Strelny Prach

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

když jde řeč o posekaným poli s přeschlou slámou, dovolte mi (opět :lol: ) malou odbočku :wink: : uspořádal už někdo bitvu na podzim, nejlíp v čerstvý oranici, aby si hobbysti dosyta užili války jak nejspíš doopravdy vypadala? :-k
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No pamatuju si exota co sypal prach z prachovnice na pánvičku přes zapálenej lunt. Mám dojem že život mu zachránil jen fakt že ta prachovnice byla jen levná plastová imitace takže když bouchla nefungovalo to jako granát. Kabát a košili měl ale myslím propálenou skrz.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
lojzo

Post by lojzo »

Mám kamaráta pyrotechnika-technológa. V krátkosti: on je ten, čo vymýšľa, ako majú ostatní rozoberať napr. muníciu. V utorok si zobral do kancelárie rozbušku z delostreleckého granátu, nejaký model, ktorý ešte nemali preštudovaný. Pri rozoberaní mal nehodu, na rozbuške explodovala traskavinová iniciačná náplň (asi také množstvo, ako guma na ceruzke). Zvony počul v ušiach zvoniť ešte v stredu večer. Mal šťastie. Keby explodovala rozbuška celá, tak mi to už v stredu nerozpráva.
Čo tým chcem povedať? Pri práci so zbraňami treba byť stále "v pozore".
Mňa samého o tom poučila vlastná blbá skúsenosť, keď mi niekto nabil malokalibrovku a ja som o tom nevedel...
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko

Post by WILDEWALDER »

neviem ci ne som mimo temy, no ja strielam na akciach z hakovnice a zatial ziadne problemy nemam. hluchy nesom, okuliare nosim uz pomaly 8. rok (20 mam). s plucami spoko aj nosna sliznica je v pohode. ak tak teda mozno pocas vystrelu skuste zavriet oci a zadrzat dych. po vystrele vydychnut a nadychnut cisty vzduch. :wink: :wink: :wink:
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Myslím, že průšvihů je známo dost. Nicméně si uvědomuji, že asi bude značný rozdíl v samotných spolcích. Pro nás je zcela samozřejmé se řídit jistými pravidli při manipulaci se zbraní přesně podle vojenského systému, který máme na to vypracovaný a to již skoro 15 let, čili to co psal Gordon že by bylo dobré je pro nás samozřejmostí!!! Moje tlupa ne jen používá zbraně jako doplněk, ale také se sní u nás závodně střílí (i to je sport - ne jen šerm :wink: ), tak že zákony znát je u nás také samozřejmostí. Poučení je samozřejmé atd.atd. Navíc pořadatel akce za to vždy ručí a mohl bych vyprávět, jak občas některé party dopadnou díky naznalosti.
Jenže právě proto považuji jakékoliv další legislatyvní doplňky na blbost. Předpisů je na to habaděj, a jsou podle mne dostatečné, jenže jak už to bývá, vždy se najdou lidi, kteří je obchází a je jedno, zda mají či nemají zbroják apod.! Nutno ale dodat, že ne vždy jde o lajdáctví, ale jak se říká, i mistr se někdy utne co si budeme povídat. A po bitvě je každý generál že :wink: Čili ono je to prostě složitější a nedá se to vyřešit předpisem. Tím se mohu (a to také děláme) tzv. vyvázat z právní odpovědnosti jako pořadatel. Nezabráním tím ale někomu udělat kravinu.

Jenže Gordon měl na mysli asi trochu něco jiného a jen ho napadlo, že by to třeba u střelných zbraní mohl ten zbroják pořešit. Bohužel s ním musím souhlasit v tom, že na ty akce jezdí a to dost hustě i mladý trdla a abych to neházel jen na věk, tak druhou rozšířenou kategorií jsou postarší Rambové, kteří si zase myslí, že sežrali moudrsot světa a jsou nesmrtelný drsňáci :( A nesouhlasím s názorem Raidena že nejvíc těch blbců je u nimrodů. Nejvíc je jich právě u nás!!! A to si nemyslím, to vím!!! Jenže s tím souvisí jiný problém a ten bych v tomto považoval za dost podstatný. To, že nemají patřičné vědomosti účastníci se dá pochopit, ale to že chybí pořadatelům akcí a klubům které se tímto zabývají, to je zaražející. Nikoliv však překvapující. Statutární zástupci jsou mnohdy prostě neznalí předpisů a příslušných zákonů a je to jev dost častý. A kde by se to také měli naučit? A v tom je problém. Sice se dělají na to školení, ale to stojí docela dost peněz, kterých taková parta vesměs nemá mnoho a ani o nich neví. Také zde hraje svou úlohu prostě klika. Ono se nic nestalo a tak se myslí, že to je tak OK. Zažil jsem akce, kde jsem prostě žasnul, co si pořadatel dovolil a když jsem sním pak hovořil, tak jsem zjistil, že o právní věci neví vůbec nic a nejhorší bylo, že ho to ani nezajímalo. Vůbec netušil, po jak tenkém ledě kráčel. Navíc mu to vycházelo už 10 let, tak co mu kdo chce povídat že. A tento přístup je velmi častý. Průšvihy jide ho vesměs nezajímají, protože si nepřipustí, že by to mohl být i jeho případ a že měl jen kliku :evil: Blbost je prostě Boží dar. Činí člověka šťastným :badgrin:
Joe M.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Joe wrote:Bohužel s ním musím souhlasit v tom, že na ty akce jezdí a to dost hustě i mladý trdla a abych to neházel jen na věk, tak druhou rozšířenou kategorií jsou postarší Rambové, kteří si zase myslí, že sežrali moudrsot světa a jsou nesmrtelný drsňáci :( A nesouhlasím s názorem Raidena že nejvíc těch blbců je u nimrodů. Nejvíc je jich právě u nás!!! A to si nemyslím, to vím!!!
Jaxem psal, v tomhle ohledu jsem zaujatej, takže mě berte s rezervou. Můj pohled je spíš pohledem civila, kterej se děsí, že mu někdo v lese (neoprávněně) odstřelí psa, případně koně (vím o případech, že i to už se stalo :( ), než hobbysty jezdícího po závodech, páč jsem toho zatim nastřílel minimum. To jenom na vysvětlenou... :wink:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jo, podobnou hovadinu jsem takz udelal. Ve filmech je casto nadherna scena, jak nasypou cesticku prachu k pracharne, hodi na ni pochoden, prach pomalu hori a hrdinka se zmita svazana retezy na nejvyssim sudu. Jenze, jak to hori pomalu, tak maji cas ji zachranit a ve vybuchunzhynou jen padousi.
Ja idiot jsem si chtel tu cesticku z prachu vyzkouset, a neuvedomil jsekm si, ze rychlost horeni prachu je fakt VYSOKA. Prilozil jsem horici klacik, hukot jako blazen a prach i ja jsme zmizeli v oblaku dymu. Nastesti na konci cesticky nebylo nic :twisted:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Takže padouch byl alespoň silně začazen...taky dobrý :D/
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ano, ve filmech taky vždycky vypálí dělo a někde v dálce v poli vybuchne dopad...divili byste se, kolik lidí podcení ten hukot před hlavní a leze tam...nebo se nějaká mrtvola začne před dělem zvedat, že na nás chrabře zaútočí. Jen jednou jsem to viděl hezky udělat Hejkala - vyběhl a při výstřelu rozhodil kopyta a praštil sebou o zem - vypadalo to docela hezky, jen jsme si zkraje nebyli jistí, do jaké míry to hrál...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jo, takhle nám před dělem padnul Indián, akorát že v něm byla díra a jen zázrakem to přežil :wink:
Joe M.
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Post by Savlis »

Vrátím se na začátek diskuze k případu s Corralem - mimochodem hodně hodně hustý - není otázka odpovědnosti pořadatele akce řešitelná např. jmenným seznamem účinkujících (kdo není na seznamu je na akci "nelegálně") a papírem pro každého účinkujícího k podpisu, že mimo fakt že souhlasí s nějakými obecnými pravidly také veškerou manipulaci s čímkoli mimo pravidla má na vlastní zodpovědnost? Něco jako revers....

Právně by to jít ošetřit mělo, stejně se to řeší při bungee jumpingu a podobných legracích. Po soudech tě sice popotáhnou ale pakliže zjistí, že účinkující byli řádně poučeni o zásadách bezpečnosti (ztvrzeno podpisem) a jakákoli manipulace např. se zbraní mimo pravidla je na jejich vlastní riziko (opět podpis) tak ti nic extra nemůžou ne? A netýká se to jenom zbraní, kolikrát na větší akci stačí jenom ohně v táboře na průser.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ano, přesně toto chce dělat, ale vím, že pořadatelé toto mají ve zviku podceňovat. Říká se tomu "vyvázat se z právní odpovědnosti".
Ona ta registrace je nudná a dost pracná, neboť tupí účastníci považují za hrdinství se tomu vyhnout, a tak registrátor je zhusta odsouzen k tomu, že neustále tyto trotly musí obíhat (vím co říkám - vlastní zkušenost). V případě průšvihu je to ale super věc, protože pokud proběhne poučení a je to podloženo dokonce písemně, tak případná chybná manipulace jde na hrb dotyčného. Jenže ani to není vždy na 100% jisté, protože např. při veřejných akcí musí být prokázáno, že bylo zabráněno vstupu nepovolaným osobám (čili mít označené pořadatele, mít porostor jasně oddělen pro veřejnost a pro učinkující apod.)
Škoda jen, že není nějaký web. kdy by byli popsány takovéto případy a to jak dopadli a kdo a proč si to odskákal. Hodně hobbytů, pokud u takového průšvihu přímo nejsou, mají tendenci si myslet, že se to stává jen zřídky a že jim se to stát nemůže, a i tady jsem na to narazil a bylo zjevné, že to u mne bylo bráno jako přehnané sýčkování a to přes to, že jsem reagoval na základě osobní zkušenosti.
Joe M.