Doutnáková mušketa

Moderators: Raiden, Knecht

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

http://www.engerisser.de/Bewaffnung/wea ... usket.html

Na tomhle linku mě zaujalo, že ta mušketa má miřidla. Je to někde doložený, nebo je to jenom anachronická (byť užitečná) vychytávka?
Doktor

Post by Doktor »

Je paradoxem, že doutnákové muškety miřidla měly a v éře křesadel z vojenských mušket miřidla zmizely. Samozřejmě ne všechny doutnákovky miřidla měly,ale na fotografiích originálů je to relativně běžná záležitost.
Nibowaka

Post by Nibowaka »

Děkuji Vám všem za vaše reakce a rady na můj dotaz ohledně doutnákové muškety. Dílo se zdařilo a mušketa je hotová. V neděli jsem ji vyzkoušel na střelnici a po doladění funguje. Škoda že jsem nepřišel na to jak vložit obrázek, jinak bych ho přiložil. [/img]
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Já bych se připojil s dotazem na přítomné zbrojíře:
Pátrám po čemsi jako doutnáková karabina, přesněji řečeno - čím byla vyzbrojená švédská lehká jízda za Gustava Adolfa (mám na mysli švéd. národní jednotky,nikoli něm. žoldnéře). Osprey (Army of Gustavus Adophus II. - Cavalry, řada Men-at-arms 242) to taktně přešel a zmiňuje se převážně o dragounech, což je trochu něco jinýho. Dragouni údajně - byvše pěchotou pouze se přemisťující na koních - nosili běžnou mušketu (vážící kolem 4,5 - 5 kg), vybavenou navíc popruhem. Ta je ale na manipulaci ze sedla trochu dlouhá a těžká.
O kolečkových karabinách jsem našel leccos, ovšem Švédsko byla chudá země (která z toho důvodu redukovala jak kyrys u řadovejch vojáků, tak dvě pistole na jednu právě kvůli vysoký ceně kolečkovýho zámku a tudíž pochybuju, že by si mohli dovolit vyzbrojit několik pluků karabinama s kolečkovým zámkem, když měli potíže s tím zaplatit pistole.
O raným křesadlovým zámku jsem našel jedinou konkrétnější zmínku, že se začal objevovat ve zbrojnicích ve Švédsku až kolem roku 1635, čili už po smrti G.A.

Stručně řečeno - nepotkal jste někdo někde něco o doutnákový karabině pro jízdu? Jde mi hlavně o váhu a rozměry.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Možná neměli na pistole, které přece jen nebyly hlavní výzbrojí jízdního střelce, ale na pušky mít mohli - na té záleželo především. Takže bych se kolečkového zámku nebál. A ke krátkým doutnákovým karabinám doporučuju kontaktovat M. Skrbka - vyzbrojil s nimi celý Corporal a většinou dělá podle originálů.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Pušek jezdectva jsem našel jenom v Klučinovi několik variant - jednak mechanismus (dlouhej doutnák, krátkej doutnák, dlouhý kolečko, krátký kolečko), jednak systém zavěšení - na popruhu na zádech, na karabině na bandalíru u pravýho boku, v dlouhým holsteru na sedle. A do toho eště raný švédský křesadlovky. :evil: aby se v tom vyznal...
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

Tady je něco švédskýho
http://www.musketandrifle.nu/
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

U Švédů jsem narazil na ten postup, že voják při naverbování dostal určitou sumu, ze které se musel vybavit - měl tedy povinnou např. pušku a oděv z nějakého množství sukna atd, ale např. poboční zbraň byla zřejmě na něm - když prachy propil a šel do války se sekerou, místo aby investoval do meče, byla to jeho věc.
Doutnákové pušky pokud vím měli z jezdců především dragouni, kteří ovšem fungovali zpočátku jako mobilní pěchota, takže si ládování a střelbu za jízdy zas tolik neužili. Ale zas o tolik horší oproti kolečku to možná nebude - představa, jak za jízdy šátrám po klíči a snažím se ho nasadit na osu...ono to taky nebude žádná sláva. Holt to byli šikovní kluci :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tenhle systém mám na karabině, je to šikovný, pokud se to zrovna nezadrhne - pak se musí kohout velmi opatrně zvednout a zároveň držet víčko, jinak to stihne křísnout a krásně ožehnout prsty :?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

A nabíjení za jízdy jsem tuším viděl v třicítkovém Wagnerovi, ale nevím, jestli ten obrázek převzal z něčeho dobového, nebo si ho vymyslel.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Gordon má IMHO pravdu. Jen bych podotkl k u uzavíratelným pánvičkám, že samozřejmě v různých dobách a místech se používaly obvykle zbraně rozdílné technologické úrovně, a tato úroveň se samozřejmě vyvíjela. Když byly doutnákové systémy dotažené téměř k dokonalosti, už je vytlačovaly novější, atd.

Abych nezemřel nepochopen - často se setkáváme s názorem, že když něco bylo vynalezeno 1.1.1800, tak to 2.1.1800 všichni používali a naopak. Ale to snad na tomto foru nehrozí :wink:
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Zvláštní je i to, že třeba na loveckých puškách byly kolečkové zámky běžné ještě v 18.století. Proč-tradice?větší možnosti zdobení?spolehlivost?nebo úder křesadlového kohoutu neprospívá přesnému míření?
Relevantní by se mi zdála jen ta poslední možnost, ale nenastřílel jsem ani z jednoho typu ostrými tolik, abych to porovnal.
Mohlo by být zajímavé porovnat dochované ceny kolečková/křesadlová zbraň ze stejné doby a regionu, jestli je v tom nějaký velký rozdíl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Podle mne v tom hraje roli řada faktorů:
  • -konzervativnost uživatelů i generalit,
    -dostupnost zbraní,
    -zvyk na určitou zbraň a způsob použití,
    -postupné šíření technologií,
    -místní zvyky a tradice,
    -skladové zásoby,
    -dostupnost spotřebních komponent
atd. atd.

Pro ilustraci jedna historka z USA, kterou napsal jeden člověk v konferenci AMM, které jsem členem:

V roce cca 1940 byl asi patnáctiletým chlapcem na farmě a toužil po Winchestrovce. Když žebral na otci, otec sundal z krbu křesadlovou flintu, podal mu ji a řekl:
"Až ulovíš prvního jelena s tímhle, koupím ti Winchestrovku."
No a dál dotyčný psal :
"Když jsem svého prvního jelena složil, už jsem Winchestrovku nechtěl. Zůstal jsem u křesadla a střílím s ním dodnes."
(rozuměj LOVÍM !!)
Peggy, Trappers´Corral