Lidská výška

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Lidská výška

Post by Mokohtavenotaxe »

Jak je to s výškou lidí? Máte někdo údaje o vývoji výšky a s čím vším to souviselo?
Někde tu byl srovnávací obrázek současného a středověkého člověka (spolu s výškou koní), nějak to ale nemohu nalézt ](*,) (nasměrujte mne prosím).

Jaké byly průměrné výšky lidí v různých obdobích? (ranný, vrcholný, pozdní středověk, ranný novověk) :-k
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Ahoj, myslel jsi tenhle obrázek ?
Image
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Ne tenhle jsem našel (a díky němu se totiž ptám dál). Viděl jsem tu podobný obrázek (také pérovka), na kterém byli dva koně a dva lidé, jeden ve středověkém ohozu a druhý v současném.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Náhlá změna výšky u lidí byla ve 13. w. o nějakých 15 cm dolů.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Asimilací pygmejských nájezdníků.
Ne, kecám, příliv neduživé germánské krve při velké kolonizaci.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To se neví, ale najednou z lidí byli permoníci :badgrin:
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Hlad?
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Mokohtavenotaxe wrote:Viděl jsem tu podobný obrázek (také pérovka), na kterém byli dva koně a dva lidé, jeden ve středověkém ohozu a druhý v současném.
Tak už jsem se dopátral toho obrázku. Myslel jsem, že to bylo tady a já to zahlédl při prvním listováním Klápštěho Proměn českých zemí ve středověku (právě mi přišla) :wink:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

hawkwind wrote:Hlad?
Hlad právě ne, ve 13. století se dost rozvinulo zemědělství a vůbec celá výroba, jen ty lidi nějak zdegenerovali.
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Přiznám se, že taky nevím...Hladomor byl až na přelomu 13. a 14. st. ...
Já jsem stále nenašla moje poznámky, kde jsem ty tělesné výšky měla vypsané a už to asi nenajdu :| V knihovně jsem se koukala po nějaké knížce, kde by to bylo souhrně vypsané pro středověk na našem území, ale kde nic tu nic. ...jen úmrtostní tabulky a hustota osídlení...Tak proč sem vůbec píšu, když nic nevím? :oops:
SwientyMartin
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň

Post by SwientyMartin »

Nemůže za tím být změna stravy?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Muscha - no třeba právě proto, že bylo víc jídla přežila i ta slabší (menší) část populace a to nakonec ovlivnuje ty průměrné hodnoty.
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

SwientyMartin: Změna stravy těžko, protože k žádné nedošlo (nebo určitě ne k výrazné). Ale máš pravdu, že tohle změna stravy a způsobu života způsobuje - viz. neolitická revoluce - ale je to opravdu ten nejrazantnější příklad změny celého způsobu života, který se dost negativně projevil na zdraví lidí (jednostrané zatížení kostry, větší konzumace sacharidů a zároveň méně pestrá strava a následkyz toho vyplývající).
Hakwind: To se mi nezamlouvá. Vratká hypotéza. Protože to by zároveň museli vymizet vysocí lidi, aby sse ta výška tak hodně snížila. A ptám se - proč? Když by byl dostatel jídla, nebyl by k tomu důvod.
Co takhle ta těžká práce na poli a strava chudá na bílkoviny? Ale to je taky dost divný. Protože to bylo dřív i potom taky.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Nebo proto, ze Buh to tak chtel, to je LH duvod :biggrin:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Teda jak to tady vidím, nemohl by se k tomu vyjádřit někdo kdo studuje antropologii? Vždyť přeci určitě existuje nějaký graf, který alespoň pro nějaké město (Praha :) ) na základě kosterních pozůstatků ukazuje vývoj průměrné výšky mužů i žen.

Našel jsem mraky studií v literatuře, zabývajících se třeba jedním konkrétním pohřebištěm, ale zkompilovat to nedokážu kvůli časovému i geografickému rozptylu dat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply