Hranice LH

Moderators: melkel, Viktorie, Knecht, Raiden, Wothan, Alexandr, Kain, Maršálek, Joe

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

To je fakt dobrej článek. Hlavně ten "větrovkář pestrobarevný" vystihuje skutečnost:

"... bunda jásavých barev (žlutá, ostře červená neb modrá), obvykle vyrobená z ropných derivátů, někdy rovněž doplněná kalhotami podobných kvalit."

Voni si tyhle lidi nosej v těch báglech třeba i ovesný vločky s mlíkem nebo jogurtem, celozrnej chleba a tak, aby i v přírodě žrali "zdravě" (to mám z ověřenýho zdroje). Blee

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Joe wrote:Pro mne nejvíc vypovídá to, že před cca 15 roky bylo v pátek třeba na Smíchově, od kud se vyráží na Brdy přímo zeleno, tak teď už je to sem tam někdo.
V tomhle případě hraje svoji (byť zdaleka ne hlavní) roli situace v železniční dopravě; jak se za těch 15 let změnily ceny jízdnýho (nemluvím ani tak o zdražování, ale všelijakejch těch zaváděnejch a zase rušenejch bflmpsvz-kartách) a hlavně jízdní řády a s tím související dopravní obslužnost, to víš nejlíp sám :wink:
Už dneska znám spoustu trampů (včetně sebe, kterej jsem nedal na vlak dopustit), co jezděj na čundr pixlou, protože do určitejch oblastí to prostě jinak nejde :evil: . Moje prognóza je, že za pár let budou vlakem jezdit jenom zoufalci, dobrodruzi a zazobaný excentrici
Martin wrote:Voni si tyhle lidi nosej v těch báglech třeba i ovesný vločky s mlíkem nebo jogurtem, celozrnej chleba a tak, aby i v přírodě žrali "zdravě" (to mám z ověřenýho zdroje). Blee
Ač je mi tzv. "zdravá výživa" naprosto šumák (neni nad guláš se šesti a vychlazenou Plzeň), celozrnej chleba jsem začal tahat taky - protože je skladnější a vydrží dýl. Ovesný vločky vozim rovněž jako nouzovku. Když to rozvařim přidám do toho čokoládu na vaření, tak to neni zas tak odporný a zasytí to, přitom platí totéž - je to lehký a skladný.

BTW o úpadku trampingu už mnoho let lká Miki Rywola - údajně o tom začal hovořit už zhruba třetí den po založení osady Fort Hazard. Jedinej způsob, jaxe tomu vyhnout (z ověřeného zdroje), je "co nejčasteji zajíždět na hazard, tam postávat, nebo ještě lépe klekávat u prahu a nábožně očekávat Slovo"
Proto tyhle prognózy beru s rezervou :mrgreen: [/quote]

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Raiden: Jistě že to nějaký vliv mít bude, ale nemyslím si že zásadní. Mimochodem, nezdá se mi, že by vlaků na Beroun apod. jezdilo méně. V jiných lokalitách ale mám stejnou zkušenost. Nicméně, já to myslel jako příklad. Čili ty moje plky je třeba vnímat trochu z nadhledu :wink: Někdy se tu, mám pocit (nemyslím jen zde), příliš chytáme slovíček a pak unikne myšlenka :? Tak že takto - nevím kolik tady komu je let, ale já to porovnávám s dobou cca před 20 lety, a věřte, těch trempů bylo nejméně 5 x tolik co dneska.
Jiná věc je, že spousta znic přešla na specializace, jako je třeba western či různé směry LH apod. Hodně mích kámošů třeba začalo rybařit. Jezdí i do ciziny, chrní tam také pod stanem apod., ale už je to něco jiného a sami to přiznávají. Tak je to i se mnou a mojí partou. Naše činnost je sice hodně podobná, ale je to přeci už jen něco jiného. Rozhodně už se nepovažuji za klasického trampa, protože např. už nezapalujeme slavnostní ohně ze 4 stran apod. :wink: Navíc, jak jsem ke svému překvapení zjistil, že většina (čili ano, výjímky jsou) těch mladší (do 35 let) vůbec trampingem neprošla a dokonce některým občas musím vysvětlovat co to vůbec je a bylo - nežertuji, to je fakt!!! Nakonec sami víme, že se tady už opíráme o tradice z USA a nikoliv České provenience a i to je prostý fakt. Chci tím říci, že je pravdou, že ještě před 10 lety se dalo říci, že všichni v naší organizaci jsme trempové. Deska už to neplatí! A to platí i pro další spolky se kterými se stýkám.
To platí i pro tu outdoor-turistiku. Tady jde podle mne o součatný módní trend představy o zdravém způsobu života, a popravdě, ten v trampingu takovou roly neměl. Pokud jsme snad splňovali tyto kriteria, tak spíš tím, že si to prostě pobyt v přírodě vyžadoval než že by se jednolo o vědomou honbu za to být dle reklamy z TV. Nic proti tomu, ale podle mne to nemá s trampingem nic společného. Ostatně většina jich posměšně nadává trempům do kotlíkářů. :badgrin:
Toto vše jsou jen holá fakta, která sami o sobě vypovídají.
Joe M.

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mně to někdy přijde jako bezduché polykání kilometrů, kde krajina a příroda hraje jen roli terénu.

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

já mám dojem, že jako vše, i tramping existuje v určitejch vlnách. Sice si nedovedu představit, že by eště někdy mělo bejt třeba Bráníku v pátek odpoledne zeleno, ale vyloučený to neni. Na druhou stranu dneska existuje spousta alternativ, takže lidi, který by začali "trempovat", prostě nezačnou, protože se vyžijou na akcích typu CzechTech apod. Vono to je svým způsobem pozitivní, protože klesá pravděpodobnost, že v lese narazíš na takový divný zjevy, nehledě k tomu, že policajti se dneska zaměřujou právě na tyhle zakuklence a trampy nechávaj na pokoji. Čili nepřítelem už neni státní moc (což myslim taky dost lidí vodrazuje - že nemůžou ukazovat, jaxou drsný), ale spíš nej(h)různější ekologistická verbež + soukromí majitelé pozemků/lesů.

Polykání kilometrů - znám takový lidi (dokonce z naší party) a je to neštěstí. Tábořit v klidu za světla? Ztráta času, dáme noční pochod, ať eště něco ujdem, máme kopule, né, hurá na rozhlednu, tmhle je zřícenina, támhle pak druhá, cože, voheň a péct buřta k obědu? Blbost, máme lihák a konzervu!

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Wothan wrote:Mně to někdy přijde jako bezduché polykání kilometrů, kde krajina a příroda hraje jen roli terénu.
Přesně tak a to je!!! To ti tak nepřipadá, ono to tak je! :( On to ale není jen tred u nás, jde o klasický globalizační proces. Toto je módní trend, který k nám přišel z venčí. Tramping byl o romatice (možná někdy až blboučké), ale i o prostém pobytu v přírodě.
Čili šlo nikoliv o sport (ač byl vlastně také jeho součástí - nikoliv ale primární), ale o pokus návratu do přírody. No a také i o útěk před civilizací. Proto jsme záměrně používali staré věci, nebo ty nejlevnější a nejdostupnější. V neposlední řadě šlo ale i tehdy o jistý politický postoj - i to bylo ve hře. Šlo i o boj proti konzumní společnosti!!! Dokonce bych řekl, že to byl ten hlavní postoj.
U moderní outdoor-turistiky právě díky vybavení, které je ale spojeno s výrobci jde o klasickou ukázku právě konzumu. Proto mne nemile překvapilo, že mnoho dnešních trampů tomuto také podléhá, a ani si to neuvědomují. Ještě před pár roky by taková výbava byla považována za mastňáctví prvního stupně a "mastňák" byla těšká urážka :badgrin: Proto tvrdím, že dnešní tramping se čím dál více přibližuje outdooru a myslím si, že se v něm postupně, jako hnutí rozplyne.
Nemyslím si, že by tramping ale zanikl zcela. Vždy se najde pár (o o to že jen pár mi šlo) jedinců, kteří to budou z nostalgie dělat. Možná se jednou bude dělat i tramping jako LH stil :twisted:
Joe M.

awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Joe wrote:Možná se jednou bude dělat i tramping jako LH stil :twisted:
na to už jsem tu také narážel. Psí Kožich např. mimo indiánů dělá tramping vpodstatě jako LH. Otázkou taky ještě je, co je to tramping, protože nejsou žádné vymezené hranice. Podle mne je Kožich tramp. Nicméně kdysi jsem někde četl zajímavý (možná ještě prvorepublikový?) článek o rozdílech (pouze těch vnějších, vzhledových) mezi trampem a tulákem a podle něj je Kožich na vandru ukázkový tulák (dnes bysme asi spíše řekli "bezdomovec", "houmlesák" :twisted: )...

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Myslím, že jsem to tu už někde psal. Slovo tramp je skutečně v USA výraz pro bezdomovce. Tady se původně trampům říkalo "Divocí skauti". Někdy kolem r.1926 tu vyšla kniha od Londona "Cesta", kde popisuje život hobous - vlakových tuláků a tam se poprvé objevuje slovo tulák, čili tramp. Původně to byli námezdní dělníci. Toho se chytil nějaký odpůrce a v novinách se začal pošklebovat, že to jsou usmolení tuláci, čili trampové. Ty, místo aby to urazilo si tak začali naschvál říkat.
Joe M.

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

na definici trampingu a trampů si už spousta vědátorů vylámala zuby... :badgrin:

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Popravdě, já tedy žádného vědátora, který by se tím zabýval neznám :? Jednu definici bych ale znal. Myslím, že to kdydsi řekl Wabi - "Tremping je stav duše". :wink:
Definovat jej, je pochopitelně složité, protože jak jsem již napsal, nejde jen o nějaký druh zábavy, neboť tremping nakonec vytvořil to, čemu se dneska říká subkultura. Tady si logicky vyláme zuby každý, kdo by to chtěl shrnout do pár vět. To je jako definovat co je to být Čechem, nebo co to je Evropská civilizace :? To se nedá říct v pár větách. O tom se píší tlusté knihy a ani to nestačí. No a pominu-li Hurikána, tak fakticky zatím se nidko skutečně vědecky tímto fenoménem nezabýval.
Nicméně si myslím, že lze ale oddělit trampa od turisty celkem jasně.
- Je to člověk, který se opírá o své trampské tradice, které vznikli za 1.republiky a hlavně se k ním hlásí. Čili sám se jím musí cítit!
- Dodržuje jisté zviklosti, obřady atd. Např. pálení slavnostních ohňů, způsob mluvy, pozdravy atd. atd. Někomu to může připadat blboučké, ale zkuste se podívat takto třeba na inauguraci presidenta, promoce ve školách atd. :wink: Čili pro ortodoxního trempa je prostě ten oheň doopravdy posvátný. Pro netrepa je to šaškárna :)
Určitě by se toho našlo mraky - toto uvádím jen jako příklad. Tremp trempa prostě ihned pozná, a to díky např. vyjadřování i když je ten tremp ve městě třeba v kvádru v kanclu.
Joe M.

Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Já bych si dovolila jeden takový malý, ale řekla bych pozitivní postřeh, že sice je v Bráníku v pátek odpoledne již výrazně méně zeleno a spousta trampů částečně vyměnila některé kusy výbavy za moderní cajky, ale i tak je stále nesnadno najít na jaře v pátek večer na kokořínsku dobrej volnej "kemp". A hlavně - nepolevujeme ve snažení a pěstujeme si novou generaci - nejmladšímu synovi od kamarádů je rok a půl a už příští rok s námi určitě na čundr vyrazí - výbavu už má připravenou!
Viktorie

Richard
Nováček
Nováček
Posts: 47
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vysočina

Post by Richard »

Je tu ještě jedna větev trampů, alespoň bych si jí dovolil k trempingu připojit a to jsou takzvaní FOLKAŘI. Neboli vandráci, kteří většinu léta tráví "objížděním" letních folkových festivalů a příležitostně si zajedou do lesa na normální vandr. Já se spíše dříve řadil mezi právě takovéto folkaře, i když jsem začal asi jako normální tramp, jezdili jsme rejžovat zlato, no prostě normální vandry alá Jack London.

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Mně je vcelku jedno, jak to kdo bere, co z toho má - rád bych jen, aby lidi nechodili do lesa v růžovejch šusťácích, chovali se tiše a nenechávali po sobě svinčík. Nic víc, nic míň.

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Je fakt, že růžový šusťáky jsou skoro zvrácenost, ale proti gustu žádný dyšputát :wink:. Halvně když v lese nedělají bordel.
Vítězství nebo smrt!

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Ano, mě to také vadí. Plaší mí zvěř když jsem na číhané :evil:
Joe M.

Post Reply