jak obouruční sekyrou či holí, ale je to dost pádné a přece jen bitva a duel je rozdíl a křápnout týpka jenom v klobouku po šišce tak ho pošlu pod kytky
Údajně by se tím měly podsekávat nohy koně, ale co je na tom pravdy nemám páru
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

VeverAk wrote:Máte někdo konkrétní zkušenosti s bojem berdyší?

Btw můžu se zeptat na kolik přišla a kdo ji dělal?
Já si berdyš pořídil celkem ke konci mého aktivního třicítkového působení takže jsem toho s ním moc nenabojoval. Ale celkem mi vyhovuje. Je pravda že jsem byl z jiných období na dlouhou sekeru docela zvyklý, tady se jen musí dávat víc pozor protože řada lidí je beze zbroje a ti co ji mají zas nadávají když jim ji poškrábeš :badgrin:
Pořizoval jsem to tehdy dost ve spěchu,sám jsem na to neměl kdy a nahánět vzdálenější výrobce jsem taky nestíhal takže jsem výrobu zadal Z.Zacklovi...no, nerad pomlouvám, ale...nikdy více! Čepel byla těžká, plát tlustý snad centimetr, musel jsem ji stáhnout na brusce. Nemám ten klasický "plechový" typ co má třeba právě Altblau, mám polský vzor z knihy "Stara broń v polskych zbiorach" od Zigulskiho a tam je to poměrně masivní sekera bez dolního oblouku, jen s vytaženým hrotem nahoře a na druhé straně má jednoduchý hranatý tlouk. Z toho mě taky málem kleplo: byl moc masivní a zbytečně zabraň zatěžoval tak jsem ho chtěl trochu zbrousit a vytvarovat. To co se stalo bylo neskutečné: tlouk jsem prořízl skrz, protože byl dutý!!! Milý výrobce se nezatěžoval něčím tak přízemním jko kovařina a normálně ho posvářel jako krabičku ze železných plátů a uvnitř vyztužil kouskem kulatiny aby se nezdeformoval. Tehdá jsem asi pět minut skákal po dílně za doprovodu velice sprostých nadávek, pak jsem to se značnými problémy zase kouskem plátu zavařil a dodnes mi uvnitř chrastí nějaké špony. Nejakou chvíli jsem dost vážně uvažoval o návštěvě pana výrobce a jeho naporcování zmíněnou zbraní ale jsa od přírody klidný, mírově naladěný člověk jsem od toho nakonec upustil. Závěr: "plechový" moskevský berdyš by se u Zackla objednat dal, sám jsem od něj později jeden viděl a nevypadal zle. Masivnější polský typ nikoli. Na to bych doporučil se obrátit třeba na zde přítomného uživatele Goibn který to udělá poctivě kovářsky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

VeverAk wrote: Výhledově se chystám si ji taky pořídit jenom mám strach jestli to nebude o ústa...
Na slušně udělaného rusa se rád podívám, vlastně jsem ještě žádného na vlastní oči neviděl...

Akorát nevim, kde by se na bitvách u nás uplatnil?
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Post Reply