nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

maser: OK, ale pokud vysvetlovani a rozum zavrhnes rovnou, tak to nikam nepovede. Represema nezmenis nic (preci jen jsme proti nim u nas jiz vicemene imunni :twisted: a v povaze mame spise hledat klicky). Ja vidim problem v tom, ze ti lide (vcetne me) nevi ze delaji neco spatne... tudiz osveta je na miste
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

awe: souhlas, jen jsem si posteskl. U těchto lidí je to o tom hrachu a zdi.
Mezi lidi ta osvěta jde, jen bohužel v malém množství- archeologů je v Čr asi 400 (jestli si dobře pamatuju), památkářů nevím, ale to je pořád na 10 milionů občanů málo- nehledě na to, že většinu to ani nezajímá.
Vznikají i publikace, sic v malém nákladu, ale člověk který se po ní pídí, ji najde (většinou však neví, že něco takového existuje).
Nejjednoduší je se podívat do zákona- to řeší zákon č. 20/1987 Sb. (ve znění pozdějších úprav či jak se tomu říká :) ) o státní památkové péči (můžu poslat mejlem). Taky SAS není k zahození- http://www.npu.cz/pp/pridruz/sas/ a monumnet (nejen ohledně památek) je zde http://monumnet.npu.cz/monumnet.php
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

no a proc, kdyz ma skolstvi obecne snahu odklanet se od obycejneho memorovani dat (coz ma sve klady i zapory), to tedy nezkusit ve spolupraci s nekym ze skolstvi uz nejak zapracovat do ucebnic, proc by se v ramci jedne, dvou hodin dejepisu, nebo obcanky nemohlo probrat i par takovyhle modelovych zivotnich situaci - ze kdyz kopu do zeme, jsem ze zakona povinovan k necemu a podobne... to je podle me ta cesta, protoze stary psy uz nenaucis a obecne je to prave to povedomi, ktere tu chybi...

ale pak se ptam, kdyz to napadne me jako laika, proc uz to nenapadlo neokoho povolanejsiho, pripadne pokud napadlo, proc se to uz nerealizovalo?
Your freedom will grow each time you say: No!
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

abaddon wrote:ale pak se ptam, kdyz to napadne me jako laika, proc uz to nenapadlo neokoho povolanejsiho, pripadne pokud napadlo, proc se to uz nerealizovalo?
protoze ses GENIUS :mrgreen: promin, ale to lakalo :twisted:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Ceko
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň

Post by Ceko »

Máte pravdu není na to vyčleněno moc peněz.
Ale mám tu zkušenost, že soukromí investoři kolikrát sabotujou jakýkoliv archeologický průzkum. Rychle postavit a vydělávat. Proč takový investor nezaplatí průzkum se vším šudy. Neukládá mu to snad zákon? Na takový průzkum je určitě důležitý čas. Konkretně se jednalo o průzkum v blízkosti Plzně.
Práce byla zadána jedné archeologiské společnosti. Ta prováděla průzkum a našla. V tu ránu by se podle mého měli jakékoliv práce zastavit. Jenže se tak nestalo a na místě se provedl násyp ze zeminy o výšce cca 5 m. Viditelntně pro další možný průzkum použitelné :twisted:
Zase se honí malé ryby.
Může mi zde prosím někdo vysvětlit jak to ta archeologická společnost mohla dovolit ? Není to snad i v jejím zájmu, aby provedla kompletní výzkum a mohla jej publikovat a napomohla tak všeobecnému podvědomí o ochraně těchto lokalit ?
Jinak v okolí Plzně se provádělo díky obchvatu spousty průzkumů, ale myslíte si že výsledky jsou někdě publikované. NEJSOU. Na dotaz u jednoho archeologa jsem dostal odpověď, že chystá nějakou publikaci, ale musí ještě provést tento a tamten průzkum a pak to bude dávat dohromady. Tedy cca za 5 - 10 let. A to už nějakou dobu dělá.
Jako laik se tedy nedozvím, kde se jaká lokalita nachází a kde bych si měl proto dávat pozor.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

to s těma učebnicema je dobrý nápad, chtělo by to však napsat nové učebnice komplet, protože učitelky dějepisu o něm většinou nemají ani páru a ty knížky, ze kterých čerpají, povětšinou za nic nestojí. A opět to naráží na finance (už se z toho asi stalo klišé :oops: ).

Ceko: ono se to zdá takhle jednoduché, ale investor je většinou člověk, který se po té, co dostane peníze, snaží škudlit kde se dá, cokoli co najde zasypat, zabetonovat apod. Za poslední roky co jsem byl na výzkumech tak byly solidní jen asi dva lidi. Teď se zrovna v práci hádá šéf s jedním současným investorem a druhý dluží zaplacení výzkumu minulého. Jsou tu sice zákony, ale taky jsou tu, bohužel, dobří právníci velkých firem.
No a jako laik se stačí podívat na odkazy co jsem psal výše, nebo zajít za regionálním archeologem.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

P/ředstav si, že ten investor jsi ty, stavíš si domeček, máš na to hypotéku a žena v jiném stavu chce bydlet a teď se ti tam začnou hemžit archeologové se štětečky a ty si je máš ze zákona platit.
Ten průzkum je poviný jenom když kopeš do podloží. Když to zakonzervuješ např. odlitím betonové desky, je to tvoje věc.
Kámoš má velkou tvrz- spíš hrádek - u Vlašimi a našel tam původní raně gotickou studnu. Tak se radoval, jak to bude zkoumat a když zjistil, co to obnáší, položil přez ní dlažbu. Stát pořád ještě přenáší svá břemena na ramena soukromníků.
Sám nevím, jestli bych byl takový formát a volal archeology
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

coz je blbost, doporucuju si tu procist veci uz zminovane... soukroma osoba ten vyzkum nehradi - v tom pripade je investorem stat, takze ta stavba domecku za dramatickych okolnosti nebude tak horka, pruzkum hradis pouze jsi-li firma...

doporucuju napred precist bud toto popripade jina fora nebo uz onen zminovany zakon a az nasledne plkat
Your freedom will grow each time you say: No!
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

omlouvám se :oops: Jen jsem si to zkusil představit. Ta konzervace studny proběhla z časových důvodů.
A Teď jsem to ověřil. Je to jak říkáš. Komtur to má v obchodním rejstříku jako sídlo firmy, což je zaniklá cestovka. Platit průzkum by ho položilo. Když to zakonzervuje pro příští generace, žádné chyby se nedopouští
Last edited by Mysa on Mon 05. May, 2008 15:23, edited 1 time in total.
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Ceko
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň

Post by Ceko »

Maser:
Já spíš nechápu to, jak může archeologïcká společnost dopustit, že se neprovedl kompletní archeologický průzkum. Byť je placena investorem, který ji šlape na paty a je vlastně v té době jejím zaměstnancem. Ale na druhou stranu je nějakým způsobem za výzkum zodpovědná.
Je samozřejmě otázkou do jaké míry daná společnost dělá průzkum zodpovědně. Když si najmou studenty, kteří nemají o tom ani páru a dohlíží na ně jenom jeden archeolog, který provádí výzkum na několika lokalitách, tak si myslím že to nestihne ani objed. Tak jak potom může takový výzkum vypadat.
Opravdu jde archeologům o zachování a neporušení( nebo alespoň o zmapování ) lokalit ?
Ze své zkušenosti ze stavby: Státní zakázka. Doba výstavby 1,5 roku.
Archeologický výzkum vyčleněny prostředky cca 350 tis Kč
Při prvních zemních pracech dohled. Nález. Pak už jenom telefon jestli se něco nenašlo. Dejte to do pytlíku a zaměřte přibližně kde to bylo.
Tak takhle bych chtěl vydělávat taky. :evil:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Ceko: to uz tu taky padlo... neni cilem vsechno vyzvednout a odvezt, protoze i metody vyzkumu jdou dopredu, maji k dispozici nove technologie a za par dalsich jednotek az desitek tu budou zase nove a lepsi moznosti.

Takze neni li lokalita prubehem praci vyrazne ohrozena, poridi se jen dokumentace a klidne se vse zase zakonzervuje s tim ze vydrzelo li to tam do dnesnich dnu, precka to tam jeste nejaky ten cas.... ono ruznych nadob, strepu a podobne jsou plne depozitare...

Tenhle pristup mi pripada celkem rozumny..
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Prvně bych neudával termín archeologové- vždy se jedná o konkrétní ústav s konkrétními lidmi. No a pak už stačí jen napsat stížnost výše a nenechat se odbýt.
Právě se projednává a navruhuje zákon, kdy se budou moci tito diletanti zbavit odbornosti a nahradit jinými.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Ceko
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň

Post by Ceko »

Abaddon:
Konkrétně u tý Plzně je nyní 5 metrový násyp. Pod ním se paraplán z vápnila v tl. 0,5 m a na násypu se postavily haly. Nevím jestli někdo bude kvůli novým technologiím bourat haly a odstraňovat násyp. Po sejmutí ornice se to ještě všechno přemlelo s vápnem, tak už není nic na svém místě. Jsme to předtím blebě napsal.U těchto staveb bych si představoval komlpetní provedení průzkumu. Proto jsem to napsal, jinak je mi jasné, že se to nedá všechno časově stihnout a je lepší to nechat tak jak to je. Tady to bohužel tak nedopadlo.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Awe,
trampům věřím, spíš mne šlo o lidi s detektory a pubertální/adolescentní mládež pod vlivem (chlastu,bylinek, etc...)
nunc est bibendum
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

mladez pod vlivem chlastu nepujde kopat diry do zeme... to uz snad trosku prehanis a zvelicujes
Your freedom will grow each time you say: No!
Post Reply