Stránka 1 z 9

Osetreni kozesin/kuze

Napsal: pon 13. zář, 2004 13:34
od Bryennios
Měl bych dotaz: víte někdo, jak ošetřit kožešinu, aby kůže zůstávala vláčná a po zvlhnutí a usušení netrvdla a nelámala se? Mám na mysli nějaký "LH" prostředek, o syntetikách jako elaskon vím

Napsal: pon 13. zář, 2004 14:26
od abaddon
ja myslel ukecat :))

Napsal: pon 13. zář, 2004 14:41
od melian
Nevim, ale asi bych se inspirovala
<a href="http://www.indiani.cz/web/articles.php? ... dianama</a>. Ti na to budou velci machri - krome toho jsem se nadchla pro siti zvireci slachou. Teda jenom teoreticky nadchla - prakticky jsem to jeste nezkousela.

Napsal: pon 13. zář, 2004 14:52
od abaddon
no aspon k necemu sou dobry 8)

Napsal: pon 13. zář, 2004 14:58
od Bryennios
ale ja ji nechci cinit, to uz je, ja ji jen chci nejak osetrit proti vlhkosti aby dyl vydrzela

Napsal: pon 13. zář, 2004 14:59
od abaddon
vodni sklo prej dobre izoluje od vlhkosti....

Napsal: pon 13. zář, 2004 15:54
od abaddon
taky bych myslel nejaka pasta ze sadla + neco...

Napsal: pon 13. zář, 2004 15:56
od melkel
Sádlo ne, žlukne. Doporučuju lněný olej, ten žlukne jen velmi pomalu, smíchaný s malým množství včelího vosku (za horka) a pak kůži přetahovat přes napnuté lano.

Napsal: pon 13. zář, 2004 15:57
od abaddon
to pretahovani ma jaky ucinek?

Napsal: pon 13. zář, 2004 20:21
od melkel
Kůži to promasíruje a zvláční, činidlo se do ní dobře zapracuje.

Napsal: ned 23. led, 2005 20:38
od abaddon
jak uz se me nekolik lidi ptalo na adresu nekoho kdo umi vycinit kozesiny:

Činění kožešin z ovcí, kozí, telat a divoké zvěře:
S+B Hašpica,
Tyršova 969,
Vizovice.
T.: 067/745 28 03.

Bratr tam posila veci normalne jako balik postou, jen tak nejak zakladne ocisteny, ceny z hlavy nevim ale myslim ze slusny a zatim je spokojenej, nestezoval si. Veci poslou nazpatek opet postou.

Napsal: úte 25. led, 2005 17:31
od Joe
Indiáni používali nejstarší prostředek pro vydělávání kůží a nepochybuji, že se to tak dělalo v dřevních dobách i u nás :wink: Jako činidlo se používal rozkvedlaný mozek dotyčného zvířete (může být i z jiného, ale není to OK z okultního hlediska).
Postupuje se tak, že se nejprve kůže zbaví chlupů. Udělá se to tak, že se chlupatá část posype popelem z ohně (dřevěný) a dá do vody. Ideální je do potoka. Tam se nechá cca 5 dnů. Pak se kůže natáhne a nechá vysušit. Když proschne, tak se kůže vymizdří, tj. oškrábe od tuku a masa. Tím naložením ty chlupi pěkně odpadají. Pak se to celé potře rozkvedlaným mozkem. Nechá se působit a nakonec se opět vypere v čisté vodě. nejlepší je v potoce. Opět se napne a nechá proschnout. Pak, jak tu již někdo popsal přes porvaz nebo speciální dřevěný kůl - má podobu tupé dřevěné kosy se kůže přetahuje. Smysl to má ten, že kůže zvláční. Poslední fáze je prouzení, nejlepe zavěšením v Tee Pee. Prouzování a přetahování se podle opatření opakuje až to je prostě jak si představujeme měkké.

Napsal: čtv 31. bře, 2005 22:33
od Mokohtavenotaxe
Bryennios píše:Měl bych dotaz: víte někdo, jak ošetřit kožešinu, aby kůže zůstávala vláčná a po zvlhnutí a usušení netrvdla a nelámala se?
Joe tady popisoval jak zhruba kůže vydělat a připsal tam i, že se musí vyudit. To děláme právě kvůli tomu na co jsi se ptala. Záleží, ale na tom jaké použiješ dřevo. Na kožešinu bych nedoporučoval něco příliš smolného, ale takový doubek apod. Zkrátka asi tak jako se udí maso. Nejkvalitnější je tvrdé dřevo a udit (vykuřovat) pomalu. Já osobně nejraději udím tak, že si materiál vytáhnu ve svém týpí pod otvor mezi chlopněmi. Netuším ale jak tato metoda bude fungovat na kožešině vydělávané chemickou cestou (tedy moderním způsobem za použití kyselin).

Ostatně docela by mně zajímalo jaké metody činění usní i kožešin používáte pro LH - středověk. Nákup na polských tržištích mi nepříjde zrovna košer.

A dalším problémem je použití soli při činění. Předpokládám, že ve středověku se v Evropě sůl používala. Jestliže ale vytáhnete takovou kožku ven, tak hned do sebe natáhne vodu (i vzdušnou vlkost). Jistě máte podobné zkušenosti se soby ze Skandinávie (tedy jejich kožešinami).

Napsal: čtv 31. bře, 2005 22:37
od Mokohtavenotaxe
Jó a již tady padlo jméno Vladimír Karel (kamenná industrie). Tento člověk ale také uspěšně zkouší vydělávat usně pomocí dřevěného troudu, i jiných netradičních a nejen hodně LH, ale i hodně starých, technik.

Napsal: pát 01. dub, 2005 1:14
od Joe
Pokud se nemýlím, tak ta sůl se používá jen pro uschovu čili zakonzervování syrové (nazaměňovat za surové) kůže.