Výroba svíček

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Výroba svíček

Post by Knecht »

EDIT: Po přesunu z tématu o nabídce svíček v Tržišti tedy pokračujme obecně o jejich výrobě apod.

Daly by se domluvit silné ale krátké svíčky? Tj. tak max. 8cm dlouhé, a asi 2,5cm silné?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by zoone »

Si kup vosk, udelej formu z lukoprenu a odlej si jich jaka je ctena libost. Delat takove macene je kravina nejvetsiho kalibru. Kdo to nedelal nepochopi.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Knecht »

ale lité jsem si už dělal taky a nemám s tím problém, ale jak říká jeden kámoš - too many hobbies, not enough time.
Celkem je mi jedno jestli je výrobce bude máčet nebo odlévat, ptám se jestli je na takový obchod zvědavý.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Vcelí vosk

Post by richardrg »

Já nakupoval máčené svíčky ve větším množství za pěkné ceny od jedné holčiny od pražanů. myslím, že s tou by se asi dalo domluvit
Pošlu ti tel. SZ ať to úplně nezveřejňuji.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by zoone »

Knecht wrote:ale lité jsem si už dělal taky a nemám s tím problém, ale jak říká jeden kámoš - too many hobbies, not enough time.
Celkem je mi jedno jestli je výrobce bude máčet nebo odlévat, ptám se jestli je na takový obchod zvědavý.
To by ti jedno byt nemelo. Vzhledem k rozmerum, ktere chces je maceni jako technologie krajne nevhodne. Skoro pulka svicky bude do kuzelu prave kvuli maceni. Takove prumer se navic maci strasne dlouho. Podoben zrudy uz jsme delali, ale tak na 25cm delky a nic moc prace.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Přibík »

Urcite mu napis da se s nim velice dobre domluvit
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

manžel Zdislavy z Rožmberka dcery Jindřicha I. z Rožmberka
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Pampalíny »

Metody výroby svíček:
Svíčky byly vyráběny několika způsoby. K nejstarším patří hnětení a válení, kdy se tenké pláty vosku obalovaly okolo knotu. Takto lze vyrábět jen svíčky z včelího vosku. Další metodou je postupné namáčení knotu impregnovaného voskem a ustřiženého na požadovanou délku do roztavené svíčkové hmoty, až je dosaženo žádoucí tloušťky svíčky; tento způsob byl používán při ruční i strojové výrobě pro všechny druhy svíček. Příbuzným postupem je polévání, kdy je svisle zavěšený knot postupně poléván svíčkovou hmotou; tato metoda byla v minulosti používána především na výrobu tlustých kostelních svící, které byly po dosažení dílčí tloušťky váleny na mramorových deskách a poté znovu polévány; tak je možné vyrobit svíce libovolné délky. Zejména voskové a později parafinové svíčky byly také zhotovovány technikou lisování pomocí kuželovitých forem, kterými byl protlačován změklý vosk i s knotem. Po výstupu byly z nekonečného provazce postupně řezány svíčky požadované velikosti. Mladší metodou, která byla používána zejména k výrobě svíček z loje a loji příbuzných hmot, bylo lití do forem, které se uplatnilo zejména při strojní výrobě. Touto metodou již bylo možné současně zhotovit stovky svíček. V USA se jako vynálezce jednoho ze strojů na lití svíček uplatnil v 60. letech 19. století český rodák František Saas.
Osobně jsem měl zato že máčení je osvědčený způsob a hlavně původní způsob výroby. Nevím jak moc se v RS svíčky odlévaly, ale osobně bych to tipnul spíše na to máčení. Akorát se to asi musí umět a chce to mít vychytané finty.
Takže se asi vyplatí svíčky spíše koupit - než si je vyrábět.
Takže díky za kontakt - zkusím ho oslovit.
Last edited by Pampalíny on Wed 02. Jun, 2010 9:44, edited 1 time in total.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Bestian »

Tak a teď mi řekněte, když si dává člověk tolik práce s máčením, válením atd. Proč už je dříve rovnou neodlejvali? Sám jsem už pár svící dělal a vím, že máčení je docela zdlouhavá práce a bez válení ty svíčky vypadají jako podlouhlé hrušky :)

Je to třeba tím, že máčené svíčky déle vydrží?

Jinak samozřejmě nechci zasviňovat vlákno bratra Přibíka, sám už mam vosk objednanej, takže mě a předchozí příspěvky přesuňte
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Pampalíny »

No já bych to viděl jednodušeji - pokud to umíš - tak bude vyšší rychlost výroby.

Protože odléváš po jedné svíci. Kdežto mášíš jich naráz kolik? 10-20-30??

Image

Když to máš vychytané a odhadneš správně teplotu, tak to není až tak dramatické - jak na tvar tak na sílu nabalovaného materiálu.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by zoone »

Ja poukazoval puvodne na uplne jinou vec a to na maly pozadovany rozmer (tedy pozadavek na kratke a tluste svicky). Macene svicky je vyhodne delat pokud maji byt delsi a nepozadujes zadnou extremni tloustku. Kratke a tluste svicky je lepsi odlit.
Vychytane to na maceni az tak moc mit nemusis. Da se to okoukat strasne rychle, spis na to potrebujes dobre vybaveni a dostatek vosku a taky misto, pokud to chces delat ve vetsim.
Nekolikrat sem byl u vcelaru delat svicky na trhy, taze vim jak rychel to de a to jak macet tak odlivat 8)

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by zoone »

Jo a este k tomu odlevani, kdyz mas dost forem, tak jeden dava knotky, druhy leje a treti na konci rady vyndava hotove svicky, takze to de stejne rychle jak maceni a nepotrebujes tak velkou nadobu s voskem.

Prodlevy na zaklade vlastnosti vosku vznikaji u obojiho, vetsinou ti to netuhne jak by sis predstavoval :)

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Pampalíny »

Já to kdysi zkoušel po domácku a byla to pakárna, přesně jak píšeš.

Ale pak jsem to viděl v Objektivu a tam to jeli ráz naráz... Takže jsem došel do přesvědčení, že je to hlavně v tom gryfu a vychytávkách, když se ty svíčky takto vyráběly do nedávna.

U té formy ti to tuhne jak dlouho - než můžeš svíčku vyndat a lít znova?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Knecht »

Psal jsem výrobci a ten v téhle kombinaci délky a síly nevidí problém.

mimochodem, pokud chcete lít jen sem tam nějakou svíčku nebo recyklovat zbytky vosku, dá se lít výborně do roliček od hajzlpapíru, papírových utěrek a podobně. Jen je potřeba to dole uzavřít papírovým víčkem.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Bestian »

:) Tak to mě nenapadlo, předpokládám, že se to tedy nelepí?
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Vcelí vosk

Post by Knecht »

Já to mám z jedné kutilské knížky pro děti :)
Ani se to moc nenalepí, po zatuhnutí prostě ten papír oloupeš - podle toho spirálového spoje. Když leješ, tak je ale fakt potřeba mít to dole dobře utěsněné - papírové víčko mít přilepené dokola páskou například, ale bacha, horký vosk ji dovede odlepit! Takže nejdřív nalít jen trochu a nechat lehce zatuhnout, aby to ochránilo to dno při dalším lití - pak dolévat. Taky by to asi šlo utěsnit třeba plastelínou nebo hrnčířskou hlínou, ale já takhle lil jen párkrát, tak to nemám kdovíjak nazkoušené.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply