Ohýbání dřeva

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Ohýbání dřeva

Post by Spící Medvěd »

Zdravím, kdo z Vás má praktické zkušenosti s ohýbáním dřeva. Teoretické základy bych měl ( hodně páry a kopyto ), ale praxe nějak pokulhává :?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Přátelé, to nikdo nemá zkušenosti s ohýbáním dřeva ?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No dobře.Párkrát jsem cosi ohýbal.Většinou je to tak, že po čem je prd, tak to jde samo.A když děláš něco opravdu zajímavého, myslíš si,že to po technologické stránce máš zmáknutý, tak to nejde a nejde...
Docela zajímavý zařízení na napařování bývají ve větších hospodách.Jmenuje se to tuším autokláv a je na ohřívání jídla.Hodíš dřevo dovnitř, nastavíš teplotu a čas, dáš si zatím kafe a až dopiješ prostě to vytáhneš a ohneš.Jeden kamarád má k této věcičce přístup a velmi mu to závidím.
Tak aby jsme se ale dostali ke Tvému problému.Napiš co chceš ohnout.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote: Tak aby jsme se ale dostali ke Tvému problému.Napiš co chceš ohnout.
No, a jsme u toho :wink: Chci vyrobit sněžnice a s ohýbáním dřeva nemám ni žádnou zkušenost. Ten autokláv , to je dobrá věcička, akorád si myslým, že když bych vyrazil někam do školní jídelny " Dobrý den, já bych si u vás jen na skok něco napařil , ohnul a hned zase mizím ", nedopadlo by to dobře :twisted:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

SpiciMedved wrote:Chci vyrobit sněžnice a s ohýbáním dřeva nemám ni žádnou zkušenost.
Ke správnému napaření dřeva dochází až po desítkách hodin (píši o moderní technologii). Pak sice můžeš ha hranolu udělat uzel, ale doma to asi nezvládneš. (Dělal jsem admina ve firmě na ohýbaný nábytek a zrovna ty sněžnice jsem tam řešil - ale ukradli nám formu tak jsem si koupil moderní).

Takže potřebuješ formu, která ti umožní postupné ohýbání dřeva. A dostatek kvalitních hranolů (ideální jasan masiv bez sebemenšího suku), protože ztáty jsou (myslím tak kolem 15%).

Princip horká pára je ti určitě znám, takže fakt nevím jak ti poradit:-(
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

A nebo jinak.Napíšu postupy jak jsem ohýbal já a Ty si to nějak přebereš.
Jeden kamarád byl na exkurzi v Tonu a vyprávěl mi jak ohýbají dřevo tam. Když nahřátej kus vytáhnou z toho autoklávu, přicvaknou svorkama na vější stranu pružnou ocelovou lištu. A pak to v pohodě ohnou. Vysvětloval mi, že pnutí které prochází po vnější straně dřeva se tímto přenese na tu lištu a probíhá po ní.Já bych to polopaticky vysvětlil tak, že dřevo nemá kam uhnout a při náznaku lámání se zapře do té lišty, tudíž se nevylomí.Ta lišta ho zkrátka podrží.
Poprvé jsem ohýbal lakrosky z jednoho prutu. Bylo to na táboření, takže žádné velké vymoženosti. U potoka jsem uřízl jasan a ve velké konvici jsem dal vařit vodu. Prut i s kůrou jsem obalil hadrou v místě, které jsem chtěl ohýbat. Pomalu jsem to políval tou vařící vodou(asi 4l). Když došla sundal jsem hadru a pomalu jsem prut nacpal do kopyta. Měl jsem tvar vykolíčkovanej na desce-z obou stran, takže venkovní kolíky nahrazovali tu pružnou lištu. Takhle jsem bez problémů udělal během dvou dní asi šest lakrosek.
Podruhé jsem ohýbal sněžnice z jednoho kusu. Zase jsem vzal čerstvý kmínek a podélně ho rozřízl. Na špici jsem prut v délce asi 10cm zeslabil, jak jsem si jen troufl. V 50l kotlině jsem vařil vodu a prut jsem položil středem přes kotel. Jak ta pára a horká voda dřevo postupně napařovala, pomalu jsem to ohýbal a strkal víc do vody. Až jsem naznal, že mně to už nebaví polotovar jsem zase přichytil do kopyta. Nejkritičtější je ta špička, tu jsem přichytil stolařskýma svorkama, co se jich tam vešlo. Zase to supluje tu lištu. Zbytek sněžnice už stačí jen přichytit do kopyta bez napařování. Ohyby nejsou tak ostré.
Pak jsem ale zatoužil po sněžnicích se zvedlou špicí. Ty jsem dělal ze dvou kusů se zaoblenou špičkou. Na ní se ty dva pruty asi 40cm překrývají. To už jsem si nechal udělat z rýny(teda okapu) korýtko asi 2m dlouhé, uzavřené na obou stranách.Postup byl defacto stejný jak u těch prvních. Trochu blbé je to, že v tom korýtku je relativně velká plocha odpařování a člověk má co dělat, aby udržel vodu ve varu v celé délce.
Pak jsem si řekl, že pára má větší teplotu než vařící voda. Na ten 50l kotel jsem udělal dekl a do něj zapasoval rouru, aby pára utíkala tímto komínem. Tímto způsobem jsem zkoušel ohýbat třmeny k sedlu.
Nepovedlo se. To prostředí v komíně není zas až tak dobré. Spíše to dřevo vysuší než napaří. Takže tenhle způsob zavrhuji a vracím se zpět ke korýtku. Prostě vařit a vařit. Pára musí být zřejmě pod tlakem, aby to mělo nějaký efekt. A to je vše. Spokojen?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Aha už jste mně předběhli.
A co kdyby nám to tady admin přesunul do samostatného tématu "sněžnice"?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Pánové , super. Tohle úůůůplně stačí. Bude se ohýbat jak o život.
Dík :lol:
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Jo, taky se přikláním k samostatnému tématu " sněžnice " , neb je to téma na delší povídání :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

cossack wrote:Aha už jste mně předběhli.
A co kdyby nám to tady admin přesunul do samostatného tématu "sněžnice"?
Ani nepředběhli, tvůj výpis je mnohonásobně lepší :roll:

Já myslím, že to může nzůstat jako téma tu, ale fotku tvých sněžnic bych docela uvítal. Já si už nechám ty expediční (přeci jen nám začaly v Beskydech padat laviny tak je třeba být vybavený :?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No musím říct, že před třemi roky jsem se dvakrát rozmýšlel jestli mám na té inkriminované straně Smrku přetraverzovat takovej malej žlíbek.Nakonec jsem se nadechnul a přejel na druhou stranu.Pak jsem si říkal:"Ty seš posera, kde by se v Beskydech vzala lavina".
A vono jo... :-((
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

cossack wrote:No musím říct, že před třemi roky jsem se dvakrát rozmýšlel jestli mám na té inkriminované straně Smrku přetraverzovat takovej malej žlíbek.Nakonec jsem se nadechnul a přejel na druhou stranu.Pak jsem si říkal:"Ty seš posera, kde by se v Beskydech vzala lavina".
A vono jo... :-((
je to mediální bublina a nešťastná náhoda. Šli jsme tam týden před neštěstím na sněžnicích a naprosto pohoda (a šli jsme taky koryt potoků).

Podle mě tu lavinu uřízl lyží. Ale čert ví.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Na ty sněžnice budete potřebovat zhruba takový dřevo jako na luky, neporušená strana bude venkovní. Je potřeba to vzít úplně zelený, tím odpadají problémy s napařováním, protože voda v tom už je.
Opracovat latě, natřít olejem aby se to nepálilo, horkovzdušnou pistoli a už to jede. Po ohnutí nechat doschnout v požadovaném tvaru.
Ocelová lamela na venkovní stranu ohýbaného dřeva nikdy neškodí.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Hele, kdo by to byl řekl? ...horkovzdušná pistole. Máš s tím nějaké praktické zkušenosti? Nějak se mi ale nechce věřit, že by mohla nahradit několikahodinové vaření.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

hawkwind wrote:Na ty sněžnice budete potřebovat zhruba takový dřevo jako na luky, neporušená strana bude venkovní. Je potřeba to vzít úplně zelený, tím odpadají problémy s napařováním, protože voda v tom už je.
Opracovat latě, natřít olejem aby se to nepálilo, horkovzdušnou pistoli a už to jede. Po ohnutí nechat doschnout v požadovaném tvaru.
Ocelová lamela na venkovní stranu ohýbaného dřeva nikdy neškodí.
Super nápad, v sobotu jsem objevil kousek od Kladna móóóře jasanovejch kmínků ( a všechno nálet ) tak vyrazím s rychlou pilkou a pustím se do toho. Dík.