Doutnáková mušketa

Moderators: Knecht, Raiden

Nibowaka

Doutnáková mušketa

Post by Nibowaka »

Poradí mi někdo, jak se na hlaveň doutnákové muškety přidělávala pánvička ? Myslím sedmnácté století ne moderní technologie. Někdo mi říkal, že páková spoušť je starší nežli ta klasická. Je to pravda a je známo od kdy do kdy se páková používala? Díky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5440
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mám pocit že k nejstarším doutnákovým zámkům patří ty knoflíkové z konce 15.st. Jinak ta "páka" bude asi starší než klasická spoušť.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Wothan wrote:ta "páka" bude asi starší než klasická spoušť.
Zcela nepochybně. Ovšem způsob připevnění pánvičky k laufu v 17. stol. by mě zajímal rovněž.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6691
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tuším, že připájená mědí nebo mosazí, tak jsem viděl spojované díly zbraní z této doby a mám tak i pánvičku na karabině.
A páková spoušť je opravdu starší, podle některých vychází z kuše.
Doktor

Post by Doktor »

HHHHMMM, konečně zajímavý dotaz. Poradím se z knihovnou a uvidím co za moudra najdu. Teď jen základní info: Spoušťový mechanismus s pákou existuje ve dvou provedeních které se zvenčí skoro neliší,ale zevnitř dost podstatně. Starší model skutečně inspirovaný kušemi(nikoliv okopčený-spoušť na kuši přeci jen funguje trochu jinak) byl BEZ PERA (ČILI PRUŽINY- to pro ty co už znají pouze pružinu). Byla to pouhá zahnutá dvouzvratná páka s čepem zhruba uprostřed, objevila se někdy v éře půlháků a do kdy vydržela nevím. Páka s k pánvičce přibližovala tak pomalu jak pomalu střelec tiskl páku,takže jediná výhoda oproti doutnáku v ruce byla ta,že střelec nemusel stále šilhat jestli se na pánvičku trefí nebo ne. Variantou byla verze-dosti rozšířená,že se nejednalo o páku,ale soustavu pák a segmentů které zrychlovaly pohyb doutnáku-zřejmě docházelo k jakémusi "přemetnutí" čelistí s doutnákem do prachu. ALE MECHANISMUS STÁLE NEMĚL ŽÁDNÉ PERO! Předpokládám,ale pouze předpokládám,že pánvičky v této době byly přímo na hlavni, ať už připájeny nebo kovářsky přivařeny. Modernější verze doutnákového zámku už měli pero. Údajně se nejdřív objevily "knoflíkové" spouště na boku pažby a až pak se spoušť vrátila tam kde ji většinou hledáme my. Protože už se jednalo o zámkový mechanismus jako takový, měl zámkovou desku na kterou se součástky montovaly. Tudíž nic nebránilo tomu přidělat na ni pánvičku, ale to že je to tak malováno neznamená, že to tak bylo. Ono totiž i pozdější verze zámku bez per jsou s deskou a proto nejsou na fotografiích odlišitelné od zámků s pružinou! Repliky co jsem viděl měly pánvičku přivařenou k hlavni. Zámek bez pera se udržel u armády někdy do třicítky(erár vždycky radši utrácel za pozlacený fedrpuše pro plukovníky než za kvalitní zbraně pro mančaft), ale u lovců záhy vymizel a mechanismus s perem šel do lovecké historie těsně po něm-důvod? Už tu bylo kolečko a čmoudící doutnák plašil zvěř.(aut ani kuřáků tehdy ještě moc nebylo,takže na to nebyla zvyklá).
Všechny tyto systémy byly v druhé polovině 17stol vystřídány(nikoliv ovšem beze zbytku) křesadlem,jehož progresivnost je nabíledni.
Pokusím se zjistit upevnění pánvičky u obou variant doutnákových zámků,ale nebude to dřív než po 20.X.
____________________________________________________________

Shut the pan !
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6691
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tak koukám na svůj předchozí příspěvek a vidím, že by mohl vést k mylnému vyložení, což u palných zbraní není dobré - myslel jsem upevnění pánvičky k zámkové desce, nikoli k hlavni. K ní pánvičku nijak připevněnou nemám. Ovšem není to doutnákový zámek ale kolečko, u doutnákových jsem to připevnění pánvičky k hlavni viděl v dnešních replikách, originál jsem nikdy nerozebíral.
Ale to pájení mědí jsem na originálu viděl určitě.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Podle mých informací měly starší typy doutnákovek pánvičku na hlavni, mladší na zámkové desce. Pokud by IMHO nešlo o svářku nebo přímo kovářskou práci, bude to pájené mosazí/mědí nebo stříbrem.
Peggy, Trappers´Corral
Nibowaka

Post by Nibowaka »

Děkuji za odpovědi. Konkrétně mi jde o doutnákovou mušketu, kterou bych mohl použít ve východních lesích Ameriky tak kolem roku 1630. Něco jako film "Černé roucho", nedělám si iluzi o stylovosti zde zobrazených oblečení a věcí. Pouze se mi doutnákovka líbí a mám jednu rozdělanou, asi tři roky. Pokud by jsi Doktore našel něco co se tam k nám hodí uvítal bych to.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Já myslim, že cokoliv severoněmeckýho / holandskýho / anglickýho. Např. zhruba tou dobou zakládali svoji kolonii Švédové a jelikož Švédsko byla chudá země, nakupovali z manufaktur výšeuvedených (Englund).
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Doktor wrote:Modernější verze doutnákového zámku už měli pero. Údajně se nejdřív objevily "knoflíkové" spouště na boku pažby a až pak se spoušť vrátila tam kde ji většinou hledáme my. Protože už se jednalo o zámkový mechanismus jako takový, měl zámkovou desku na kterou se součástky montovaly. Tudíž nic nebránilo tomu přidělat na ni pánvičku, ale to že je to tak malováno neznamená, že to tak bylo. Ono totiž i pozdější verze zámku bez per jsou s deskou a proto nejsou na fotografiích odlišitelné od zámků s pružinou!
Ano, po burgundských válkách (70. léta 15. stol.) se v západní Evropě objevil luntový zámek s tlačítkovou spouští. Někdy se označuje také jako hubkový (něm. Schwammschloss), neb se odpaloval hubkou nebo luntem. U nás se zachovala unikátní kolekce hákovnic a půlhákovnic v plzeňské zbrojnici. Pochází z konce 15. stol. a pánvičky jsou na hlavni. Tady jsou fota dvou kousků: http://strelciceskybrod.wz.cz/Tlacitkovy_zamek.jpg

Princip tohoto zámku je zde: http://strelciceskybrod.wz.cz/tlacitkovy_zamek.jpg

A pro úplnost klasický luntový, který se objevil poč. 16. stol.:
http://strelciceskybrod.wz.cz/luntovy_zamek.jpg