landsknecht

astarta

landsknecht

Post by astarta »

potrebujem najst cloveka ktory sa rozumie do strihov z obdobia renesancie a pripadne nejaky vlastni, strih nechcem kupit len sa poradit co je na nom ako spravene, a ako sa vypracovava pri siti. ide mi hlavne o detaily... som v koncoch a tlaci ma cas. prosim ak viete pomoct ozvite sa :)
astarta

Post by astarta »

tak pozdravujem Vas Vy mrchy mrchave co sa tu hrate ze viete nieco o minulosti a vlastnite kostym landsknechta a nepomohli ste mi, neukazujte sa mi na oci... :) ale ak niekto bude potrebovat pomoc s tym co som ja nevedela , ja mu rada pomozem ako len budem vediet... strihy som si urobila sama, sama som aj tie kostymi usila a ked budu fotky z Talianska tak ich sem aj pridam :) vdaka vsetkym co mi nepomohli som zistila ze ich nepotrebujem, lebo som mudrejsia ako oni:)
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

nemusíš se hned čílit- stačilo mrknout o cca 5 odkazů v sekci renesance níž a našla bys tam třeba tohle, tam se to už trochu řešilo: http://www.livinghistory.cz/modules.php ... pic&t=1057
no a něco je třeba i zde: stačí hledat http://histvarld.historiska.se/histvarl ... ekter.html
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
astarta

Post by astarta »

keby si si si tie odkazy cital o tych par riadkov nizsie tak by si zistil ze su dost o nicom alebo tie stranky uz ani neide spustit. ale vdaka za reakciu.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

http://histvarld.historiska.se/histvarl ... ekter.html No neviem, ked si kliknem sem, tak to frci uplne v pohode... Mozno je problem medzi klavesnicou a stolickou... 8)
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé." Jan Werich

http://tricitka.brodec.org/
astarta

Post by astarta »

Hej, po bitke je kazdy general. Momentalne je pre mna tvoj odkaz bezpredmetny, lebo uz mam kostymy dorobene a dufam ze uz ich v zivote nebudem robit... Horsi zabijak casu som este nezazila... :) Tak o tyzden si skuste prist pozriet fotky. Clovek musi byt protivny, aby si ho niekto vobec vsimol, vsak chlapci?
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

okraj prostřihů se mohl i "pouze" fixovat voskem, proti třepení.
Četl jsem o tom, mohlo by to fungovat, ale jak se to dělá nevim
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Nó, na ten vosk bych nesázel, ale narazil jsem na zmínku, že obvyklé bylo zapravovat okraje látek arabskou gumou. To mi přijde schůdnější.
Arabská guma se dá koupit v uměleckých potřebách.
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Jo, a dneska jsou na to takove specialni tekutiny, rika se tomu anti fray nebo tak nejak. Docela bych to chtela vyzkouset, jak to funguje, ale nejak jsem se jeste nedostala k tomu to koupit:-D
Nicmene, pro zavile zastance super LH odevu to neni asi to prave orechove:-D

Image
Lahev
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lahev »

viz. podobně laděný diskuzní klub

BTW už delší dobu mě mrzí, že je tohle téma moderátorsky opomíjeno...vždyť i člověk, který toho o renesanci neví mnoho může slučovat duplicitní témata apod.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Částečně budu reagovat také na debatu k landsk. kostýmu v tématu, které připomněl Lahev.

Ad konstrukce "landsknechta" - jak poznamenala Zuza, dochovaný originál nemáme, alespoň já o žádném nevím. Když jsem se delší čas snažil přijít na to, jaké přijmout zásady, vyšlo mi (s ohledem na ikonografické prameny) následující:

Základní střih "landsknechta" šel podle soudobého trendu mužského oděvu, tj. např. na poč. 16. úzké nohavice (poklopec ještě nemusí být vycpaný) a doublet, který už měl nabraný celý rukáv nebo nadloktí.
V další fázi se přidávají prostřihy - a tu je problém. Mnoho vyobrazení působí dojmem, že oděv je zpracován sofistikovaně, že z prostřihů kabátce neleze košile, ale spodní úmyslně vložená látka či podšívka. Naopak existují vyobrazení, na kterém je oděv, jehož prostřihy vznikly nejspíše dodatečně a součástí daného kusu oděvu původně nebyly. Z toho mi přijde, že pravděpodobně existovaly dva základní "typy" landsknechtského oděvu:

A)"na zakázku", který byl od počátku cíleně upravován a zdoben
B) "polní", tj. původně civilní oděv, který nositel úmyslně upravil nožem a nůžkami tak, aby se podobal kamrádům, kteří měli lepší oděv. Z prostřihů v tomto případě lezla nejspíš podšívka či rovnou košile.
A aby toho nebylo málo, oba typy lze na jednom člověku kombinovat - např. kabátec na zakázku a nohavice sehnané na rychlo, dozdobené vlastním přičiněním.

Prostřihy: To voskování je určitě použitelná cesta - kamarád ma takto ošetřené prostřihy a zatím to funguje. Jinak jsou jen dvě cesty - založit a nebo jen hrubě oentlovat. Ta první možnost sedí více na ten oděv "na zakázku", zatímco ta druhá na tu "polní" verzi.

Neberte to jako dogma - je to moje teorie, coby příspěvek troškou do mlýna :idea:
Lahev
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lahev »

=D> musím říct, že smekám. Už si těmito otázkami lámu hlavu nějaký čas, ale tvoje teorie dvou různých typů prostřihů mě prostě nenapadla a velice se mi líbí. Zní to logicky.

ad "dochovaný vzor" - stejně mi ale do palice neleze, že nikdo nemá tucha o nějakém tom dochovaném kusu lancknechta. Muzea po celém světě jsou naplněné nejrůznějšíma kravinama napříč celou lidskou historií a my nejsme vyšťárat exlempář jednoho z nejnošenějších typu oblečení své doby.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Přidám další dvě teorie prostřihů:
- Svrchní vrstva oděvu byla z plstě, tudíž při prostřižení nebylo třeba ošetřit okraje proti třepení.
- Nebo totéž z tenké barvené kůže. Tohle svého času použili Verbíři na své kostýmy a výsledek byl velmi vzhledný a funkční. Jen se to majiteli prodraží. Přesto bych kůži asi preferoval, mohla být pro vojáky i jakousi zárukou ochrany, zvláště když pod ní bylo namačkáno několik metrů látky jako vycpávka. Velmi nádherná zbroj.
Ale jsou to jen teorie.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Jaroslav Bašta wrote:Přidám další dvě teorie prostřihů:
- Svrchní vrstva oděvu byla z plstě, tudíž při prostřižení nebylo třeba ošetřit okraje proti třepení.
- Nebo totéž z tenké barvené kůže. Tohle svého času použili Verbíři na své kostýmy a výsledek byl velmi vzhledný a funkční. Jen se to majiteli prodraží. Přesto bych kůži asi preferoval, mohla být pro vojáky i jakousi zárukou ochrany, zvláště když pod ní bylo namačkáno několik metrů látky jako vycpávka. Velmi nádherná zbroj.
Ale jsou to jen teorie.
S tou plstí nevím.. nicméně stojí to za zamyšlení :-k S tou kůží na oděv bych to neviděl - ono to sice hezky vypadá, ale je to nefunkční, protože kůže většinou mnohem hůře dýchá (zvlášť, pokud by pod ní byly další vrstvy) a pokud zmokne, tak schne dlouho - o tom už tu někde je debata, do níž přispěli i indiáni. Navíc by to na oděv musela být měkká kůže a ta moc ochrany neposkytne, byť by pod ní byla slabší vycpávka + kůže nemá vlastnosti vlny (= přizpůsobivá termoregulace).

Něco jiného jsou ovšem vesty ze silnější kůže, které se u landsknechtů vyskytují hojně - např. tapiserie Bitva u Pavie (1525) od Bertranda van Orley (zhotoveno mezi 1526-1530) je jich plná. Ty ovšem fungovaly jako lehčí zbroj (někdy měly i šosy na stehna, takže kopírovaly ochranu, kterou poskytoval kyrys se zbr. šosy), která už poskytovala určitou ochranu proti řezným ranám (jistě, na přímý bod nebo pořádný sek to nestačilo..). Určitě nebudou ze surovky, protože v tom případě by se v nich člověk nehnul; nehýbaly by se pláty na ramenou, případně ty šosy. Viděl jsem i vyobrazení vest, které vypadaly, že jsou z měkčího materiálu a je to spíše frajeřina, ale podle vyobrazení těžko soudit.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Lahev wrote:ad "dochovaný vzor" - stejně mi ale do palice neleze, že nikdo nemá tucha o nějakém tom dochovaném kusu lancknechta. Muzea po celém světě jsou naplněné nejrůznějšíma kravinama napříč celou lidskou historií a my nejsme vyšťárat exlempář jednoho z nejnošenějších typu oblečení své doby.
Jo, je to škoda, ale není to zas až tak překvapivé - vždyť kolik oděvů nižších a středních vrstev se nám dochovalo od raného středověku do novověku? Něco ano, ale nejsou toho hromady. Landsknecht, byť okouzlující, nebyl šlechtic, aby skončil v rakvi v oděvu (ale kdyby se takový našel, bylo by to fajn :idea: ).
Post Reply