Po stopách Slovákov

Moderators: melkel, Viktorie, Knecht, Raiden, Wothan, Alexandr, Kain, Maršálek, Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To si piš!!! Ono vůbec je to docela zajímavé z politickoprávního hlediska. Celé se to vyčůraně líčí jako boj proti otrokářství, ale skutečným důvodem byl spor o to, zda stát USA se může a nebo nemůže oddělit od unie. Proto mne přímo fascinuje, když zrovna Američané kritizovali Miloševiče, že brání svobodnému oddělení Jugoslavských republik. Krásná ukázka dvojího metru :wink:
Jen tak mimochodem, u toho Texasu je to tak, že o připojení prostě rozhodl tehdejší Texaský president. Čili je sporné, zda měl k takovému kroku madát. Ústavní soud USA dokonce musel uznat, že připojení Texasu není zcela OK a rozhodl, že obyvatelé Texasu mají právo na uspořádání referenda. O termínu má rozhodnout vlád USA a ta již asi 20 let rzhoduje tak, že nerozhodla :wink: Podle průzkumu by totiš pro odtržení hlasovalo víc jak 70% obyvatel Texasu. Prostě USA se nemohou dovolit o Texas přijít. Vždyť pvě tam mají naftu, ale dneska i drtivou většinu průmyslu atd.! Texas dneska prostě ekonomicky táhne celé USA. (To ale je i důvod proč si mnozí Texasané kladou otázku, proč by měli dopláct na ostatní členy Unie :wink: ) S odtržením Texasu se pojí ještě jeden problém. K Texasu původna totiš patřili další uměle vytvořné dnešní státy Nové Mexiko, Utah, Kansas a Nebraska. Čili ve hře není jen uzemí dnešního Texasu.
Joe M.

Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Zaujímavé čítanie. Najlepšie na tom je, že by sme sa to asi nikdy nedozvedeli, nebyť Joeovich kontaktov v USA a to mi teda pripomína (možno len mne) Sovietsky zväz. :biggrin: Samozrejme že takéto správy veľmi von nevypúšťajú, keď sa serú do zahraničnej politiky, viď Kosovo.

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Joe wrote:Texas dneska prostě ekonomicky táhne celé USA.\
Ale no tak. Kalofornie má dvojnásobný HDP proti Texasu, a vyšší daně, takže pokud by se dal někdo označit za tahouna, jsou to oni. Texas je v HDP až druhý .-).

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Máš pravdu, což ale nic nemění na faktu, že by to bylo pro USA ekonomickou katastrofou a to nechci rozebírat, že silné separatistické tendence jsou právě i v Kalifornii :badgrin:
Já se ale vyjádřil jaksi obecně. Mne osobně docela hodně překvapilo, že ty odstředivé tendence jsu až tak silné. Nejprve jsem si myslel, že jsme jen narazili náhodou zrovna na pár jedinců, jenže ono to tak není. Skoro každej Texasan se chce trhnout, jen nevědí, jak to udělat a do ozbrojeného konfliktu se jim pochopitelně nechce. U těchto zemí je ale otázkou co se stane, až propukne nějaká skutečně šeredná krize. Nebo jinak. Když člověk vidí, jak mávají amíci vleječkama a poplácávejí se po ramenou jací jsou borci a jak jsou velkým národem, tak je docela překvápko zjistit, že i tam mají lidi, kteří to nadšení až tak nezdílejí :badgrin: Totéž ale platí třeba i v tom Německu. I tam mnozí přemýšlejí, zda by nebylo lepší, aby měli vlastní zástupce v EU :wink:
Joe M.

Post Reply