nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Post Reply
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

nalez z ilegalniho vykopu

Post by KRAK »

Tema bylo prevedeno z jine debaty a administrativne upraveno. Zamerne ho chceme zachovat kuli informacim ktere obsahuje. [admin]

Dostal jsem anonymni email s fotkami nalezu z ilegalniho vykopu keltskeho hrobu na Slovaci (noze, srpy, sekace, spony, ostepy), kdyby mel nekdo zajem, mohu to vyvesit nekde na webu.

slán
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

muzu te ubezpecit ze neexistuje nic takoveho jako anonymni mail

to je jen cista naivita... :badgrin:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Krak - keltský hrob: To mě zajímá, můžeš mi sdělit bližší info na můj mail? Případně mi ten "anonymní" mail přeposlat?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Před dvěma roky jsem založil občanské sdružení Arches - archeologická stráž, a jak už je z názvu zřejmé, snažíme se o terénní ochranu archeologických lokalit. Informace od Kraka mě zajímá proto, že bych rád podnikl kroky vůči nelegálnímu způsobu nabytí zmíněných nálezů, patrně učiněném pomocí detektoru kovů (na což jsem šeredně vysazenej).
Mimochodem Kraku, chtěl bych tě upozornit, že nelegální výkopy jsou trestným činem, a podle zákona každý, kdo se o trestném činu dozví, měl by jej oznámit na patřičná místa... Mohl by jsi pomoct odhalit toho šmejda, co jistě nevykopal jen tohle, a kterej má možná na svědomí likvidaci naší historie na spoustě jiných cenných míst.

Abaddon: Jestli umíš odhalit odesílatele mailu, možná bys mohl pomoct taky... Teda pokud to Krak pustí dál...
Last edited by Rab on Thu 03. Mar, 2005 20:16, edited 1 time in total.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

prijde na to... zalezi odkud to poslal, nemam pristup k logum vsude, ale znamych "od fochu" par mam:)

pripadne PCR ma prislusna prava nahlizet tam kam jini nemohou... taky si myslim ze tady konci prdel a mel by to tady kolega hezky rychle vysvetlit...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Pánové nic mě nedokáže n...t víc než vykradač. Jednou jsme měli tu "čest jednoho vypráskat z keltského hradiště ze Žďáru a věřte, že je to uspokojení. Kraku jestli toho h...a znáš tak ho klidně udej. Tady nejde o žádné kamarádství či ochranu. Tihle lidé sprostě vykrádají naší historii a hroby našich předků a co horšího jen pro svůj zisk.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

pak to podle jmena teto debaty "koupim vse" streli pres drakkarii a jeji novou sekci LH :mrgreen:
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

AD ... VYKOPAVKY

Post by KRAK »

Nemyslel jsem to tak, ze bych nabizel vykopavky :biggrin: to v zadnym pripade, ne!!! Ale kdyz uz se tomu tak stalo, tak by byla skoda onen nalez nezverejnit, pac ho uz nikdy neuvidite.

A toho typa neodhalis, pochazi ze Slovenska .... pokud jsi zainteresovan do ochrany hist. pamatek, mel by sis posvitit take na "velke" ryby, ktere kali vodu na poli ceske archeologie. Viz nas predni keltolog - cele jmeno ti sdelim na zvlastni prani, pac nechci, aby mne nekdo zazaloval za urazku ... ale asi urcite vis o koho jde. Dava take tipy na lokality a kdyz jeho kumpany - hledace - nekdo odhali, tak je brani s tim, ze se jedna o soukromy vedecky vyzkum pod zastitou AV CR. A i jeho KSC minulost je prinejmensim take zajimava. Potvrdili mi to 2 nezavisle zdroje.

A ted k tomu Slovakovi, chtel jsem ti poslat celou historii naseho rozhovoru, ale zachoval se pouze tento prvotni email :(

------
Posielam niečo z vlastnej zbierky pre inšpiráciu. Z.
-------

Opovedel jsem mu, ze ta sbirka je sice pekna, ale at se mi s tim radsi ani nechlubi. A vyslovil jsem prani, aby nikdy tyto predmety neopustily jeho zemi. Nacez na toto reagoval slovy, ze prave toto je ucel jeho konani. Kdyz to pry najde on, ma jistotu, ze vse zustane na Slovensku, 80% ostatnich hledacu toto pravdilo v zasade necti. V zari se bude konat akce Noze 2005, Pribram .... slysel jsem, ze se tam udajne tyto zalezitosti take daji poridit ... za babku. Mozna by stalo za to tam vyrazit anebo informovat PCR. Email toho kluka i IP adresu mam, ale nemohu nikomu sdelit ty udaje ... sam bych se za sebe stydel, nebot ty fotky mi poslal v dobrem umyslu. A jeho snahu o prodani nalezu mimo zemi jsem nepostrehnul.

A mimochodem, detektor mam taky ... hledam pouze na chate (kousek od Berouna - Trebotov :) ) a navic jsou to veci z 2. svetovy a z 1. republiky. Kopat keltsky hrob by mne nikdy nenapadlo ... zneuctil bych pamatku etnika, ktere jsem adoptoval za sve. Na druhou stranu jit po desti na stradonickem poli a cirou nahodou zakopnout o duhovku??? :evil: To zni lakave ... ale bud v klidu, smejdim s tim kramem jen ve svrchnich partiich, kde Kelti nejsou. Obcas si ze srandy vyrazim i na plaz, ale tu uz maji napr. na Machaci rozdelenou mistni bossove a nejeden prazak tam prisel o detektor, zuby i tech par zatek od piva co nasel :)
Trochu jsem odbocil od LH ... za chvili mas na webu ty fotky. Zdar
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

na slovensku mam znamych informatiku asi stejne jako tady:)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Situace je fakt šílená, dost často se po hradištích pohybuju, a někdy to vypadá jak těsně po válce - např. na Rubínu u Podbořan loni v létě totálně rozkopali téměř celou akropoli, to musela být organizovaná akce celé skupiny detektorářů, možná závodili, kdo najde víc bronzů (pocházejí odtud nejpočetnější nálezy slovansko-avarských kování u nás). Nahlásil jsem to policajtům v Podbořanech, ty vůbec netušili, co mají za rohem, furt chtěli odhad škody, aby se tím mohli zabývat, což je sranda, jak odhadnout, co tam ty lupiči mohli najít, no ale nakonec stejně nic nevyšetřili. Jediná šance je přistihnout je přímo na místě, skolit do příkopu a zavolat poldy, jenže oni často chodí ve dvou či více lidech a je to pak vo hubu, ne-li vo život... Šancí je právě odhalit to ve fázi, kdy se těch nálezů hodlají zbavit - nejde o to, že se jim to stejně těžko dokazuje, ale o to, že ztratěj anonymitu a mají pak větší bobky...
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

...

Post by KRAK »

Podivejte se na www.detektorweb.cz
Je tam vsechno mozny a nekteri lidi by se dali vypatrat. Provozovatele - pana Nejedlyho znam - ten taky dela 2. sv, ale mozna by se s nim dalo domluvit, aby nam pomahal. Pravdepodobne s nim PCR jiz spolupracuje. Povazoval jsem za dobry napad umistit na jeho web odkaz na drakkarii. Mozna hledaci nekteri upusti od snahy najit duhovku nebo keltsky nuz kdesi na hradisti v zemi a koupi si to u Kraka :) Na druhou stranu se bojim, abych tim nektere lidi neinspiroval ... co myslite, ze je spravne? Kdyztak tu zadost o umisteni banneru stahnu, i kdyz uz mi ji slibil.

A ted ty fotky .... jsou drobek velky....

http://www.drakkaria.com/kelti/5.jpg
http://www.drakkaria.com/kelti/6.jpg
http://www.drakkaria.com/kelti/4.jpg
http://www.drakkaria.com/kelti/2.jpg
http://www.drakkaria.com/kelti/3.jpg
http://www.drakkaria.com/kelti/1.jpg
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Kraku, dík za ty fotky - je to horší než jsem předpokládal, to není výbava z jednoho hrobu, ale spíš z celého pohřebiště, případně blízkého sídliště. Nebo je to hromadný depot. Důležitý je fakt, že přitom nejde jen o samotné artefakty, ale především o likvidaci archeologické situace, která mohla poskytnout spoustu informací. To si detektoráři vůbec neuvědomují. To, že tenhle je ze Slovenska, nehraje roli - svinstvem je to všude snad kromě Anglie. V té souvislosti je naprosto zcestné, jestli dotyčný tvrdí, že to neopustí Slovensko. Ztráta informací je už nenahraditelná. Jen nechápu, proč ti to tedy posílal? Do Čech, majiteli internetového obchodu s replikami... To mi neštymuje. To se ti jen tak "v dobrém úmyslu" chtěl pochlubit? Proč? Já myslím, že se vůbec nemusíš za nic stydět, pokud máš některé údaje o odesílateli, předej to slovenské policii. Nebo to mám udělat já? Asi by bylo lepší, kdybys to udělal ty... :wink: Jestli je tím "předním keltologem" Čižmář z Brna, tak o tom se ví a už se i něco děje... Taky detektorweb známe, pravidelně monitorujeme, ale tamní lidi jsou dost opatrní a dávaj si moc pozor, aby se neobjevilo něco jiného než novověké militarie. I když občas se pochlubí i staršími mincičkami, ale to není až takový průšvih...
No a jestli tě někdy potkám kolem Berouna s detektorem, na pivo tě nepozvu :badgrin: Ono totiž podle památkového zákona a tzv. Maltské úmluvy je územím s archeologickými nálezy celé území republiky! Jo a jestli bys chtěl tomu trochu pomoci, tak ten banner na detektorweb dej a schválně jestli ti přijdou další nabídky - zahraješ si na volavku a třeba se do klícky někdo chytne.
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

...

Post by KRAK »

RABe - Asi nema cenu se tu toho hocha jakymkoliv zpusobem zastavat ... osobne se priklanim k te variante, ze se jedna o synacka, co k vanocum dostal hledacku a ted se zkratka nekomu chtel pochlubit svymi ulovky. Udavat ho nehodlam, nebot nejsem presvedcen, ze by to byl kseftar ... mozna, ze jsem pres sve mladi naivni, ale kazdopadne bych mu rad poslal nejake tve moralni poslestvi. Treba mu promluvis do duse, pokud ti on za to tedy stoji, napis mu kratickou zpravu, preposlu mu ji. Jinak neni zas tak uplne pravdou, ze se mne kontaktoval pres stranky www - kseftu, ale stalo se tomu tak, pres mou jinou prezentaci venovanou prave keltske civilizaci. Nemyslim si tedy, ze by se pokousel tyto nalezy udat do komise :) Kdyby se policajti jen trochu snazili, tak nikdo volavku delat nemusi .... staci zajit na ty nejvyssi mista. Abych byl konkretni, posilam jmeno toho kozomrda v privatni zprave :mrgreen:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Kraku,nějak ses v tom původně anonymním a teď skoro tvým známým "našel", kroutíš se jak červ a hájíš nehajitelné.....kšeftování s arch. nálezy by byla jen další přitěžující okolnost !!! Průser, za který by ten synáček měl dostat minimálně pořádně nařezat, je už samo hledání a vyzvedávání nálezů....a likvidace nález.situace, která je důležitější než věci samotné. Protože tato posunuje naše poznání dál.....obrazně řečeno "starého železa" (bronzu) je známo dost.
Před pár lety poslala skupina "hodných detektorářů" své nálezy opavskému muzeu i s hrubým popisem lokalit a dopisem,kde vysvětlovali, že nechtějí ,aby takovéto věci (podkovy,zlomky nožů, etc...cca z 1/2 15.st. a mladší) zůstaly u nějakých zlých detekt. v soukr.sbírce....... a lidi z muzea to vyhodili,neboť takhle to bylo bezcenné....fakticky,hist., etc....
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

a ještě: to co jsi zveřejnil je už skutečně bohatý nález,resp. to vypadá na cílené a systematické hledání !!!!!
Post Reply