nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Upřímě bych brečel, když vidím ty nálezy bez místa a zmapování. Mají teď jen poloviční vypovídající hodnotu. Tyhle lidi by se měli střílet, neví jak ohromné škody páchají. Když zakopneš o duhovku na poli, tak je to štěstí, ale oni kopají do vrstev, které by měl porušit jen informovaný a znalý archeolog, nemluvě o tom, že vykrádání hrobů a to jakýchkoli ne jen keltských je hyenismus. Ti lidé co vnich leží ty věci dostali na svou poslední cestu a je jedno že dnes tomu nikdo nevěří. Oni věřili. Je přinejmenším neetické tam tímto stylem kopat. Obraťme již list, protože je mi z toho upřímě smutno. Jak si vůbe tohle může někdo dovolit. Vždyť ti lidé mohou být předky kohokoliv z nás i toho co to vykopal.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jura: Souhlasím - to nebude žádný nováček, předměty jsou celkem slušně konzervovány, na to už musí být určitý gryf.

Krak: Myslím, že nemá smysl tomu dotyčnému nic psát, tihle lidé si z toho nic nedělají. Na ně platí jen hrubá síla! Proto tě znovu prosím, abys udělal to nejlepší co můžeš - najdi kontakt na slovenskou policii, napiš jim jak si k tomu přišel, přilož ty fotky, a chtěj odpověď, co s tím udělají. Pak nám třeba dej vědět, myslím že to bude pro nás zajímavé. To není nějaké práskání a bonzování, to je slušnost a naprostá nezbytnost.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Bryennios »

s tim nelze nez bezvyhradne souhlasit. Pripojuji se k vyzve
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ronsperk: V těchto souvislostech mám poslední dobou trochu problém chápat nezbytnost ukládání kosterních pozůstatků nalezených při archeo výzkumu do krabic v muzejních depozitářích. Já vím, že jde jen o kosti, a zároveň o studijní materiál pro antropology, ale ti lidé byli pohřbeni na místech, která byla považována za posvátná, měla nějaký vztah k okolní krajině, oni věřili, že z těchto míst se jejich duše lépe přesunou "do ráje", a tak si myslím, že by se mělo, pokud to jde, vrátit tyto kosti, když ne na původní místo, tak alespoň někam poblíž, třebas do hromadného hrobu, ale že by zůstal zachovaný nějaký vztah k původnímu pohřebišti. To mě třeba napadlo v souvislosti s rozsáhlým "knížecím" pohřebištěm na Staré Kouřimi u Libušina jezírka. To místo má dodnes úžasnou atmosféru, není ničím narušeno, tak proč by se třeba nemohly kosti ze 150 hrobů odkrytých před 40 lety, které "tlejí" v depozitáři Národního muzea v H. Počernicích, vrátit zpátky? Možná je to divnej nápad, ale prostě mi to vrtá hlavou.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

V tom s tebou souhlasím. Myslím si, že zvláště dnes je možné vše zdokumentovat, ale pak je nechat spá znovu v klidu. Vždyť to může být někdo z našich otců.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

Neviem ci som si nevsimol ale odkial su presne tie nalezy?
Ak je to niekde pri mne tak by som tam zbehol pozriet a popripade by som to nafotil.

Moc sa do tejto tematiky nevyznam ale podla obrazkov to na amatera nevyzera....

Kazdopadne keby nieco tak tam zbehnem pozriet.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

rab: v současnosti u kosterních pozůstatků dochází po antrop. výzkumu opět k jejich uložení dle platných legislativních norem,pouze nějaký vyjímečný vzorek se nechává v depozitech,protože ty jsou plné stále částečně nezpracovaných nálezů z minulosti ( viz Antropos - ústav ne pavilon s mamutem :-) )
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jura: Kam se tedy kosti ukládají "dle platných leg. norem" po antrop. výzkumu? Já se informoval konkrétně na ty kouřimské kosti a bylo mi řečeno, že jsou všechny v depozitu NM - prý jen část byla antrop. zkoumána, a zbytek tam leží a leží - a má to tedy ještě smysl je tam uchovávat?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

nemá :-)

tady v Brně,co vím od kolegů z Archaie, se pak pohřbívají na ústředním hřbitově,resp. spálí a popel pak jde na loučku, jinak kosti z kostnice u sv.jakuba se vrátili na své místo, dokonce se k tomu muselo vyjadřovat několik lidí s kulatými razítky.....
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Woden: To je od teba pekné, ale čo by si chcel pozriet a nafotit, ked to isto nieje súčasná vec? Všetko už je zrejme zničené, lokalita prekopaná, tažko niečo zachránit. A okrem toho, "nálezca" zrejme len tak to miesto neprezradí...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

To vypovídá o dostupnosti těch informací a věcí, nebo i focení pro normálního člověka. Kustodi na tom seděj jak žába na prameni. aky by mohli jít od pr. Když chci vědět něco vikingskýho tak si vezmu na amazonu "Hroby v Birce" a mám tam 800 popsanejch hrobů. Proč tohle nikdo nevydává v čechách, nechápu. Sejně se ta dokumentace ke každýmu nálezu dělá.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jura: Hm, ale netýká se tenhle postup spíš jen středověkých a novověkých kostí? Mám takový dojem, že kosti z pravěku a raného středověku takhle nekončí, alespoň jsem o tom neslyšel, ledaže by se to dělalo tajně, aby se uvolnily přeplněné depozitáře :?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

u těch starších nevím, optám se :-)

Hawk.: někteří vědátoři jsou skutečně žáby na prameni! a nevydává se to kvůli prachům,(ne)ochotě,(ne)kulturnosti,nezájmu......
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Hawkwind: Problém je asi v nedostatku financí na publikování, možná taky v tom, že u nás je tradičně archeologie víc uzavřená do sebe, a taky zřejmě v lenosti některých archeologů...
Docela se snaží M. Lutovský:
Hroby předků, Academia, Praha 1996
Hroby knížat, Set out, Praha 1997
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

No ale keby sa vedelo kde to je tak by to dost pomohlo. Nemusel odtial odnies vsetko. Kazdopadne by to bolo plus.
Napriklad by ma zaujimalo ci ide o vykopavky pri nejakom "hradisku" alebo to bolo len uprostred pola.