Osetreni kozesin/kuze

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Měl jsem v ruce několik usní činěných za použití kůry (olše, vrba). Většinou to byly kusy z menší vysoké - srnec, daněk apod.
Vláčné byly nádherně, ale nebyly takové nadýchané. Vždy šlo o perfektně pevné, netrhající se usně.
Činěny byly za pomocí kůrové kaše (kašovitá hmota podle mého urychluje nasáknutí účinných látek).
Způsob i doba činění byla prakticky stejná jako u mozkem činěných usní.
Při mých rozhovorech s koželuhem (Vláďa Karel z Plzně) se jednalo o pravěkou techniku a pravděpodobně také techniku americké subarktické kulturní oblasti (která je Vláďovou doménou).
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

To máš pravdu, ta kaše asi porojde rychleji. Každopádně, tady se nechávaly kůže v třísle dlouho, údajně čím déle, tím byly kvalitnější a trvanlivější.
Když jsi měl ty kůže v ruce, jak se na omak lišily od mozkovky? Byly vláčnější, měkčí? A barva? Tříslo by mělo zbarvit kůži tuším mírně do ruda.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Jak říkám vláčné / měkké byly perfektně, nebyly ale nadýchané.
Barva byla odlišná od toho jakou kůrou byly činěné. Tak jako mozkovky ale byly přeuzené (což je u nedestruktivního činění podle mého vždy lepší). Takže barva se pohybovala od žluté až po hnědou. Je možná že třeba dubová kůra může zabarvit výslednou useň i do červena. To by mohli asi potvrdit přírodní barvíři (Pampalíny co ty na to?).
Podle mého se nechávaly ty kůže v dírách proložené kůrou tak dlouho, aby se to tříslo vůbec nějak do kůže dostalo.
Jestliže tam tu činící směs nikdo aktivně nevtlačoval, tak bude asi trvat dost dlouho než se z vedle ležící kůry něco do té kůže dostane. Asi hodně pomáhaly deště a tak....
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Olše se používala k barvení kůže na žluto, takže odtud asi ta žlutá barva.
Jinak zkrátit vtu dobu činění je prý možné pokud se s kůžema hýbe a nebo při vyšší teplotě. Pokud se nechaly v jamách několik let, pak údajně tříslovina zpryskyřičnatěla a to právě mělo vliv na trvanlivost a odolnost té kůže. Tak si myslím, že taková kůže pak musí být odolnější, než když se tam ta kůže jen vetře. Třeba krpce na Valašsku se dělaly z třísločiněných kůží a vydržely půl roku nošení. Což se mi zdá dost dlouho na to, že krpce nebývaly z moc silné kůže.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

Pěkné návody jsou v knize - Koželužství - Libor Maser - Zlín - 1948 - Kniha vznikla z přednášek na Batově koželužské škole .......
Jest to kniha chatrná a listy tenoučké a tak Vám části o třísločinění nemohu naskenovat.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Vichrice wrote:Pěkné návody jsou v knize - Koželužství - Libor Maser - Zlín - 1948 - Kniha vznikla z přednášek na Batově koželužské škole .......
Jest to kniha chatrná a listy tenoučké a tak Vám části o třísločinění nemohu naskenovat.
a nafotit foťákem?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Má ji městská knihovna v Ostravě, zajdu se tam podívat, pokud to půjde, nechám ti třísločinění okopčit a předám na Slunovratu. :wink:
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

No, vidíte, Lenka tam zaskotačí a bude. Tady máte jeden list, co asi tak, víc nenene, tak nějak v tom křupalo. :? Když Lenka nebude mít štěstí, tak časem nafotím. Image
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by Kaven »

Diskuze je už, zdá se , trochu passé, ale nezdá se že by se někdo od té doby pokusil činit. Tož já se pochlubím - včera jsem dokončil tříslovinově činěnou kůži z kůzlete. Je přiměřeně měkká, krásně kožešnicky voní, vypadá pevně a vůbec je celkově skvělá :-) Teď ještě vymyslet co s ní ...
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by tom111 »

jaké tříslo si použil a jak dlouho v něm máčel? :)
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by Kaven »

Olšovou kůru, ve třech nálevech. Louhoval jsem to od asi půlky listopadu, ale stačilo by asi i míň, akorát jsem to mohl usušit a dokončit až když se udělalo trochu jaro. V prvním a druhém nálevu to strávilo asi po měsíci, zbytek zimy v tom posledním nejsilnějším. Asi jednou za týden jsem to zamíchal, jinak jsem to jen tak nechal v nálevu ležet.

Akorát mám trochu problém se závěrečným srovnáním kůže aby nebyla zkroucená. Když ji nechám při sušení jen vyvěšenou, tak na okrajích je zvlněná. Když to měkčím přes hranu, je to pochopitelně ještě horší. Většinou jsem kůži těsně před doschnutím rozložil na něčem rovném a vytáhnul to zhruba do roviny, ale není to ideální a mám dojem, že se na to používala nějaká finta (jiná než upnutí kůže do rámu).
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by tom111 »

:) pořitluč ji kolíkama na zemi :wink: nebo ji přibij hřebíkama na desku
a to ti na ní drží chlupy?
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by Kaven »

Chlupy ne, odchlupoval jsem ve vápně. Kožešiny se ve tříslovinách nedělají. Chlupy by to sice vydržet měly (těch pár na okrajích, které jsem při odchlupování přehlídnul, drží ještě teď), ale od břečky se zbarví.

Natloukat ani zakolíkovat nemůžu, pokud současně měkčím tažením přes hranu. A i kdyby ne (u tříslovin se to dělat nemusí), nezdá se mi, že by se to takhle ve středověké koželužně dělalo. Bohužel jediná informace, kterou jsem na toto téma objevil, je, že v průmyslovém koželužství se za účelem vyrovnání a vyhlazení kůže používá válec s tupými noži, a že je to lepší než to dělat ručně. Jenže jak se to dělá ručně?
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by tom111 »

já bych řek že se to vytahuje a ty stvrdlé okraje se prostě odříznou jako u mozkovek
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Osetreni kozesin/kuze

Post by Lenka »

Kaven wrote:Chlupy ne, odchlupoval jsem ve vápně. Kožešiny se ve tříslovinách nedělají. Chlupy by to sice vydržet měly (těch pár na okrajích, které jsem při odchlupování přehlídnul, drží ještě teď), ale od břečky se zbarví.

Natloukat ani zakolíkovat nemůžu, pokud současně měkčím tažením přes hranu. A i kdyby ne (u tříslovin se to dělat nemusí), nezdá se mi, že by se to takhle ve středověké koželužně dělalo. Bohužel jediná informace, kterou jsem na toto téma objevil, je, že v průmyslovém koželužství se za účelem vyrovnání a vyhlazení kůže používá válec s tupými noži, a že je to lepší než to dělat ručně. Jenže jak se to dělá ručně?
Já teda nevím, jak moc se ti to vlní, ale ony se ty okraje vlní a vytahují i u průmyslově činěných kůží. Nejsou ty válce s tupými noži spíš na to, aby byl rovný povrch té kůže a vlnit se to prostě vždycky trochu má?
Post Reply