Sila a účinok sečných zbraní

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

já si nechal dělat jezdeckýho švéda o celkový délce 107 cm. Na zemi taky svádí k tomu čapnout ho tou druhou rukou, ač je to skutečně jednoručák, ale ze sedla je to akorát. Řítit se na koni a přitom držet meč oběma rukama si dovedu představit jenom velmi těžko.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Technicky se tak dá použít - používám ten jezdecký meč na tréningu místo jedenapůly ale jedenapůlruční meč to není, což je na tom bohužel znát.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

1420 gramů
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

je to vidět sice blbě, ale lepší obrázek jsem nenašel:
http://www.amazon.com/gp/reader/1855323 ... eader-link
(první voják zprava)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ten můj je o něco těžší - má teď něco přes 1500g. Kdyby byl ostrý, dostal bych se podle dosavadních zkušeností s broušením mečů asi na 1300g, ale především by byl ten meč lépe vyvážen. Má totiž poměrně malou hlavici, která rozměrově odpovídá té z jílce původního meče, jen otupená čepel je teď o něco težší, takže by to chtělo o něco málo těžší hlavici, což jsem ale zase nechtěl já :wink:

Jinak ohledně mečů - románský meč na 11-12.st. mi váží cca 1200g (je ironií že v práci mohu vážit na desetitisíciny gramu, ale zase tam nemůžu dovléct meč a ani by se tam nevešel, takže cokoli přes 1kg vážím doma na velmi primitivních a málo přesných vahách). Meč na 10-11.st. váží asi 950g. V obou případech značně široké čepele. Jednoruční gotický meč na 13-14.st. mi váží kolem 1400g. Ostrý meč na 9.st. pak něco pod 900g, římskou spathu ani keltský meč jsem nevážil.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Meče z VM mají kolem 1000g gramů. Většinou ale o něco víc.
Last edited by Müscha on Fri 10. Nov, 2006 17:40, edited 1 time in total.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Ano, hmotnosti nálezů. Můžu kdyžtak vypsat hmotnosti nálezů z Mikulčic a SM (to mám po ruce), Pohansko kdyžtak později (to mám doma v knihovně).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Asi nejtěžší meč z VM bude ze ze Závady v SR. Po mechanickém očištění vážil při délce 93 cm 1430 g.
Kromě tuhosti čepele je ovšem nejdůležitější ani ne váha zbraně, ale (podle mě) pádnost tzn. vyvážení, což dost souvisí i s tuhostí čepele.
Kromě šířky a profilu čepele je nutno při tuhosti také hodnotit konstrukci čepele resp. její tvrdost, která ovšen není konstantní po celé delce čepele.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

A taky je IMHO důležité umět sekat. Dokonce dost podstatně. Protože takové ty pokusy s prosekáváním čehokoliv mohou ztroskotat na tom, že sice jsou dodrženy stejné podmínky, ale sekající sek vede špatně. Proto například neudělí dostatečnou rychlost zbrani a rozhodujícím faktorem se stane váha nebo lépe pádnost, jak by řekl Frenk. Zkrátka seknout rovně, razantně, rychle a zbraň udžet ve správném směru je umění.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Ing Havránek Jiří - už jste někdy zaslechl slovo "popuštění", nebo "Normalizace".
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

To se dělá s mečem at´už je jakékoli konstrukce právě proto aby v něm nebylo zbytkové napětí. Pokud tam je je ta zbran´naprosto nevyzpytatelná. Zeptejte se někoho kdo si kalí ručně a sám.

J.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ing.Havránek:
to stím předepětím, jesli jsem dobře porozuměl, tak něco na ten způsob - dá se toho dosáhnout buď konstrukcí čepele(měkké nebo lépe damaškové jádro) a nebo u homogenních čepelí způsobem kalení, což je docela pakárna, ale v konečném důsledku je to asi nejvhodnější řešení čepele meče.
Dále na to bude mít asi vliv i jak daleko je čepel zakalena směrem od hrotu.
To s tou váhou zavisí taky na ploše čepele, to je jasné, třeba ten meč ze Závady je vyloženě lopata.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nevím o jaký odkaz šlo, ale na webu máme třeba tvrdost čepele meče z Blížkovic (asi 12.st.), která dosahovala na břitu 530–550HV, kdežto na nejměkčí měřené vrstvě jen 131HV. Je to samozřejmě Vickers, podle potřeby si to převeďte na jiné jednotky.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Ing. Havránek Jiří wrote:Vlastně by se mohla zjistit původní hmotnost zbraně, pokud by se zbraň zvážila i s rezí, potom odrezená a pak ze stechiometrických poměrů spočítat alespoň přibližně množství odrezlého železa.

To se normálně nedělá? Chemický přepočet hmotnosti (alespoň přibližný) je přece triviální věc :shock: