Page 1 of 1

jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 17:42
by Knecht
Kámoš na jednom amíckém fóru psal, že koupil levně loricu, akorát že je hodně zrezlá a nedá se rozebrat. Má někdo z přítomných Římanů nějaké tipy jak na to? Samozřejmě ne rady typu "kup si šmirgl" :)

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 18:43
by RelPel
Možno by to išlo nejakou kyselinou. Alebo hľadáte radu, ako sa to robilo v staroveku?

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 18:53
by Knecht
ne, nejde o dobový postup (ačkoli by mě zajímal klidně taky) ale o nějakou moderní cestu. Osobně bych řekl, že by to klidně mohl rozebrat i za cenu usekání nýtů apod, protože v konečném výsledku mu to ušetří čas, ale...

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 19:29
by RelPel
Na segmentate pokiaľ ja viem je tých nýtov celkom dosť, ale aj tak by to bolo určite lepšie rozobrať. Hrdzi treba buď predchádzať a ak sa to nedá, tak ju akokoľvek obrúsiť alebo oškrabať, poprípade použiť nejakú žieravinu. Myslím, že nám raz učiteľka chémie ukazovala, ako sa dá očistiť hrdzavý kov kyselinou, ale nie som si istý.

Ohľadom dobového postupu - videl som niekde ako robili z koreňa nejakej rastliny (niečo čo sa bežne vyskytuje) prírodnú drátenku. A možno by šla hrdza vypáliť nad ohňom a potom iba oklepať, spomínam si na nejaký dokument, kde bolo niečo podobné spomínané ale už si to skoro vôbec nepamätám, takže sa ospravedlňujem ak píšem blud.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 19:48
by Wothan
Já čistím thorax drátěnou houbičkou, jenže tam nemám problém s překládanými segmenty a všude se celkem slušně dostanu. Necídí to do vysokého lesku, ale postupně ten krám dostává docela zajímavou patinu.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 20:19
by Knecht
No lidi mu tam radí různá chemická odrezovadla, ale nakonec se stejně nevyhne mechanickému čištění, i když samotný proces rezavění zastaví. Já bych myslel třeba mosazný drátěný kotouč na vrtačku, tím by to mohlo jít dobře. Rez se dá klidně odstanit třeba máčením v octu, ale pak se musí povrch okamžitě ošetřit, jinak zrezaví v pokojových podmínkách v řádu hodin. Na to jsou různé recepty mezi musejníky, archeology, restaurátory a detektorářskými zmrdy. Dá se použít čpavková voda a následné zapečení v troubě. Taky různé zapékání oleje se používá. Dřív se i hodně natíralo lakem,a le pod ním to někdy rezne znovu a navíc je to hnusné. Samozřejmě tady se vzhledem ke koženým součástem nedá použít máčení v ničem agresivním ani opalování.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 20:23
by RelPel
Segmentata má kožené súčasti? Že si na žiadne nespomínam. hmmm tak sa mi marí, že koža bola iba na šnurovanie. To aby som si to znova preštudoval.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Thu 09. Sep, 2010 23:14
by Knecht
No on psal něco o tom, že ty jednotlivé lamely jsou zevnitř nějak spojené řemínky či co. Fotku neposlal. Ale to je jedno, nebudem nad tím bádat, prostě jsem jen nadhodil jestli někdo nemá nějaký zaručený recept. Nechám to tak den dva a smáznem to.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Fri 10. Sep, 2010 5:16
by KŘIŽÁK
Záleží na stupni rezavosti.Ale osobně bych to radši rozebral,dal tomu generálku a znova dal do kupy.je to asi stejná práce jako se vyhejbat háčkům a všem těm vyfikundacím...a výsledek 100 X lepší a trvalejší.
Mimochodem-už jsem tu doporučoval Brunox turbo spray-konzervační otěruvzdorný přípravek...koupit ve zbraních a střelivu.na kovové věci jezdící po sobě ideální.

Re: jak odrezovat Loricu Segmentatu

Posted: Fri 10. Sep, 2010 5:46
by MadHamster
Ať si najde nějakou místní firmu co provádí čištění povrchů pískováním(samozřejmě mají v nabídce i jiné materiály jak písek), ti mu to udělají raz dva.