Granty?

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Asi jsem tu měl upozornit na to, že máme tu kliku, že nám pokladníka dělá ing. ekonomiek, čili profik. (jenže bude končit :( ) Jiná holka zase dělá právě granty pro Ústí n./L., tak že i zde máme profika k dispozici. Je snad tedy jasné, že jsme skoušeli všelicos.
U grantů je problém v tom, že jsou určeny jen na něco. Například na práci s mládeží se skutečně prachy sehnat dají, jenže to není předmětem naší hlavní činnosti!!! 95% naší činnosti není vlastně ani veřejnosti určeno, tak proč by to měli platit. To bych ale celkem chápal. Jak jsem ale již uvedl, rostou obyčejné provozní náklady a navíc i buzerace úřadů díky buzeranstkým zákonům. Dělat dneska pitomé táboření se stává čím dál větším problémem, protože potřebuješ mít čím dál víc potvrzení, čili musíš objezdit řadu úřadů a to máš náklady na dopravu a pak čumíš, když zjkstíš že jsi projezdil za 3 litry benzínu. To je jen příklad - nechci zde vypočítávat všechno, ale je toho mnohem víc. No a na rozdíl od Skautů naše spolky LH přípsěvek od státu na provoz prostě nedostávají!!! Čili žijeme jen z člensklých příspěvků. No a jejich výše má také svůj limit. Aby jsme si mohli dovolit mít profíka, tak by jsme museli zvednout členský příspěvek v případě těch 30 táců o pětikylo a již dneska se u nás platí 1200Kč. Podle mého dohadu by polovina lidí (ne-li víc) to v TC zabalila!!! Bohužel - nápad sice dobrý, ale nereálný :(
Je třeba také brát v potaz, že spolky LH, díky své náročnosti příliš počtem členů naoplývají. Co jsem zaznamenal, tak jde vesměs o organizace o deseti až třiceti lidech. Jen pár jich mí víc, ale i tam to málo kdy přesáhne 100! Tím pádem jsou finanční možnosti velmií omezené! Ten problém vidím v tom, že ty předpisy apod. jsou stavěny na velké sdružení právě typu Skauti, a po malém sdružení je požadováno totéž jako po organizaci s tisíci členou základnou.
Prostě považuji za nehoráznost fakticky požadovat po přesedech takových spolků, aby měli fakticky úplné právní vzdělání, které se učí 5 let na vysoké škole a po pokladníkovy aby měl znalosti profesionálního ekonoma, které se opět účí kolik let na VŠ. A argumentovat tím, že si přeci mohou najmout profesionální firmu za 300 litrů? To je přímo výsměch! Ty by u 20 členého spolku vyšlo na 20 táců na jednoho :evil: Tudy tedy rozhodně cesta nevede. Jedinou cestou tedy je ta, co děláme. Já jak magor místo abych šel do hospody studuji vyhlášky a zákony, a nutím truhláře, aby šprtal po večerech předspisy o účetnictví, protže byl natolik blbej, že z neznolosti přijal funkci hospodáře :twisted:
Joe M.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

No ono to podvojné účetnictví je dost likvidační pro všechny... Ostatně proto ČRDM přede dvěma lety vydupali na ministerstvu oddálení podvojného na rok 2007...

Já si osobně myslím, že buď budeme všichni nuceni platit si externího účetního (u těch je ale problém, že nerozumí dotacím a grantům, takže je třeba zaúčtují správně účetně, ale v rozporu s grantem :( )

Nebo se sloučit do větších skupin, zaplatit si profíka na celej úvazek a nechat ho shánět granty... S trochou štěstí by se měl vyplatit a měl by přinést víc peněz, než odčerpá....
Ale do toho se zatím nikomu moc nechce... To se musí lidi domluvit, a dlouhodobě spolupracovat a v tom bývá problém...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Sloučit se by sice bylo rozumné, ale obávám se, že trend je právě opačný. Pro spolky našeho typu jsou peníze prostředkem k dosažení nějakých cílů, a ty jsou mnohdy dost různé. Naše organizace měla původně za cíl právě z těchto důvodů sloučit všechny zájemce všech stylů westernu pod jednu střechu, a neuspěli jsme. Důvodů, proč to nejde je víc, ale jako hlavní jsem vypozoroval to, že čím větší organizace, tím se dá do kupy sice víc peněz, ale naráží to na problém s organizační strukturou. Přesněji na to, že se těško hledají funkcionáři. Těm totiš narůstají povinnosti a prostě nestíhají. Nakonec by jsi zjistil, že by si to vyžadovalo ne jen placeného účetního, ale i předsedu atd.!
Jak jsem již psal, třeba u těch spolků LH vesměs jde o party okolo 15 lidiček. Každý má sídlo jinde, doslova po celé ČR.
Mimochodem, máme nějaké kontakty i do parlametu a tak víme, že se otázka neziskovek se posuzuje hlavně podle nadací a v lepším případě pak podle velkých združení, jako jsou třeba Skauti. To, že tu jsou malé organizace je nezajímá. Nadace vesměs zaměstnávají profiky a velké organizace také. No a to, že si to malé organizace nemohou dovolit těm blbům prostě nedochází.
Joe M.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

No, osobně jsem zvědavej, jak zavedení podvojného přežijí zahrádkáři, dobrovolný hasiči, vesnický fotbalisti a podobně malé organizace, kde je pár dospělých, a z členských příspěvků nemají šanci zaplatit vůbec nikoho...
Ono je to dost likvidační i pro skauty, natož pro takové prcky, jako jsou rybářské vesnické kroužky...
Nevím, co si od toho papalášové slibují...

Ale pro LH spolky to je možná impuls k tomu se alespoň trochu "profesionalizovat". I když ani tomu moc nevěřím...
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

No, to se asi vratime ke zlatym dobam trampingu a budeme se schazet "nadivoko" a velke akce holt nebudou
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Ostatně k tomu už pomalu dochází...
U dětských organizací dochází ke štěpení, protože někdo chce víc "papírovat" a někdo ne....

Je to celé holt o přístupu, který člověk zvolí...
Buď budeme žádat o granty, mít prachy, ale i zodpovědnost za akce, povinnost všechno účtovat, předkládat zprávy o průběhu, pořádat akce pro veřejnost, atd.
Nebo se na to vykašleme a budem trampovat nadivoko jako zastara... (jen si stejně budeme muset nakoupit pozemky, nebo nás zítra už nikdo nikam nepustí :evil: )
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jo, přesně tak - nejde jen o nás, ale o všechny malé organizace! Jde o likvidační proces. Ostatně vztah k neziskovkám za politiky vyjádřil náš drahý presidenz Klaus, který prohlásil, že neziskovky ohrožují stát!!!! Asi tím myslel ekologické aktivisty, jenže se s nimi jak se zdá svezeme i my :(
To papírování je obecný problém, ale je také pravda a vím to z vlastní zkušenosti, že za 1.si lidi dost často pletou organizaci se stolní společností a jaksi nechápou, že organizace a všude na světě musí splňovat jistá kritéria a právě to dělá z party organizaci. Za 2. že ne všechno to papírování je na h...., neb jak se říká, pořádek dělá přátelé a naopak. Zažil jsem to - pak jsou hádky kdo co řekl, což odpadá, dělá-li se pořádný zápis, a nejhorší jsou pak dohadování o penězích.

K Vitanovu příspěvku jen dodám, že se obávám, že to k tomu spěje, jenže to vůbec nevidím jako dorou věc. Skončí to vyhnitím. Rozpadne se to na regiony, a malá skupina toho moc nezmůže. To co zmůže je brzo omrzí a skončí to. Malé skupiny totiš fungují na počáteční nadšenosti pro věc, což je dobrý start, jenže až se to vyčerpá, tak co dál? Ono nejde jen o akce, ale hlavně o kontakty, které se tím přetrhají, což si mnozí neuvědomují. Myslí si, že to tak bude pořát, jenže nebude.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

JOE: ja si taky nemyslim, ze je to dobre. Idealni by bylo se slucovat a ne tristit. Je to zajimave z ekonomickeho hlediska, v hromade lidi je taky nadeje, ze najdes lidi ochotne delat nekterou z funkci a koneckoncu s telesem o velke clenske zakladne se taky jedna malicko jinak, nez s klubem o 15 lidech.
Bohuzel tim nejvic ztrati spolecnost, protoze se kluby vykaslou na poradani akci, v horsim pripade zaniknou a nebude tu nic...
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

K tomu nemám co dosta - přesně tak to je.

Podle mne ale jde i hodně o neznalost i zákonů. Organizace tě přeci také jako pořadatele chrání, protože za akci ručí ona. Pak se stane průser - třeba někomu roztrhne hubu prachovnice a pořadatel - f.osoba se pak stráááášně diví, když skončí u soudu.
Další věc je, přesně jak píšeš, mockrát jsem zažil, že jako s F. osobou se se mnou některé instituce nechtěli ani bavit, ale jako s přesdedou organizace ano. Vychází to z toho co jsem psal. U normální party se můžeš nadát ledasčeho, ale u organizace se dá předpokládat, že musí splňovat jisté náležitosti ze zákona, čili je i předpoklad, že nebudou blbnout, a že to mají vychytané. Zažil jsem právě u nás, že se Moraváci vytahovali, jak si vše zařídili sami a že vlastně organizaci nepotřebují a po dalším hovoru se ukázalo, že panáčkově nevěděli, že pan lesní i starosta mi telefonovali a ověřovali si, zda jsou skutečně členy a zda to zastřešujeme. Stačilo mi říct Ne a měli po žížalkách :badgrin: a oni chudáci žili v domění jak jsou dobří a jak nás nepotřebují :?
Joe M.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Joe wrote:Organizace tě přeci také jako pořadatele chrání, protože za akci ručí ona. Pak se stane průser
No právě, o tom to taky je. Organizace si můžou domluvit hromadnou pojistku na všechny své členy a účastníky akcí a mají celý rok klid...

Kdysi mi jedno dítě z oddílu přejelo auto :( a jak jsem byl za tu pojistku rád... A takovejch průserů bylo... Kamarádce si kluk uťal sekerou prsty, zlámanejch noh nepočítaně....
A když má někdo pocit, že tohle všechno jde okecat, tak se vždycky ptám, co když Ti nějaký blbec na Tvojí akci zapálí stoh?

Pak musíš zacálovat pár milionů a nikdo se s Tebou nebaví...
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

... takže založíme "velkou" Asociaci klubů LH/OH v České republice ? ... a pak se nazvat sportovci, stát se součásti CSTV a pumpovat Sazku a.s. o love :-)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Brum: Přesně - to znám také :wink:
U té pojistky je to u nás problém :? Opět, jak jsem psal - nepodceňovat nás :wink: zkusili jsme už snad všechno :? Sranda byla právě s pojišťovnami. Tak že bacha - nás vyhodnotili kvůli zbraním ale i koním :shock: jako vysoce rizikouvý spolek a normálně na férovku nás odmítli pojistit. Jen 3 !!!! pojišťovny nás byli ochotny pojistit, ale raději se neptej za kolik (díky té rizikovosti)!!!! Ale já to řeknu - 300 táců #-o
Jinak to vypadá s pojištěním na jednu akci. Jenže to se také nevyplatí.
Nicméně, vzhledem k tomu, že organizace ručí jen výší svého majetku (jako s.r.o.), tak v případě maléru ala stoh se to vyplatí, protože to nemohou vymáhat po konkrétní osobě a není zase takový problém organizaci zrušit a založit obratem novou :twisted: . Příjdeš tím sice o prachy na činnost za jeden rok, ale tím to i skončí. Organizaci se i hůř dokazuje vina než jednotlivci. S tímto už také máme bohatou zkušenost :wink: Pokud ale akci pořádá volná parta, tak se začne hledat pořadatel (a to je vždy ten, kdo k tomu dá poky a řídí to - a kdo to vymyslel není problém zjistit - účastníci to vykecají a ani o tom nebudou vědět - opět z osobní zkušenosti), a až ho najdou, tak má velký problém. Mohou to po něm vyžadovat až do smrti. Proto mne vždy fascinuje ta naivita těchto lidiček, ale jak pravil klasik, blbost je Boží dar - činí totiš člověka šťastným :lol: Tito lidé si vesměs myslí, že to jak správně píšeš nějak okecají a vůbec netuší po jak tenkém ledě kráčí. Jak to je pochopí až při konfrontaci se státní mocí, ale to už bývá bohužel pozdě. Když se jim to snažíš vysvětlit, tak tě pošlou někam a že to zveličuješ apod., a nejvíc mne vytočí, když jim uvádím osobní zkušenost. Oni tomu prostě nevěří a myslí si, že zveličuji a přeháním. Hold někdo dokud si ten rypák nenabije, tak nepochopí :twisted:
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jura wrote:... takže založíme "velkou" Asociaci klubů LH/OH v České republice ? ... a pak se nazvat sportovci, stát se součásti CSTV a pumpovat Sazku a.s. o love :-)
Ono to zní směšně, ale to je to, co nám tu skutečně chybí. Mnohem lepší to mají v USA, kde jsou přímo firmy, které se živí tím, že poskytují tento servis pro neziskové organizace všech typů. Ty organizace to přitom stojí jen sepsání smlouvy, protože dotyčné firmy si své náklady a zisk automaticky zakalkulují do požadavků na granty apod.! Prostě naše organizace potřebuje 100 táců a oni seženou 150 a 50 je jejich vejvar. Spokojenost na obou stranách. Další forma je např. ta, že mají právní kanceláře, které si náklady na neziskovky mohou odečíst z daní, tak že je opět zastupují grátis. Nebo např. naše organizace Westerners Internationál má propůjčeny kanceláře (včetně vybavení i s počítači apod. - pochopitleně opět zadarmo) přímo v Kovbojským můzeu v Oklahoma City, atd. Jenže tam je jiný přístup. Jde o formu podpory občanského života a tu mají všechny strany v programu.
Ona je to i otázka síli trhu, prostě je jich víc a tak se to rentuje. Aby se to vyplatilo dělat i u nás, tak by jsme správně měli spíš uvažovat o celoevrospké organizaci :wink: To by ale bylo na dlouhé vysvětlování.
Jen dodám, že ale v jednom případě něco takového je. Poštovní spořitelna zřizuje speciální účty pro neziskovky, kde jsou odpuštěny provozní poplatky za vedení účtu. :wink:
Joe M.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Joe wrote: Poštovní spořitelna zřizuje speciální účty pro neziskovky, kde jsou odpuštěny provozní poplatky za vedení účtu. :wink:
Ano, a IC to také využívá! :wink:
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Jura wrote:... takže založíme "velkou" Asociaci klubů LH/OH v České republice ? ... a pak se nazvat sportovci, stát se součásti CSTV a pumpovat Sazku a.s. o love :-)
A proč ne? Česká rada dětí a mládeže sdružuje skauty, woodcraftery, pionýry, turisty a spoustu dalších.... díky tomu když chtějí, tak si dupnou na ministerstvo, připomínkují vyhlášky, zákony a je jim posloucháno... Ale když přijde na ministerstvo TOMík, že chce o něčem jednat, tak ho vyhodí, že zastupuje malou partičku a nestojí jim za to....
Jinak ČRDM v podstatě spolupracuje jen na dvou věcech
Připomínkování vyhlášek a zákonů (které by je mohly nějak omezit)
a Bambiriáda (zjistili, že když se prezentují společně, tak mají větší publicitu)

Jinak si jsou úplně volní a navzájem si do ničeho nekecají... takže strach z vzájemného ovlivňování atd. není na místě...

Proč nepoužít tenhle model? Že by tomu stály v cestě mezilidské vztahy???
Joe wrote:Prostě naše organizace potřebuje 100 táců a oni seženou 150 a 50 je jejich vejvar. Spokojenost na obou stranách.
To funguje i u nás... grantové agentury a fundraiseři se prostě podívají na Tvůj rozpočet akce, přidají deset procent, seženou grant na celou částku, naúčtují Ti deset procent, sbalí prachy a popřejí hodně štěstí... A Ty jseš v pohodě...
A sám fundraiser Ti řekne ještě před akcí, jestli máte šanci sehnat prachy nebo ne... Pokud ano, tak do toho jde a oba jste spokojení...