Nýty ( sedlářské nýty)

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Vlad
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Severní sudety - okolo Žitavské cesty

Nýty ( sedlářské nýty)

Post by Vlad »

Zdravím, rád bych získal nějakou dobrou radu, čím kvalitné nahrazovat sedlářské nýty? Jelikož jsem jejich služby spolehlivě používal dlouhá léta, mám k nim nostalgickou až skoro mateřskou lásku, avšak z diskuzí vyplívájicí rozpínající se "všeobecná" nelibost mě nutí opustit tuto cestu a nastavit již položenou otázku

sedlářské nýty
+velká ploská hlava = dobrý spojovací prvek pro kůži ( na opsaku, řemínky
+ slušná korozní odolnost, stím spojená i funkce zdobivost
+ za polních podmínek dobrý element pro rychlou rekostrukci rozpadajících se částí
- nedobovost (nejspíše že)
- občas částečná rozpadavost

- vysledkem řešení by mělo být něco co slušně a kvalitně přichytí a spojí kůži s kůží a kůži na plech

předem děkuji za dobré konstruktivní rady
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kůži s kůží je podle mé zkušenosti lepší sešít, buď sedlářským stehem nebo řemínkem. Sedlářské nýty jsem opustil ještě před svým začátkem s lh, právě kvůli jejich nespolehlivosti a rozpadavosti. Korozní odolnost a zdobivost - osobně proti zašlým kovovým součáastkám výstroje nejsem, líbí se mi (ale třeba železo spíš zčernalé než rezavé apod.). Pokud se bez lesklých cvočků neobejdeš, dej tam normální železné nýty a
a)pravidelně je lešti
b)pocínuj je nebo postříbři (blbost, ale šlo by to)
c)použij stříbrné nýty

A ohledně rychlých oprav - jako nouzovku bych to bral a pak to v klidu nahradil pořádným nýtem, ale raději bych použil zmíněné šití a podobné techniky.
Vlad
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Severní sudety - okolo Žitavské cesty

Post by Vlad »

to Knecht .. s železnýma nýtama je problém že mají malou hlavičku, a i když použiješ podložku bývá také malé
- když nanýtováváš kůži na plech nemůžež zase ty nýty toliko roztemovat - kůže se pronýtuje
- na plech používám nýtky s průměrem 4mm (vetší nýty mi připadají moc velké), ale na kůži mi ty 4 přijdou nehodné právě kvůli velikosti hlavičky


BTW: někde tu na diskuzi jsem si povšiml, jak se tu někdo rozplýval nad fotkama nějaké hnědé brigantýny doplněné žel. rukama a nohama se psím čumákem (usuzuji že byla dělaná ze 4 částí) a ta zrovna mi přišla lemovaná právě stovkama sedlářských nýtů ...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Pak ti zbývá jediné - vyrábět si vlastní nýty, nebo si koupené upravovat. Dělám obojí a není to žádný problém. A samozřejmě se dají použít i vhodně upravené podložky. K plechu nemusíš kůži nýtovat přímo, přinýtuj kovové očko a do něj řemínek zahni a prošij. Až se ti předře a pod., bude se lépe opravovat.
Vlad
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Severní sudety - okolo Žitavské cesty

Post by Vlad »

to Knecht : asi jsem to moc nepochopil stím kovovým očkem, jaké očko a kčemu a kam ho nýtovat ?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

No pochopil jsem to tak, že mimo jiné řešíš přinýtování řemínků k plechům, ne? Takže místo toho, abys k plechu nýtoval rovnou řemen, přinýtuješ tam plochý kousek železa s malým otvorem na jednom konci pro nýt a s širokým hranatým očkem na druhém konci, takovou asymetrickou osmičku. Aby se neprotáčela, můžeš ji přichytit ne jedním, ale dvěma nýty. Do toho širokého hranatého očka pak provlékneš a přišiješ řemen. Ne, že bych to viděl na nějakém originále, ale řešení to je.
Ale ideální se mi zdá vzít obyčejný železný nýt, rozklepat hlavičku na větší průměr a s vhodně upravenou, nebo přímo pro tento účel vyrobenou podložkou pak přinýtovat tužší řemen, případně ho v místě uchycení zdvojit nebo opatrně vytvrdit, aby se nelámal.
Ale to řešení pomocí očka ber jako čistou spekulaci, založenou na některých novodobých výrobcích!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ta protikorozní odolnost je vykoupená použitím nevhodného materiálu nebo povrchové úpravy, takže to není zrovna plus. Dá se to ale řešit použitím nýtů měděných či mosazných, které sice chytnou měděnku, ale nerezaví jako ocel.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Knecht wrote:Pak ti zbývá jediné - vyrábět si vlastní nýty, nebo si koupené upravovat. Dělám obojí a není to žádný problém.
Jak???
Davis
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Nýty na zbroj

Post by Davis »

Zdravím všechny.
Potřebuji poradit, chtěl bych vyrobit plátovou vestu na způsob nálezů z Wisby. Kožený základ - vestu už mám, problém je s nýtováním kovových lamel. Koupil jsem Cu nýty průměr 4 mm, zdá se mi, že mají malou hlavu. Na fóru bylo popsáno, že se na straně kůže pokládá pod hlavu nýtů podložka, bylo by dobové pod Cu nýt dát klasickou Fe podložku? Jak velká by mohla podložka být? Mám ji před navlečením na nýt nějak upravit? Jakou tloušťku by měly mít kovové lamely( 1 - 1,5 mm) nebo musí být silnější? Je dostatečná tloušť. kůže vesty 1,5 mm? Ještě jsem s nýty nepracoval. Jak docílit toho, aby hlava nýtu nebyla při rozklepání poškozena, existuje nějaký postup nebo přípravek na rozklepávání Cu nýtů? :roll:
Předem děkuji za odpověď
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo, pořiď si spešl důlčík, takový přípravek na rozklepávání nýtů, mají to v železářství. Dobré ploché nýty vyrobíš snadno z hřebíků, ale ne z každých. 1,5mm kůže je IMHO málo. Podložky si udělej z tenkého plechu.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Kain wrote:1,5mm kůže je IMHO málo. Podložky si udělej z tenkého plechu.
Kdepak, je to docela dost, pokud má kvalitní hověžinu.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já ti nevím, nadělá do toho 4mm díry, dá na to plechy...možná dělám věci rád bytelněji, ale na toto bych zvolil 3mm a více. Leč můžu se mýlit, jeden pro, jeden proti, je to zase na něm:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Pokud to bude trojka v nejlepší kvalitě, tak to bude docela "plech". Ono záleží víc na kvalitě zpracování, než na síle. Ale víc než 3mm bych v žádném případku nedoporučoval.
Davis
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Podložky pod nýty

Post by Davis »

Děkuji za rady.
Pod hlavy Cu nýtů použít klasické Fe podložky nabízené v železářství nebo si mám z plechu vyrobit vlastní podložky-tenký Fe plech? Jak zabránit korozi na podložkách a lamelách - použít silikon.olej, vosk? Nepustí se od kůže nějaký hmyz (např. mol), když se ošetří Fe části plátové vesty olejem, sádlem? Jaká by měla být tloušť. železných lamel plátové vesty?Stačí 1,5mm plech?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To už se ptáš možná zbytečně, podívej se do debat o vrcholném středověku, tam většinu odpovědí najdeš...nechce se mi to tady znovu vypisovat:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita