nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín

Post by kascha »

hmm...kdo chápe jak devastující tenhle způsob je tak to nedělá...kdo vyteče pokaždý když si může urvat něco jen pro sebe, nebo to pak ještě střelit tak hned tak npřestane....
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ono se to používá i na užitečné věci, třeba hledání kabelů, trubek apod. - např. zrovna u nás v rachotě, protože často dokumentace je v čudu a jen se ví, že tady někde to bylo + - kilometr :wink:
A právě v tom vidím hned flignu, jak takový příadný zákon obejít. Prostě budu hledat truby a ať mi někdo dokáže že ne :?
Joe M.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jako že s tím budeš hledat kabely a trubky někde na poli a budeš přitom kopat jednu díru za druhou? :badgrin:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

awe wrote:...a jedinej kdo se tim bude nakonec omezovat jsou slusny lidi...
Slušný lidi nejdou s detektorem na archeologickou lokalitu :roll:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Joe wrote:Ono se to používá i na užitečné věci, třeba hledání kabelů, trubek apod. - např. zrovna u nás v rachotě, protože často dokumentace je v čudu a jen se ví, že tady někde to bylo + - kilometr :wink:
A právě v tom vidím hned flignu, jak takový příadný zákon obejít. Prostě budu hledat truby a ať mi někdo dokáže že ne :?
Jasné jenže, když by toto řekl někde řekněme na známé lokalitě v nadmořské výšce 500m n.m. např. u Uherského hradiště na Holém kopcu - tak tam každého trkně, že tam kabely nebudou. Navíc v přírodní rezervaci v horách. Když ti to řekne dělnas poblíž staby Tesca na kraju města, kde sa ještě před deseti lety pěstovalo obilí (příklad ad. absurdum nedotažený do konce absurda), tak zase bude moct zapracovat zdravý rozum. 8)
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

JARWIKS wrote:tak zase bude moct zapracovat zdravý rozum. 8)
A v tom vidím ten největší průser. Zákony by měly být definovány tak dokonale, aby použití rozumu zcela vyloučily, neboť kde je umožněno používat rozum, tam je umožněno aby nastoupil rozum chorý... :roll: :twisted:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

awe wrote:
JARWIKS wrote:tak zase bude moct zapracovat zdravý rozum. 8)
A v tom vidím ten největší průser. Zákony by měly být definovány tak dokonale, aby použití rozumu zcela vyloučily, neboť kde je umožněno používat rozum, tam je umožněno aby nastoupil rozum chorý... :roll: :twisted:

Pokud by se zákony definovaly tak dokonale, aby použití rozumu vyloučili, tak to rovnou mužem na této planetě odpálit všecky atomovky. Protože to už by jsme nebyli lidi ( a já Pulec), ale roboti bez mozku... :idea:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Aby bylo jasno :wink: já nejsem na straně detektonářů!! Jen jsem uvedl a to záměrně jeden z mnoha blbejch příkladů jak se u nás (a to mi nikdo nevymluví) uvažuje, a obcházení zákonů je doslava našim sportem. Naše drzost v této oblasti je neotřesitelná a nejhorší je, že to dost často vychází :? Ono si stačí uvědomit, že ze zákona mi musí někdo dokázat, že šlo o úmysl a ne třeba o blbost. Tady se opírat o zdravej rozum nelze! Osatně naše soudy to jasně dokazují!!! Příkladů je víc než dost :( bohužel! Klidně tam človíček s tím přístrojem příjde a klidně bude tvrdit, že hledá trubku, i když je to jesná blbost. Dokaž mi fízle že nejsem jen magor a být magor přeci není trestné :badgrin: Že tady trubky nejsou a být nemohou - ale neříkejte, to jsou věci že. Jo a ty mince? No ty se tady váleli a co já vím co to je. Já vím, zní to blbě, ale bylo by to u nás až tak překvapující? Obávám se že ne :(
Joe M.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Joe a ty se tomu po 40 letech komunismu divis?

Navic mnohdy zakony samy uzmonuji dvoji vyklad, a mnohdy prave kuli podobnym vecem jako "zavedeni zakazu detektoru" - to se do legislativy vyjmenuje co vsechno je spatny a ve finale je to brutalne neprehledny, naproti tomu aby existoval jednoduchy zakon, ktery by neumoznoval dezinterpretaci a dvoji vyklad.
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Právě že se tomu nedivím a jen jsem chtěl upozornit, že tady to jen nějaký zákon nespraví - bohužel.

Jo, ono dříve to bylo jednoduché. Detektory byli vojenskou výbavou a prostě civil je neměl co mít - tedy bez zvláštního povolení, jako je to u zbraní. Popravdě, na co by to také civil měl, pominu-li firmy, který to potřebují na ty trubky a těch zase tak moc není. Čili to by mělo smysl jedině tehdy, pokud by to prostě bylo zakázáno bez speciálního povolení prodávat a o tom to je. On je to totiš pro někoho moc dobrý kšeft. A ono to platí i o dalších věcech, jako třeba že se legálně prodávají docela slušné odposlouchávací zařízení atd. Jaký se třeba spustil povik, když Brusel napadlo, že by se v Evropě nařídilo omezit výkon aut. Když se nad tím člověk zamyslí a zjistíš že maximální rychlost je povolena 130Km, tak proč se dělají auta s výkonem i 300km? A tak by se dalo pokračovat.
Joe M.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

U nás ano, ale i u nás se uvažuje o zvýšení rychlosti na některých dálnicích a jsou i jiné státy v Evropě kde ta rychlost není omezena - v Německu na dálnici pokud si vzpomínám je třeba jen tzv. doporučená (pokud nabouráš ve vyšší rychlosti máš ale s pojišťovnou smůlu) - čili omezovač na 130km je kravina. Dále - někdy člověk potřebuje krátkodobě zvýšit rychlost - třeba při předjíždění. Pamatuju si jak špatně se předjíždělo škodovkou co mi víc než 120km (a pak už ani tolik) nejela - člověk na to potřeboval mnohem víc času a prostoru a bylo to tudíž daleko nebezpečnější. A tak je to se vším - osobně považuji omezování rychlosti za blbost. A ohledně detektoru - uvažuju si jeden pořídit taky a to z důvodu který s ilegální ani stavební aj. činností nesuvisí - při lukostřelbě a zvláště střelbě z kuše nám zmizí spousta šípů v trávě a už je nenajdem. Ve skutečnosti jsou jen pár centimetrů pod povrchem, ale člověk by to musel celé překopat. Tak uvažuju o nějaké jednoduché verzi co by to těch pár centimetrů pod povrchem dokázalo vyčenichat.

Ale obecně - já nejsem příliš velký zastánce plošných zákazů. Fakt že jsou někteří lidé idioti neznamená, že bychom měli všichni bydlet ve vypolstrované cele.
Last edited by Wothan on Fri 15. Aug, 2008 5:34, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín

Post by kascha »

v německu sou to dálnice se speciálními parametry - na vysoké rychlosti stavěné a drahé. ne všechny jejich dálnice. Aby na ní mohl člověk překročit 130 musí si v autoškole udělat speciální kurz (takhle sem to čet).
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Což by ti ovšem bylo prt platné kdyby tvoje auto nejelo víc než 130km ne? :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín

Post by kascha »

jasně. A v prdeli se píše D .. :lol:
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

rab wrote:
awe wrote:...a jedinej kdo se tim bude nakonec omezovat jsou slusny lidi...
Slušný lidi nejdou s detektorem na archeologickou lokalitu :roll:
To bych si dovolila ne zcela souhlasit.
Při nějaké diskusi o stavbě a vzhledu říčních lodí ve středověku jsem narazila na francouzský archeologický web, kde si archeologové velmi pochvalovali spolupráci s detektoráři a je tam také umístěna značně rozsáhlá expozice nálezů, pořízených právě díky této spolupráci. Ale z toho vyplývá, že se obě strany nějak domluvily a nalezly společnou řeč a cíl.

Možná by místo restrikce a represe byla lepší edukace, vysvětlování proč a co ano a proč a co ne a nabídka spolupráce. A teprve ty, kdo by takto vymezená pravidla slušnosti hrubě porušovali, stíhat a trestat.

Již dnes přece existují nástroje, jak vymezit pravidla užívání detektorů. Ba dokonce nás k tomu zavazuje poměrně čerstvá mezinárodní úmluva! (99/2000 Sb.m.s. ze dne 16. ledna 1992, Úmluva o ochraně archeologického dědictví Evropy - z la Valetty, revidovaná. Jménem České republiky byla Úmluva podepsána ve Štrasburku dne 17. prosince 1998.).
Není tedy nic jednoduššího, než využít stávajících nástrojů daných zákonem č . 20/1987 Sb., o státní památkové péči (ve znění zákona ČNR č. 425/1990 Sb.), a dále pak předpisů o ochraně krajiny, o přestupcích, v krajních případech pak i Trestního zákoníku. Dalšího předpisu netřeba.

A co se týče trestu za detektorování na zákony chráněných lokalitách - myslím, že velice účinným trestem by bylo propadnutí majetku, tedy detektoru, a pochopitelně všech nálezů pořízených přestupcem či pachatelem. Ono by to kazisvěty nejdéle napotřetí přešlo, protože detektory nejsou haléřovou investicí...
Jenže zde je problém s neukládáním trestu propadnutí majetku a vůbec s vymáháním práva. Vč. neochoty ze strany samosprávy (třeba i proto že mladej vod starosty nebo hejtmana dostal to pípadlo k vánocům, že...)
Volo, multum, statim!