Digitalizace Archeologického materiálu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Digitalizace Archeologického materiálu

Post by JARWIKS »

Kain napsal: Tak, chtělo by to pořádnou kvalitní a detailní fotografii. Jenže naši archeologové stále jen diskutují a veřejnosti předkládají své názory, ale ne fakta. Proto se v knize o VM dočteme, že na obrázku je velkomoravský meč, když máme štěstí, tak že je z 9. století. Ale z čeho na to usuzují, jak a kde byl nalezen, kolik měří, váží (a to pomíjím výsledky jiných analýz), to ne. Zato se dočteme spoustu názorů.

Možná je to off topic, ale proč nejsou alespoň významné nálezy detailně popsány a vyfoceny na netu? Archeologové jsou placeni z veřejných prostředků, avšak zájmem veřejnosti není zachránit a vykopat památky, aby byly opět zakopány do depozitáře, ale moci je vidět, porovnat...vynakládají se nemalé prostředky na ledasco, ale na nás jako veřejnost se vůbec nemyslí. Když si vzpomenu, co vše je dosud nepublikováno z důvodů řevnivosti, ješitnosti, neschopnosti, co všechno si prostě nemůžu dohledat, protože nejsem z oboru...darmo mluvit.

Pak se tady hádáme třeba o přilbách, přitom pár detailních fotek, popisů a odkazů by nám to třeba vyřešily.
Zde je v určitých ohledech nejen chyba v systému, ale také co by to bylo za problém, technický a finanční.

Když vzpomenu jak se teď dělá všude digitalizace knihovnického materiálu, je to strašně náročný projekt. Protože někdo to musí katalogizovat..., vytáhnout na web, A nevým co všechno

Tady ještě by někdo musel udělat ty analýzy, nafotit to,katalogizovat, vytáhnout na web,musel by se zřídit funkční jednotný server, ty počítačové firmy by sebrali tolik peněz až by se 1 divil. Nejsou lidi co by to dělali, protože by pak nikdo nemohl kopat záchranné výzkumy. Mladým by se to nesvěřilo... atd.

Spíš by bylo lepší a jednodušší, aby se vytvořil serwer, kde by byl katalog vyšlé literatury a u časopisů a sborníků vypsáno co který díl obsahuje. A i tady tento by sežral tolik peněz, času, lidí že prostě do tohoto nikdo nepůjde...

A jaký mají na toto názor naši Archeologové??? Co Muscha???? :wink:[/b]
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

A čo DEMUS (predtým AISM)? Nefunguje niečo také u vás? Mal som pocit že áno. U nás sa niečo podobné robí tiež.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Scar wrote:A čo DEMUS (predtým AISM)? Nefunguje niečo také u vás? Mal som pocit že áno. U nás sa niečo podobné robí tiež.
Toto neznám, prosímtě ve zkratce vysvětli...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Na Slovensku prebieha projekt CEMUZ a ak som ho správne pochopil, ide o katalogizáciu a digitalizáciu múzeí na SVK. Zatial je to zadarmo, no v budúcnosti bude asi táto služba spoplatnená. Malo by to fungovať ako virtuálna návšteva múzea - fotodokumentovaná.

viac na: (tu nájdeš zmienku aj o DEMUS, ak nie, vyhľadaj cez CTRL + F)
http://72.14.221.104/search?q=cache:jCI ... =clnk&cd=2
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

systémy typu DEMUS, BACH a další existují, používají se, etc...ale primárně jde o digitalizaci evidence, prostě vedle papírových ev. lístků je to ještě v počítači. Dem. vyvýjí MZM v Brně, Bach je myslím ze Strážnice (tady se možná pletu)

jinak digitalizace sbírkového fondu (focení, skenování, etc...) probíhá dle finančních, časových a technických podmínek jednotlivých pracovišť; co pak bude na netu nebo ke koupi na CD je věcí kurátorů a vedení muzeí
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Takže nakoniec to zostane asi na nás. Ja môžem nafotiť všetko čo je v NR, ale veľa toho nieje, netešte sa. :wink:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Právě, ke koupi na CD...tady si nikdo neuvědomuje, že já už jsem to všechno jednou zaplatil z daní! Mám přístup ke státu velmi klientský a tedy když se dělají archeologické výzkumy za moje peníze, tak nějak očekávám, že někdo naklopí výsledky. Možná je to stále ještě nestandardní přístup, ale ze zákona mám právo na informace od veřejných institucí. A já je asi začnu chtít...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

to je sice logika asi bezchybna, ale usim ze oni uz tam dali klauzuli ze mas hradit naklady spojeny s vydanim tech informaci, takze si nechaji zdigitalizovat nejakej nalez a ty to jeste zacvakas a jim to zustane...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

NN, náklady spojené s poskytnutím...diskutabilní je, kdo ty nálezy dělá a jestli se na něj zákon vztahuje. Já se domnívám, že ano. Takže když vím o vykopávkách, teoreticky bych se mohl dotázat, co bylo nalezeno, a po obdržení informace žádat např. fotografie. Nemyslím, že by to bylo v rozporu se zákonem, právě naopak. Proč není publikována špičatá sekera z jižní moravy? Desítky mečů a šavlí z 9.-10.stol? (jen jedna z Nemilan, nic moc fotka) Forma na lití více než 20 bronzových kroužků? Nález údajné kožené velkomoravské čapky, zdobené kováním? Kde ty věci jsou?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ptej se vedoucích výzkumů, resp. nálezovky jsou v dané instituci. Záchrané výzkumy platí investor, ne daňový poplatník, a ten taky dostává nálezovku.
Dále: muzea jsou sice instituce zkostnatělé, ale s nástupem nové generace zaměstanců se určité věci urychlují a mění se jak přístup ke sbírkám, tak k veřejnosti; vedle toho jsou stále tuny nezpracovaného materiálu.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To je moc dobře...ale stejně mi je vždycky líto, když vidím ty anglické či německé publikace...a u nás stále takový skromný příděl.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

feefee wrote:Mno, teda plně s vámi souhlasím, že je toho vydáváno strašně málo, ale letos prvním rokem studuju archeologii a zjišťuju, že se to jen tak nezlepší...Arcgeologové jsou holt hoši spíš do jámy než k compu nebo nedej bože nějakej jinej "moderní" technice... I když mám třeba přístup k některým těm věcem, ke kterým běžný člověk nemá, tak skoro veškerý větší práce z Čech jsou psaný německy (řekla bych, že ještě přežitek z dob císaře pána) a v Čechách skoro nevycházejí, je třeba lukrativnější je vydat v zahraničí, ačkoli teda nevím proč. Například teď dělám referát na jakousi banalitu z doby bronzové a nejnovější materiály, které k tomu mám vypovídají o výzkumu na konci 19. století... Ale jinak hlavu vzhůru :?
mohu se zeptat, KDE to slečna prvním rokem studuje archeologii?
děkuji za odpověď
Hwæt!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kaine, ta kožená čapka se stříbrným kováním ze SM, pokud myslíme tu samou, je publikována v SM - Vm. pohř. Na Valách, V. Hrubý 1956. Forma na lití kroužků je např. v: Práce klenotníků na slovanských hradištích / Zdeněk Klanica.--Praha : Academia, 1974. (vystavená je ve stálé expozici MZM a je i na na tom dvd co jsem ti dal)
Velkomoravské meče, křídlatá kopí a další věci jsou docela slušně zpracovány např. v nedávno vyšlém sborníku Die fruhmittelalterliche Elite...
Pokud se někdo zastaví u mne v Brně, rád mu patřičnou literaturu poskytnu ke studiu, budu -li ji mít (Hrubého zatím nemám, jen některé části, ale pracuju na tom).
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec

Post by maser »

ani mi nepřijde, že by vycházelo málo arch. literatury- ba právě naopak. V posledních letech toho vychází celkem dost, ani to nestíhám kupovat natož číst :)

S tím publikováním to není zase tak lehké- zpracování materiálu zabere ohromné množství času, shánění grantů také, k tomu další výzkumy a zpracovávání dalšího materiálu ze starých fondů, konference... Je toho prostě moc.

Lepší je, pokud nás nějaký artefakt zajímá, zajít do muzea kde je uložen a na požádání si ho prohlédnout. Pokud muzejní pracovník není vyložený de..l, tak se s ním dá o tématice i slušně pokecat a doporučí i literaturu.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

k vydávání nových prací ve světových jazycích - je to dáno nikoli zkostnatělostí archeologů, historiků a archivářů (kteří chudáci primitivové nemluví jinak nežli německy :biggrin: ), ale právě naopak logickou potřebou aktuální výměny informací ve vědeckém světě. české publikace překvapivě nepřinášejí kolegům v zahraničí potřebné informace, na které by se dalo navazovat. také na mně bylo tlačeno, abych svou práci psal v angličtině, nebo alespoň němčině, nicméně já jsem měl svou cílovou skupinu již vybranou... nicméně logické je vydávat v mateřském jazyce a následně ve světovém :wink:

jak tu jinak řekli kolegové, v současnosti vychází prací dost a kvalitních, otázkou je spíše problematická orientace laiků. kdo se pouští do bádání na vlastní pěst, bez základních znalostí a metodiky, ten pak logicky neví, kam sáhnout :wink:

P.S. zákon schválnosti ovšem praví, že studie která je právě pro mě klíčová leží někde v šuplíku a má podobu neutříděných poznámek
:badgrin: :badgrin: :badgrin:
Ich dien!