nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Viktorie, Knecht, Raiden, Wothan, Alexandr, Kain, Maršálek, Joe

Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Raiden »

Ono to sice jako zní jako vtip, ale v našem právním bordelu není nic nemožné. Viz probíhající kauza s televizními poplatky - u koho existoval jen předpoklad, že by mohl eventuelně vlastnit televizor, byl automaticky označen za neplatiče.
Takže abychom se časem nedivili.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Wothan »

Ano, stejně jako automatické "autorské" poplatky započítané v ceně kopírování (byť i vlastního materiálu) nebo média a jiné a jiné absurdity. Je to prosté - zavádět podobná omezení (často zjevně nespravedlivá, zlodějská nebo svévolně omezující) je prostě - a o to se nebudeme přít že? - jednodužší než potírat samotné přečiny a zločiny, jak by tomu mělo bezesporu být. Jak bych to... alibismus? pokrytectví? Já jsem ten poslední, kdo by hájil detektoráře vykrádající archeologická naleziště, ale jasně jsem vám popsal, na co bych použil detektor já (a takových případů by se našlo vícero) a já silně pochybuji, že ve vaší pomatené představě podmínek za jakých by se podobná věc provozovala bych kdy nějaké povolení dostal. A napadlo vás hledače jednoduchých (pardon, takzvaně "funkčních") řešení co všechno by se pak dalo preventivně zakázat, abychom se vyhnuli už předem byť i jen hypotetické možnosti páchání trestné činnosti? Ten vtip tomu dává jen korunu, ale kdykoli na to jen pomyslím, někde vzadu v hlavě mi zvoní Orwell! Podobné nápady jsou ztělesněním rčení že "cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly" tak o tom aspoň zkuste přemýšlet.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Jiři z Holohlav »

"Janko zaplatíš pokutu za pálení slivovice","ale já nepálím"."Zaplat 1000 máš prístroj. Proč dávaš 2000."."Ten druhý je za znásilněnie"."Koho jsi znásilnil?"Nikoho,ale mám prístroj".
Smrt je smyslem života.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Jiři z Holohlav »

S vykradači hrobů si neporadili ani staří Egypťané.Tam,kde nestačí osvěta,tam to ani restrikce nezachrání.Lidská mentalita se po tisíciletí nemění ,mění se jen kulisy.
Smrt je smyslem života.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Bonemina »

Dokázat vlastnictví detektoru je prostě jednodušší než dokázat rýpanec do hlíny. Sice se tím s vaničkou vylije i nemálo děcek, ale někomu by to mohlo usnadnit práci. (a někomu naopak dost ztížit)

Spíš by mě zajímalo, co se provede s prodejci detektorů, pokud toto začne platit.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Wothan »

No jo no, za minulého režimu zase bylo snadnější lidem vládnout a je to snad dobře? :-k
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Bonemina »

Kde říkám, že je to dobře? Říkám jen, že je to jednodušeji prokazatelné, což může být pro někoho dostatečný důvod snažit se to uzákonit. Považovat za protizákonné samotné vlastnictví toho krámu mi přijde zvrhlé.

Ale opravdu by mě zajímalo, jak se řeší prodej detektorů v zemích, kde jsou zakázané. Netušíte někdo, jak je to třeba u těch Slováků?
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Raiden »

Další úspěšný mrcasník... (celý článek)
abaddon
Site Admin
Site Admin

Post by abaddon »

hm, krasna ukazka kam v teto oblasti povede represe.... nejen ze detektorare neuhlidate... na to nemate (archeologove) ani cas ani lidi ani penize (a kde neni zalobce, neni soudce) a tak misto toho aby jako treba aspon castecne znaly clovek, ktereho zasahla nejaka osveta (ale v dnesni dobe asi spis nulova) nechal vsechno jak to nasel a nekoho zavolal - tak to v lepsim pripade anonymne nekam odnese s tim ze zhruba vubec popise kde to nasel, v horsim to radsi nekam hodi

ale jen houst, bijte je, zakazte jim detektory... a mozna by se dali vsichni nahnat na nejakou raketu a vystrelit do kosmu, co?
Your freedom will grow each time you say: No!
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Rab »

:shock: :roll: #-o [-o< ](*,)
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Raiden »

Mno, když už by to úřady musely řešit direktivně, tak si dovedu představit situaci, že by prodejce povinně dodával ke každému prodanému detektoru leták/brožurku/příručku (dosaďte co se vám líbí) s postupem, jak se chovat v případě nálezu, ať už artefaktů, nebo staré munice, kam zavolat, co komu ohlásit atd. Cena toho papíru by byla marginální ve srovnání s prodejní cenou detektoru a stejně už něco podobného funguje v případě česky psaných návodů.
Nutným předpokladem by ovšem bylo odstranění represe, aby se detektorář nemusel bát nález ohlásit. Prasata jdoucí po výdělku by to samozřejmě neeliminovalo, ale minimálně trochu osvěty by to do řad detektorářů přivést mohlo.

A pohádky je konec... :(
abaddon
Site Admin
Site Admin

Post by abaddon »

prasata jdouci po vydelku si poradi at tu zakaz bude nebo ne... ale jaky je to procento?
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Rab »

Zařekl jsem se, že už nebudu diskutovat, ale:
Raiden: To je asi tak stejné jako kdyby každému, kdo si koupí třeba auto, dali výtisk pravidel silničního provozu... Nebo flašku chlastu s radami jak pít a neožrat se a když náhodou jo, jak to řešit... ](*,)
Abe: Když pominu ty slušné - tak jak teda eliminovat ty prasata? Řekneš znova, že lepším vymáháním práva podle stávajících zákonů. Jenže když to takhle nefunguje ani v tom provozu na silnicích, přestože je bodový systém a policajti se snaží být víc vidět, tak jak jinak? Jsem přesvědčen, že "slušnému" detektoráři (připustím-li, že skutečně hledá jen militarie z WW a to jen v horách) to případné omezení ve smyslu zákazu hledání na archeologických lokalitách nemůže nijak vadit! A naopak to výrazně může pomoct při ochraně proti těm prasatům!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Post by Wothan »

Rab: no jenže při stejné logice bychom přestali vydávat řidičáky ne? Jen řidičům z povolání? Když prokážou na co přesně to potřebují? To co mi vadí na podobných snahách je, že když máme zákony, které řeší problém, ale nejsme schopni vymoci jejich fungování, místo abychom řešili výkonnou složku, řešíme to vytvářením dalších zákonů, které nám budou direktivně obecně(!) omezovat svobodu konání v kde čem. A které ve finále opět omezí ty slušné, protože zmetek si vždycky poradí. Dost na tom že podobné sny má každá vládní direktiva, ale volat po tom zezdola? To je jako řezat si větev pod zadkem, dobrovolně a ještě splácet pilu.
abaddon
Site Admin
Site Admin

Post by abaddon »

Rab wrote:... přestože je bodový systém a policajti se snaží být víc vidět ...
trochu mimo tema, ale bodovy system sam o sobe nic neprinese, pokud je spatne aplikovan (coz je) a policajti nejsou videt vic, spis min...

jinak... z ceho se vic poucis a co hur okecas.... kdyz te zmeri a za vesnici zastavi, tak bud zaplatis na miste nebo to resi prestupkova komise...

nebo te vyfoti kamera, policajti sedi pekne v teple... a ty jim to pak smetes ze stolu s tim ze ta fotka je mizerna a odmitas vypovidat s odkazem na osobu blizkou?

ktery z tech dvou pripadu je ten lepsi z hlediska vychovneho efektu? rekl bych ze ten kdy jsi pristizen hned pri/po cinu, nez s odstupem 3 mesicu, kdyz te konecne predvolaji...

ja se snazim chapat tu svizelnou situaci ve ktery jsme, samotnyho me to sere taky, nicmene neverim tomu ze plosny zakaz neco resi, tady je proste v prdeli to, ze si kazdej hledi toho svyho, kdyz by se nekdo motal na jeho pozemku, uz vola fizly, ale jak je to na cizim tak nevidi a neslysi... to prece neni zadny udavacstvi a od toho tu ty policajti jsou, takze at na ty lokality proste jezdi, kdyz si na nekoho pockaji u auta, najdou u nej neco co prave vykopal, asi to tezko okeca...

podle me ten zakaz povede akorat k tomu co uvedl ten clanek, ale cetl jsi nekdy nazor opacny strany (obcas vidim v logach jak sem na tohle tema odkazujou detektorarsky weby) a oni si dobre uvedomuji co delaji a chapu vasi nasranost, takze ty slusnejsi se pak boji cokoliv oznamit ze strachu pred urady a tem mene slusnym to bude jedno at tak nebo tak... je to tezky
Post Reply