Uchovavani vlny (kostymu)

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Uchovavani vlny (kostymu)

Post by wolf »

Jelikoz jsem zjistil, ze mi pres zimu nejaky breberky sezraly vlnene onuce, tak bych se chtel zeptat, jak takovy problem resite? Abych ochranil vetsi a drazsi kusy satniku.

Puvodne jsem myslel, ze pokud je kostym dukladne "vyuzen", tak je i chranen pred hmyzem, ale zrejme jsem se mylil (i kdyz ty onuce byly asi jeko jedina vec vyprany). Nacpat ruzne skrine naftalinem se mi moc nechce.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Spící Medvěd »

Prodávají se i voňavější přípravky ( než naftalín ). Nebo levandule, nebo santalové dřevo.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Indy »

Mám ve skříních spoustu kostek mýdla. Fasuji to celkem v práci. A preventivně tam občas stříknu sprey určený proti molům. I tak tu taky nějakej poletuje. Nikdy nevím, kde mi leží kousek kožešiny či vlny.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
LiborZ
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 3139
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by LiborZ »

Taky se mi ty mrchy doma objevily. Ty prostředky fakt už nesmrdí a prý je lepší nechat věci viset, nemůžou tam klást vajíčka.
Nalivajko - náčelník proviantní služby
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by melkel »

Nechávám je v dílně, která promrzá.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Lenka »

Biolit ve spreji, oranžový ten je na housenky (ty co to žerou) i motýlky (ti co tam nasadili ty housenky). Voní po citrusech. Nebo biolit fialový, ten je přímo na moly a je s vůní levandule. Každé 3 měsíce nasříkat přímo na vlnu nebo kožešinu, nebo stříknout jen tak do skříně. To, co je už moly napadeno a dalo by se to ještě zachránit, nastříkat, zabalit na 3 dny neprodyšně do sáčku, pak vytřepat, vyčesat a uvidí se. Ten sprej nesmrdí, ale dráždí v krku, takže stříkat rychle a nedýchat.
Do visících věcí kladou vajíčka stejně jako do ležících, když není zbytí ignorují i mýdla, tabák, levanduli, pach tisku a podobné odpuzovače. Co jim ještě spíš vadí, je cedrové dřevo. V mraze nepřežijí, ale zas nebydlíme na Sibiři, takže záleží jaká je zima. Ale napadené oblečení se dá zbavit molů taky tak, že se na pár dnů šoupne do mražáku.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by melkel »

Z bylinek funguje bergamot. Pokud balím věci na dlouho do truhly, prokládám je bergamotem.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Pokud někomu nevadí vůně levandule, tak ta. Je to dost nenáročný keřík, dá se zasadit kdekoli na zahradě nebo i na balkoně do květináče. A pak nastrkat větvičky do skříně, pytle, truhly.
Také se mi osvědčilo mýdlo "s jelenem" - obyčejné jádrové mýdlo prostě. Občas se dá ještě sehnat v menších drogeriích. Kromě toho, že ho nemají rádi moli, skvěle pere i myje :)
Volo, multum, statim!
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by sroub »

Jedinej 100% LH prostředek je položit to do mraveniště, oni si už poraděj, a nejen s moly ale i s LH blechama, prostě se vším, co dnes nazýváme ektoparazity. Ale dneska na to asi málokdo má čas nebo chuť. :lol:
Osobně nechávám vlnu volně viset na ramínku ve skříni do který často lezu, takžetam často provětrávám. Krom toho tu mám docela suchej vzduch, kterej jim taky vadí, takžes nima nemám žádnej problém.
Non multi, sed multa
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by JARWIKS »

Udím, nečistím, mastím, polévám medovinou v podroušeném stavu a nechávám v dílně či v garáži. Chvílu zima chvílu teplo. breberky nemajů šancu :badgrin: teda zatím něměli a doufám že u toho zůstane :roll:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Pravdu díš, Jarwiksi, naši předkové vlastně také udili svršky tím, že je vyvěšovali na bidla poblíž ohniště.

Trošku se vyvětraly a zároveň nasákly kouřem, takže breberky na ně asi ztratily chuť :wink:
Volo, multum, statim!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Pampalíny »

Nevím zda je to pravda, ale kdysi jsem četl, že se fajnové oblečení skladovalo na latrínách. Aby čpavek breberky vyhubil. Ale nevím zda to není něco za něco :)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Vichrice »

Musím tady preferovat uzení kouřem. Kožešin, kůže a vlny, peří, máme celý jeden pokoj, půdu, boudu, prostě je to tady všude a nikdy je nic neobývalo a nepojídalo! Určitě to funguje, jednou za čas to prostě vzít a dát nad oheň.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Bohuslav »

Pampalíny wrote:Nevím zda je to pravda, ale kdysi jsem četl, že se fajnové oblečení skladovalo na latrínách. Aby čpavek breberky vyhubil. Ale nevím zda to není něco za něco :)
Nevím jestli bych oblek na ples chtěl vytahovat z hajzlíku :p
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Uchovavani vlny (kostymu)

Post by Knecht »

Já si menší věci (třeba čapky) dávám do vzduchotěsných plastových krabiček na jídlo. Některé větší (plášť, suknici) mám ve vzduchotěsném plechovém soudku. Kožešiny na spaní mám nacpané v pečlivě zavřeném 50l barelu na vodu a uskladněné ve sklepě. Všechno ostatní je ve skříni, obložené propíchanými pytlíčky hřebíčku (docela jim vadí jak se zdá). Kromě toho občas pověsím v bytě pár mololapek a to co lítá vychytám. Kdysi jsem si donesl moly s nákupem plsti a dlouho jsem se jich nemohl zbavit, ale pak jsem objevil mololapky a ty jejich stavy pořádně snížily. První byly během pár dnů obalené desítkami molů - sám jsem byl v šoku kolik jich v bytě mám. Další várka už měla sem tam nějakého a poslední byly čisté. Přesto jsem nedávno zas asi dva moly našel a zlikvidoval, takže úplně spolehnout se na to nedá. Ale každopádně je mololapka úžasná věc. Pokud máte ve skříni místo, dejte jednu i tam, třeba jen rozbalte a položte na nějaký igelit nebo tak něco.

Zajímavý nápad s bergamotem, zkusím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply