Cineni kuzi(Jak na to?)

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

maky

Cineni kuzi(Jak na to?)

Post by maky »

Zkousim si doma vycinit kuzi, ale bohuzel se mi nedari.Mohl byste mi nekdo poradit, jak na to nebo v cem delam chybu?
:(
Cinim hovezinu. Zkousela jsem to podle navodu na www.indiani.cz, ale asi to nevyslo. Kuzi jsem vyudila, ale vubec neni mekka, ale ztvrdla. Da se s tim jeste neco delat? Myslim, ze problem byl v tom vydelani mozkem. Asi se to nepovedlo. :-k
Prosim, poradte mi nekdo. :wink:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Re: Cineni kuzi(Jak na to?)

Post by Mokohtavenotaxe »

maky wrote: Kuzi jsem vyudila, ale vubec neni mekka, ale ztvrdla.

To ti ztvrdla po vyuzení? :shock: Nebo jsi udila ještě za mokra. To by pak dávalo smysl.
maky wrote:Da se s tim jeste neco delat?

Vždycky se dá ještě něco dělat. Nejlépe znovu rozmočit a začít od začátku.

Ta hovězina pro začátečníka je ale celkem mazec. Já bych se sám do ní bál. Spíš jsi měla začít něčím jednodušším, nějaká srnka nebo tak a pak pomalu přitvrzovat v tom kalibru..... :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

S hovězinou nechtějí mít nic společného ani zasloužilí "činiči".
Já bych se do takového dobrodružství ani nepouštěl. Jestli chceš poradit, musíš napsat nějaké podrobnosti. Já zatím mrknu co to vlastně Orlí kufřík na indiánech.cz radí.
maky

Post by maky »

to:Mokohtavenotaxe
Zacala jsem s hovezinou, protoze byla jedina, kterou jsem mela a navic se mi to hodilo. Chci si delat westernove sedlo. Uz mam kostru temer hotovou, takze jsem to na jednu stranu privitala.
Kuzi jsem nechala oschnout na vzduchu a pak jsem ji zacala udit.
Jestlize mam zacit od zacatku, znamena to i znovu varit mozky? Nebo jen namocit a vytahovat?
Ale mam mensi problem s tim vytahovanim kuze. Spis vetsi problem. Hovezi kuze je velka a neporidim ji vytahovat pres lano (tyc). Je jeste jiny zpusob, jak kuzi zjemnit? Treba nejak na zemi?
Dekuji za radu :wink:
maky

Post by maky »

to:cossack
Uz jsem se s tou hovezinou pekne natrapila, tak bych ji ted nerada vyhodila. Doma mi to vsichni radej, ale stale se nechci nechat. Byla by to skoda.
Vycistila jsem ji z masove strany od tuku,..., pak jsem ji odchlupila a nakonec napatlala uvarenymy mozky a snazila jsem se zjemnit tu kuzi, kdyz oschla, dala jsem ji nad ohen a udila.
Vysledek je, ze je jak prkynko. Nevim jestli to je treba tim, ze nebyla dostatecne zjemnena. Spis je z ni row hide.
Jak ma vypadat po natreni a nasaknuti mozkem? Ma byt nejaka zmena? Nebo vypada porad stejne?
Jak dlouho se ma udit? Podle barvy? nebo nejaky cas? A jake je nejlepsi drevo na uzeni?
Mam napsat jeste nejake podrobnosti?
:wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Pokud si chceš dělat westernové sedlo, doporučuji Ti (když už mermomocí chceš mít samodomo) tuhle nepovedenou kůži použít na zašití kostry ve spodní vrstvě. Následně to pak obšij činěnou hovězinou, která je pro sedláře určená.
Mám zkušenosti s činěním kůží mozkem, se sedlařinou i ježděním na koni.
Věř, že tohle je ten nejelegantnější způsob jak z nastalé situace vybruslit s co nejmenšími ztrátami.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Jéé, jsi ve psaní rychlejší než já. Vůbec se nedivím, že ti to nevyšlo. Takhle se vůbec kůže nečiní. On totiž na indiánech.cz žádný pořádný návod není. Je to trochu složitější.
Takže platí můj předešlý příspěvek. Nic lepšího Ti poradit nemohu.
Osobně si myslím, že vyčinit hovězinu mozkem je téměř nemožné. Já jsem alespoň o žádném úspěšném pokusu neslyšel.
maky

Post by maky »

to:cossack
Znamena to, ze uz tu kuzi nelze zachranit?
Protoze ja uz na positi kostry row hide mam. Takze by mi to asi moc nepomohlo. :|
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Kůži nic není. To že je namozkovaná a vyuzená v zásadě není na škodu.
Prostě máš rawhide na další sedlo.
maky

Post by maky »

to:cosssack
Ten navod na indianech uz neni. Stahla jsem si ho uz pred casem. Tam bylo 9 kroku, jak vycinit kuzi.
Mohla bych teda nekde jinde najit navod, jak vycinit hovezinu? Nebo bys mi poradil ty? Nechci tu kuzi vyhodit. A tolik rawhide nepotrebuju. :|
Za kazdou radu nebo alespon kontakt na nekoho budu moc rada. Dekuju moc :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

I tak ten návod byl špatně, když jsi to dělala jak píšeš. A taky proč by byl dobře, že? Když se majitel stránek živí obchodováním, mimo jiné s jelenicí.
Činění jelenice je docela fuška i pro chlapa. O hovězině ani nemluvím.
Jediné co Ti můžu poradit: V Solnici je fabrika na činění kůží. Pošli kůži tam, jestli Ti to vyčiní průmyslově.
Záleží taky na tom, jak jsi to oškrábala. Třeba jestli na chlupové straně zůstal epiderm. Možná bude i lepší si tam zajet a domluvit se osobně.
maky

Post by maky »

Tak dekuju. Do Solnice to nemam daleko. Zkusim to. :idea: Mam tam vzit tu zkazenou? Udelaji s ni jeste neco? Nebo si mam sehnat novou?
A oskrabana je dukladne. To jediny je na tom docela dobry. Dala jsem ji totiz do vapna a to vzalo chlupy moc dobre. Ale urcite to nemelo vliv na dalsi vycineni. Vzdyt prumyslove to taky tak odstranuji.
Zatim moc dekuju
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

maky wrote:Dala jsem ji totiz do vapna a to vzalo chlupy moc dobre. Ale urcite to nemelo vliv na dalsi vycineni. Vzdyt prumyslove to taky tak odstranuji.
Tak to tedy mělo a velký
a) průmoslově nečiní mozkem
b) pokud odstraníš chlup vápnem, tak nemůžeš mluvit o důkladném oškrábání. Pouze jsi odchlupila. Tedy zůstal ti tam epiderm a to je pro mozkové činění trochu problém.
Podle toho jak to popisuješ, se vsadím o co chceš, že tu kůži jsi neměla ještě úplně suchou, když jsi ji začala udit! 8)

Klidně pošli do Solnice, hovězinu tam dělají. Například Black má takový hovezinový plášť. Bude to vypadat jako jelenice (jen poněkud obrovská) a asi ti to i seříznou na stejnou tloušťku (což u jelenice nedělají). Jo jen ta kůže nebude moc LH 8-[ Jako surovka to bude lepší, aneb parfleše se hodí vždycky.

Pokud by jsi se do toho chtěla pustit přesto znova a chtěla použít tu samou kožku, tak krom rozmočení musíš opravdu opět vařit mozeček a opět potírat.... :-({|=

Co se návodů týče, tak na corralových stránkách se připravuje zveřejnění: VYDĚLÁVÁNÍ KŮŽÍ MOZKEM LAKOTSKÝM ZPŮSOBEM krok za krokem podle Larry Belitze, přeložil Petr Řezáč.
Kdy to ale bude ti poví spíše Ave. :wink:
maky

Post by maky »

b) pokud odstraníš chlup vápnem, tak nemůžeš mluvit o důkladném oškrábání. Pouze jsi odchlupila. Tedy zůstal ti tam epiderm a to je pro mozkové činění trochu problém.

Tak to je jediný, co jsem udlala dobre, protoze tu kuzi jsem oskrábala "zvonkem" pri parení stetin prasete.

Podle toho jak to popisuješ, se vsadím o co chceš, že tu kůži jsi neměla ještě úplně suchou, když jsi ji začala udit! 8)
Kdyz jsem ji nechala uschnout, tak mi uplne ztvrdla a pochybuji o tom, ze by se nad kourem zmekcila. Takze pak jsem to zkusila po oschnuti dat jeste vlacne nad kour a vysledek byl uplne stejny.


Pokud by jsi se do toho chtěla pustit přesto znova a chtěla použít tu samou kožku, tak krom rozmočení musíš opravdu opět vařit mozeček a opět potírat....
Rada bych vedela, v jakem mnozstvi vody se mozek vari. Ma se po uvareni nejak zredit?

Dekuji :wink:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

maky wrote:
Podle toho jak to popisuješ, se vsadím o co chceš, že tu kůži jsi neměla ještě úplně suchou, když jsi ji začala udit! 8)
Kdyz jsem ji nechala uschnout, tak mi uplne ztvrdla a pochybuji o tom, ze by se nad kourem zmekcila. Takze pak jsem to zkusila po oschnuti dat jeste vlacne nad kour a vysledek byl uplne stejny.
Tak to je stejné jako když ji necháš udit mokrou. Uzením ji nezměkčíš. :twisted: Uzením zajistíš aby ti useň, která už je jednou vyčiněná, opět neztvrdla po náhodném namočení!
Tvůj problém je tedy v tom, že jsi místo činění (valchování) kůži nechala uschnout a ztvrdnout. Valchovat musíš pořád a pořád a i když se ti zdá, že je vše hotovo, tak ještě chvíli, protože kůže sice může být na povrchu suchá, ale uvnitř ne! Takže znovu valchovat, valchovat, valchovat!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

K množsví se ti vyjádří spíše cossack. Má rozhodně větší zkušenosti než já. :wink: Já tam dávám vždy co nejvíc a pak ještě trochu. Ale jsou pak velké zbytky. :wink:
Post Reply