nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

RAB - těch zákonů je tolik různých,že je to nereálné.
Smrt je smyslem života.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Jiři z Holohlav wrote:RAB - těch zákonů je tolik různých,že je to nereálné.
Těch co se týkají archeologie tolik není. Bohužel.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

To jistě,ale znáš třeba chráněný hmyz nebo rostliny,kterým bys neměl při vykopávkách narušit biotop?Chci jen říct,že to není až tak jednoduché.....
Smrt je smyslem života.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Proto jsem psal o jisté profesní deformaci. Kdo v tom dělá tak to logicky zná a čeká že to budou samozřejmě znát i ostatní. Kulové. Neznají a znát nebudou. Neznají je všechny ani právníci. Podle mne je právě to okřídlené "neznalost neomlouvá" v té dnešní právní prasečině normální vyčůranost státu, aby občánkovi mohl šlápnout na krk. Ona byla totiž podle zákona odsouzená i Horáková, tak že bych se moc zákony neoháněl jako něčím, co je perfektní a správné. Zdaleka ne vždy!
Nesmíš si to jak je u tebe ostatně obviklé brát až tak sobně. Mě je jasné že máš pravdu podle zákona. Jen jsem upozornil na jeho absurdytu, pokud by se bral doslova a je fakt že on tak zní. A jasně že ty nejsi jeho tvůrcem, čili na tebe to mířeno nebylo.
Co se týká trempů - hele, už jsi se tu v tomto ne jednou projevil - vadí ti že vůbec dýchají. Jenže i ti patří k Česku a je úplně jedno, zda ti vadí a nebo ne. S tím níc nenaděláš. Jsem si ale jist, že neškodí o nic víc než kdokoli jiný. Měl by jsi se vyvarovat takových porojevů - urážíš tím. Těch co s trempingem začalo než přešlo na jiné hoby je tu dost! A mnozí se k tomu hlasí možná dodnes. I to by jsi měl z těch diskuzí pochopit.
Joe M.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Děkuji za morální ponaučení - kde schází argumenty, nastupují slzy... :wink: Ale - anarchie je sice skvělá myšlenka, sám jí občas propadám, leč v současném světě je to utopie, tzn. podle něčeho se společnost řídit musí. Snažím se jenom zdůraznit význam veřejného zájmu ve smyslu ochrany kulturního dědictví nad zájmy osobními. Co se týká trampingu - jezdil jsem od střední školy, měli jsme osadu, procestoval jsem snad celé tehdejší Československo, zážitků a poznání mraky, takže ani nemůžu být a nejsem nepřítelem trampů, jenže to byla úplně jiná doba, kdy to byl zároveň i protest proti režimu. Dnes nezbývá než se chtě nechtě řídit pravidly, zejména tím nejdůležitějším, a to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého...
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

přespávání, rozdělávání ohně, stavba dočasných staveb v CHKO je špatně... trampové to dělají a omlouvají to tím, že sebou z lesa odnášejí bordel od běžných turistů...
OK beru, podle mne je ale stejně špatné když nějaký magor vyhání trampy a turisty z lokality, kde by se mohlo něco najít... Když s dětmi vyrazím po zelené turistické na Krápník a Tisícák (obojí je převis a je na značce a je to ve zmíněné lokalitě). Poškodím tím nějak to místo? Poškodím ho nějak tím, že si na tu udupanou hlínu na noc lehnu?
Poškodím ho nějak tím, že tam na ohništi upeču buřta? (nejbližší strom bude předepsaných 50m, takže oheň by měl být OK).
Jak jako laik poznám, že se jedná o archeologickou lokalitu? (kromě toho, že v mapě se píše, že se tam lidi schovávali za švédského vpádu...)
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

rab wrote:Jiná věc je, jestliže si v lese trampíci postaví bez dovolení chajdu nebo tam pálí ohně.
Čistě teoreticky. Když si trampíci v lese rozdělají oheň - malý, na ohřátí konzervy nebo opečení buřta, obložený šutrama a po celou dobu kontrolovaný, je to špatně. Když lesní dělníci klučí paseku a pálí větve tak, že plameny šlehají 3 metry vysoko a spáleniště je na ploše dvou čtverečních metrů (osobně jsem mnohokrát viděl), případně když přijdeš ke spáleništi (po lesácích), které ještě doutná a nikde nikdo, je to v pořádku?

Se starou partou jsme tábořili i na Šumavě v 1. zóně NP, ba i oheň jsme tam dělali. Ochranáře by z toho jeblo, ovšem ráno jsme zahladili stopy tak, že by nikdo nepoznal, že na tom místě někdo byl. Což nelze říct o cestách v téže 1. zóně NP, rozježděných těžkou technikou. Takže wtf?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Trošku se musím Raba zastat. Ikdyž nesnáší i naše krásná týpí v malebné české krajině... :twisted:
Mám pocit, že tu šlo prioritně o zapouštění sloupků do země, atp. což je asi trochu něco jiného, než se na archeologické lokalitě vyspat.
Potíž je v tom, že se to trampům bude dost těžko vysvětlovat, je utopie že by se to dalo vysvětlit všem kteří tam jezdí. Dvěstě jich to pochopí, a pak přijde 201 a kopne do země stejně.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Dobře, tak úplně blbá otázka, opravdu vadí kůl zapuštěnej do země do hloubky 50cm?
Nejsem archeolog, takže fakt netuším, jak "mělko" se může něco nacházet.
A otázka č. 2, jak poznám, že jsem na archeologicky zajímavém místě?
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Záleží na tom jak hluboko je kulturní vrstva, ale většinou v půl metru už je. Jsou lokality, kde je kulturní vrstva de facto hned pod povrchem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

cossack wrote:Potíž je v tom, že se to trampům bude dost těžko vysvětlovat, je utopie že by se to dalo vysvětlit všem kteří tam jezdí. Dvěstě jich to pochopí, a pak přijde 201 a kopne do země stejně.
Je to těžké, já vím, jenže oni tam jezdit nepřestanou, mají k těm místům vztah, jezdí tam desítky let. Zákaz podle mně nic nevyřeší. Domluva a určení pravidel pod pohrůžkokou pokut a případně zákazu. Takhle to funguje na spoustě místech. A teď nemám na mysli jenom trampy, nejsou jediní, kdo mají tyto problémy. Nějaký blbec se vždycky najde, ti jsou všude, ale je rozdíl, jestli je jich dvěstě, nebo jeden.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

IMHO když budou jasně daný pravidla, tak si to trampové sami ohlídaj, ve vlastním zájmu.
Mimochodem, když je taková trampská chata postavená opravdu dobře, tak většinou nezmizí. Spíš si jí příslušné buzerační orgány zaberou pro sebe, než by to místo uvedly do původního stavu.
Hogofogo
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Hogofogo »

Já pořád věřím tomu, že většina lidí, i když nemají zrovna vystudovanou archeologii, nejsou blbci a nemají tendence ničit všechno okolo sebe. Speciálně ti, kteří jezdí trempovat, dost často uklízejí bordel po ostatních a k okolí se chovají šetrně, jak jsem měl možnost poznat za ty roky, co jezdím. A nepochybuju o tom, že když už na nějaký nález narazí, naprostá většina z nich ty archáče zavolá, stejně jako bych to udělal já, nebo vy.
Takže nějaká hysterie okolo převisů mi přijde dost ujetá. Nemáte pocit, že naše krajina je tu hlavně pro živý lidi? Nebo všechno zakážem, uděláme z celý republiky archeoskanzen a budem se válet tak maximálně s flaškou piva u televize, což bude to jediný, co nám zbyde?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Tak jak Rab reagoval to beru. Pokud to myslí vážně. Mimochodem, dneska těch trempů už tolik není a má pravdu, že byla jiná doba. Drtivá většina se totiž po r.1990 jako i já začala na něco specializovat. Právě z nich se rekrutují i zakladatelé drtivých většin stylů co tady děláme. Čili popravdě, já se už 20 let za trempa v tom původním slova smyslu nepovažuji. Ale nezapomínám, z čeho jsem vylez. Moc dobře si pamatuji, že pod hlavičkou zákonů se s námi vždycky nějaká svině snažila zatočit a proto se jich zastávám. Po 50 letech řešit, že tam někdo zapouští kůly, když už se tam zapouští 50 let ne-li víc mi příliš zavání buzerací a ne snahou o dodržování zákona. To se mělo zatrhnout před těmi 50 lety - dneska už je podle men trochu pozdě.
S tímto ale souvisí můj dávný postřeh z psychologického hlediska u tzv. nadšených ochránců čehokoliv. U těchto lidí se projevuje jakýsi majetnický pud, kdy stát nejsme My, ale ON a zase jen ON. Jemu to tady teď patří, protože ON na to má kvalifikaci a basta. Jemu vůbec nejde o ochranu - to jsou jen kydy. Jemu ve skutečnosti prostě vadí, že někdo má tu drzost mu lézt na jeho pomyslný dvoreček. Pravda. Zatím jsem se s tím setkal jen u nimrodů a tzv. ochránců přírody. S archeology jsme nikdy problém neměli - spíš naopak.
Navíc, u té konkrétní informaci bych byl opatrný, protože znám novináře a z toho není jasné o co tam a proč přesně jde. Našli tam něco nového a čundráci jim to rozhrabali? Pak je naštvanost, docela nerad to říkám, na místě. Nebo jde o případ prosté buzerace? To je otázka.
Joe M.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Kupodivu s tebou z větší části souhlasím :wink: Šlo mi o nové narušování terénu, kdy si dneska nějaká partička "takytrampů" zabere nějaký převis a začne stavět srub a přitom kope díry pro kůly (aby jej zapustili do půl metru, musí vykopat pořádnou díru i co se týče šířky, nejenom hloubky), zakládat ohniště atd. Co se stalo před 50 lety už je samozřejmě těžko řešitelné. A co se týká vlastnictví - i ten převis někomu patří, proto mi vadí, když se někdo prostě rozhodne, že si s ním bude dělat co chce - to je přeci stejné, jako když bych si chtěl postavit chajdu na sousedovic zahradě...
A ještě - všechny převisy obecně se považují za archeologicky atraktivní, a myslím si, že to patří k obecným základním znalostem, že pravěký člověk využíval převisy a jeskyně k pobytům. Takže neuspěje argument, že trampíci nevěděli, že tam můžou být archeologické nálezy...