Akce

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Přivítejme podzim tancem!

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Kdy: 1. – 3. října 2010

Kde: Renesanční zámeček Nový Stránov ((Jizerní Vtelno poblíž Mladé Boleslavi)

S kým: Hanou Tillmanovou, lektorkou historického tance (Praha) a skupinou historické hudby Jääääär (Cvikov)

Program:
Středověké tance – 14. až 16. století

Pátek:
Příjezd (možný od 17:00)
Ubytování
18:30 – společná večeře v místě konání, volná zábava, tanec – základní kroky, pro pokročilejší možnost zopakování tanců

Sobota:
8:30 – 9:30 – snídaně
10:00 – 13:00 – dopolední taneční blok
13:00 – 15:00 – přestávka na oběd (společný oběd na místě)
15:00 – 18:00 – odpolední taneční blok
19:30 – společná večeře pokud možno v historickém oděvu
Po večeři volná zábava, tanec, živá hudba (skupina středověké hudby)

Neděle:
9:00 – 10:00 Snídaně
V případě zájmu a dobrého počasí možná vycházka do okolí, střelba z luku

Ubytování:
Zámek je v rekonstrukci, nicméně jsou k dispozici pokoje vybavené lůžky – stačí tedy vlastní spacáky, deky. Hygienické zařízení v přízemí zámku k dispozici.

Stravování:
Na místě – snídaně – švédský stůl, hlavní jídla – dobová kuchyně, k dispozici po celý den čerstvé a sušené ovoce, zelenina, drobné cukrovinky
Nápoje: Voda, čaj, káva, ovocné mošty, pivo, víno

Prosíme účastníky, kteří budou mít zájem o dobové stolování, aby si sebou vzali vlastní nádobí a pro sobotní večer civilní dobový oděv (dle možností).
Pro taneční bloky doporučujeme pohodlný oděv a měkkou obuv, návleky na lýtka, případně bandáž kolenou, kotníků a jiné zdrav. pomůcky dle potřeby – tříhodinové taneční bloky jsou skutečně fyzicky náročné!

Účastnický poplatek: 700.- Kč/osobu (v ceně – honorář lektorky a asistenta, honorář kapely, sál, stravování, náklady na vodu a energie).
Platba: na účet č. 43-1107540247/0100 (ve zprávě pro příjemce uveďte: TANEC + jméno účastníka/ů)
Platbu proveďte, prosím, nejpozději do 25. září 2010!!!

Další informace:
e-mail: bebca@seznam.cz; tel.: 233 045 234, 604 745 774; SZ
Volo, multum, statim!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Akce

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Přátelé, dovoluji si upozornit, že se blíží termín, kdy bezpodmínečně musím dát vědět lektorce a kapele, zda se akce uskuteční.

Prosím proto ty, kdo mají zájem zúčastnit se tanečního semináře na Novém Stránově, aby poslali přihlašovací údaje v podobě SZ, SMS nebo e-mailu a účastnický poplatek.

Díky za pochopení.
Volo, multum, statim!
Hydra
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 30. Sep, 2010 15:21
Location: Sedlčánky

Poklady Moravy

Post by Hydra »

Nevyrazíme na výstavu?
www.pokladymoravy.cz
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Josefínské slavnosti 2010 Terezín

Post by Tom12 »

Ahoj kamarádi. Jménem vedení Města Terezína bych chtěl poděkovat všem vojákům kteří se účastnili letošního ročníku Josefínských slavností v Terezíně za perfektní atmosféru a skvěle odvedenou práci.Chtěl bych od Vás také slyšet vaše připomínky kritiku ale i slova chvály.Děkuji Tomáš Jánský Město Terezín.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Akce

Post by Wothan »

Já tam byl jako divák, tak jestli stojíte o komentář diváka-laika, protože téhle době moc nerozumím. Byl jsem tam s dětmi a kamarády, kteří jsou historií úplně nedotčeni v davu podobných diváků a jen na tu sobotní odpolední bitvu a nějaký čas po ní:

Co se mi líbilo:

1. vojenský tábor - sem tam se tam poflakovalo něco moderního bordelu, ale jako celek to na mne působilo věrohodně (podotýkám že tuhle dobu opravdu moc neznám)
2. zbraně - jak my tuhle dobu neděláme, tak jsem na ty křesačky a děla ulítlej aspoň na podívání
3. ukázky dělostřelby uvnitř kasamat rozhodně hned tak nezapomenu - nahluchlý jsem ještě teď :badgrin: Zajímavý pocit ty otřesy a rázové vlny uvnitř i venku!
4. mundůry, pochodování, secvičení - je to prostě malebné a dobře to vypadá
5. audio komentář provázející dějem (nemyslím speakera, ale namluvené pozadí) - tak jsme se v ději moc neztráceli

Co se mi moc nelíbilo:

1. absence mrtvých a raněných - ne že by tam nějací nebyli, ale těch pár mrtvých a raněných na samém konci odpolední bitvy (tak to vypadalo z pohledu shora z protějších hradeb) tak nějak podtrhlo celou tu absurditu toho že do sebe pálí šiky vojáků ze vzdálenosti 20-30 metrů bez jakéhokoli viditelného výsledku. Alespoň výrazněji markýrovat ranění, když už se nedá umírat by to chtělo. Kdybych držkoval jen já, asi by se to dalo pochopit, ale tomuhle se celkem nepokrytě smáli kamarádi i většina diváků kolem mne, protože to bylo až příliš okaté.
2. jezdci - podobná bolest jako na třicítce. Velitele na koni ještě chápu, ale ti další dva - husaři(?) - vypadali divně. Oceňuji že se jim neplašili při střelbě koně, ale to šmrdlání šavličkou při "nájezdu" 1-2 jezdců na formaci vojáků s bajonety vyvolávalo u diváků podobný smích jako ti nesmrtelní vojáci. Já samozřejmě chápu, že udělat cokoli s koňmi v bitvě je obrovský problém, ale (možná to jiní vidí jinak) méně je někdy více - kdyby tam ti koně přímo v bitvě nebyli vůbec, nic by se nestalo (no ubyl by humorný moment) - mohli je klidně ukazovat s dobovým sedlem a postrojem jen v táboře nebo jako samostatnou ukázku.
3. během bitvy mohli úplně zastavit kolotoče - je to asi drobnost, ale když se vám nad bojištěm vznáší labutě, je to poněkud zvláštní #-o A opět to vyvolávalo posměch a to je myslím zbytečné.
4. velitel prušáků s vysílačkou v ruce. Chápu proč jí měl a chápu že to výrazně pomáhá organizaci v bitvě a netrval bych na dobové signalizaci apod. ale asi by to chtělo udělat nějak skrytě. Bylo to vidět i na tu poměrně velkou vzdálenost od nás - první si toho samozřejmě všimly děti a po nich zbytek publika ("jé ten velitel má v ruce mobila!") - to je taková blbina, ale myslím celkem zbytečná.

Jinak mne mrzí, že jsme neměli čas podívat se i na ukázky a ležení z WWI.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Akce

Post by Wothan »

No a jen tak úplně pod čarou zmíním hezké polské dudačky :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Tom12
Nováček
Nováček
Posts: 45
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Akce

Post by Tom12 »

Děkuji za kritiku i za slova chváli.Ta pouť je bohužel nutné zlo.Já jsem tu pouť chtěl zrušit už při ročníku 2008 ale bylo mi řečeno že si to přeje městské zastupitelstvo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Akce

Post by Wothan »

No jo, taky mi dalo práci držet děti dál od tohohle humbuku a zachránit zbytky rodinného rozpočtu :badgrin: Ale možná by stačilo najít pro to jiné místo, nebo alespoň během bitvy zastavit ty nejokatější atrakce :-k
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Akce

Post by cossack »

Plánoval jsem, že bych přijel postavit do tábora svoji dílničku, nevyšlo to hlavně z časových důvodů. Ale ta pouť umístěná nadohled byl důvod proč mne to ve finále zase až tolik nemrzelo. A jako důstojník jednotky z tohoto období bych hodně zvažoval jestli máme zapotřebí se takové akce účastnit. Bez urážky.
Kurňa vždyť v Malé pevnosti by to zastupitelé taky nenechali postavit hned vedle - když to dovedu ad absurdum.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Akce

Post by Knecht »

Poprvé jsem se byl podívat na Slavkov a bylo to po 12 letech poprvé co jsem byl na bitvě jako divák. Je to divný pocit. Pořád jsem měl cukání přeskočit pásku, popadnout nejbližší pušku... :)
fotky tady: http://knecht.rajce.idnes.cz/Slavkov10/
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Re: Akce

Post by Posadowski »

Vážení,
dovoluji si vás pozvat na letošní Seminář historie odívání.
Konat se bude 19. listopadu 2011 v muzeu v Hradci Králové.
Spousta zajímavých přednášek, doporučuji třeba tu Dr. Bravermanové o textilních památkách na Pražském hradě, já si přihřeji polívčičku s vývojem kabátců ve 14. století. .
Podrobnosti na webovkách: http://seminarhistorie.wz.cz/index.htm
Image
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Akce

Post by KŘIŽÁK »

Tom 12-Na Terezíně jsem byl jako divák-možná by nebylo od věci strčit téma do sedmiletkového šuplíku.Připomínky-klady v podstatě souhlas s předchozím hodnotícím.A rozhodně kladně hodnotím opravované a zpřístupněné prostory pevnosti-bomba.
Negativa-překvapivě uzavřené městské infocentrum,nedostatečná informovanost kde se co děje.Přehledně zpracovaný letáček jsem musel vyškemrat od dobrovolné hasičky.Konkrétně na to kde bude střelba s kasemat(a kdy) mi nikdo nedokázal odpovědět.Běžel jsem tam po prvních ranách(super naprosto zážitek..)
Vynikající přednášky kata Pawouka.ovšem opět bez reklamy...
Bitva-stejné nešvary jako na ostatních bitvách-vojáci mají pocit že diváci nevidí detaily.Vidí NAPROSTO vše.Fotografové v uniformách s obřímy foťáky s bleskem fotící mezi bojujícími jsou ZLOČIN.Tahání bedniček s přijímači a metry drátu od postřelů vidět jak kráva.
To,že vojáci nepadají mi tolik nevadí a chápu to-kdyby na soustředěnou palbu reagovala celá jednotka např vyklizením pozice.
Je to jednoduché a dá se to udělat bez nácviku.Neděje se to
Příklad-nastoupí proti sobě dvě party jedna dobře organizovaná druhá horší,po první salvě jedna krásně nabije,druhá má potíže s organizací-měla by prostě zmizet.
Nastoupí děla-pěchota by měla zmizet-přesunout se..
Jízda-v bitvě naprosto bez učinku-třikráte objede nepřítele a nestane se vůbec nic!!!nejde přitom o nutnost třískat do pušek šavlema-ale ukázat nějaký taktický záměr-vojáci vyklidí důležitou pozici(třeba i ve strachu)nebo ji před jízdou udrží a bude to mít vliv na pokračování bitvy....
Je mi jasné že vše bylo bez nácviku,ale už sklatbou scénáře se dá udělat nápaditá bitva-je výhoda fungujícího velení jednotek,tak ji využijte..PROBOHA VÁS PROSÍM NESNAŽTE SE "ŠERMOVAT!!!!!" střílejte,pochodujte ale NEŠERMUJTE.
Chválím průvodní slovo,efektní noční bitva(bohůmžel se stejnými nešvary) a cvičte pořadovky a hlavně střelbu,nabíjení.Jinak super akce,pojedu zas... =D>
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Akce

Post by Wothan »

Já tam byl loni a mám z toho stejný pocit :-)
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Hydra
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 30. Sep, 2010 15:21
Location: Sedlčánky

Re: Akce

Post by Hydra »

Do prvního května je v Národním muzeu v Praze k vidění malá ale vydařená výstava o kuších, doplněná o několik dalších militárií http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Vyst ... aboli.html vřele doporučuji.
Post Reply