Historicky věrohodná scénická show

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Je podle vás možné dělat scénickou show divácky atraktivní a aspoň na pohled autentickou?

Ne, divákům by se to určitě nelíbilo!
1
3%
Ano, ale s určitými ústupky po vizuální stránce (stylizace hrdinů aj.)
11
30%
Ano, v pohodě - divák si nakonec zvykne!
25
68%
 
Total votes: 37

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Historicky věrohodná scénická show

Post by Wothan »

V debatě v pozdním vojenství jsem opět narazil na otřepané argumenty že nelze dělat scénickou show ani tak aby vypadala aspoň na pohled autenticky. Opět ty stejné řeči, že divák to nepozná nebo neocení apod. Protože si myslím že je to nesmysl, zajímal by mne názor ostatních a to bez ohledu na období (koneckonců o víkendu jsem byl jako divák na rekonstrukci bitky z WWII. :-) ). Nejde mi ani nutně o LH tak to nemusíte striktně vztahovat na to. Spíš o to zda je možné dělat opravdu pestrou diváckou show ve vybavení za které se člověk nemusí stydět. Jistě, respektuji ústupky dané technickými požadavky nebo bezpečností (moderní chrániče pod hadry aj.).

Takže - znáte nějakou skupinu, sdružení, spolek nebo jinou organizaci, která nabízí divákům podle vás atraktivní akční show a zároveň to dělá ve vybavení, které podle vás aspoň na pohled neuráží váš jemnocit pro historii? Nejde mi teď ani tak o řemesla, oživování kde čeho, ale vysloveně o scénické vystoupení - šerm/boj (komorní i hromadnější) na zemi i na koni apod.

Mně se třeba líbily některé věci od Berounských měšťanů.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce

Post by Radim Vaňousek »

Musím se přiklonit k tvrzení, že show lze dělat s na-oko-autentickou výbavou.
Co třebas Trabantengarde? Viděl jsem od nich sice jenom "školu šermu", ale docela jsem se bavil.
Jináč jsem se vždycky nejvíc nařechtal u vystoupení M.C.E , kteří dokáží udělat show i bez novodobých ojebů, s minimem kulis atp.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec

Post by maser »

Znám- mě se líbí šermířské sdružení M.C.E. Pěkný šerm, spousta gagů a dobrá komunikace s diváky + pěkné kostýmy (ačkoli renesanci nerozumím, takhle nějak bych si jí představoval). http://www.mce.cz/
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

No třeba Dobývání Švihova nebyla špatná akce. Byli tam Trabantengarde v čele s Macem, Olšanští, opět v plechách od Maca, Mercatores , David Vobr s Ježurou coby dělostřelci, Bídy od Tarschneru atd. Sice spousta malých skupinek (výjimkou nebyla skupinka dvou lidí) nebo i jednotlivců, ale myslím že jsme dali dohtromady celkem kvalitní podívanou.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Post by Savlis »

MCEčka jak již bylo řečeno bomba a z hist. hlediska (Meyerova doba) bych řekl až příkladní a to nejen vybavením ale např. i mluveným projevem. Třicítkové jednotky se také na scénických vystoupeních obejdou bez ojebů a můžou udělat slušnou show s tím, co mají doopravdy mít.

A v podstatě ať přemýšlím jak přemýšlím, nemůžu najít důvod, proč by na scéniku měly nutně a nevyhnutelně patřit sračky, které se tam ve vybavení objevují. Chápu že tam jsou, chápu důvody jako peníze a čas, každá snaha něco stojí a nemůže to být hned, ale nechápu argument, že to jinak nejde. Kromě teda jednoho vystoupení, kam ty sračky patřily. Dělala ho jedna nejmenovaná gotická skupina, myslela ho smrtelně vážně, a jednalo se o výcvik rytířů, než šli do války. Dělali vlevo vbok a vpravo vbok a stáli v pozoru, dělali kliky a zde, pánové prominou, sračkové vybavení patří, aby divák poznal, vo co že teda jako de.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Rozhodně Berounští měšťané a Merleti.
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Kryštof »

Merleti, Zubři a Berounští měšťané.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

M.C.E. jsem viděl jen jednou, ale opravdu se mi to líbilo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

No ja si myslim, ze to jednoznacne ide, kto povie, ze nie snazi sa akurat odovodnit svoje odflaknute vybavenie a ignoranciu k historii. V nasej skupine sme sa zacali snazit robit to poriadne a ajhla - ludi to nielen ze bavi, ale ich to aj zaujalo a co je (podla mojho nazoru) najdolezitejsie, zacali sa sami pytat a zaujimat sa. Takze nevidim realny dovod na negativne postoje.
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
kure_melancholik
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by kure_melancholik »

Rozhodně musím podpořit MCE když jsem je viděl poprvé tak jsem se válele smíchy po zemi. Už nevím co to bylo za představení.

Jina ještě si pamatuji jak jsem kdysi na slovensku viděl normany a ti se mi taky moc líbili.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Triarius: ale ano, oni nám scénici taky tvrdili že když budeme dělat jen ukázky řemesel, vojenství a dobového života, neujme se to a kupodivu ano a to občas i po komerční stránce. Chápu že to mohou brát jako nespravedlnost - nacvičovat kvalitní scénické vystoupení bude samozřejmě náročné a my to nutně nepotřebujeme, ale zase trávíme čas a nemalé prostředky při studiu a práci na vybavení. Nicméně o to mi nešlo - spíš jsem chtěl upozornit na to, že fakt že někdo dělá programově scéniku - tedy tu proklamovanou SHOW PRO DIVÁKY - ještě neznamená, že to musí být automaticky mizerie po stránce autenticity a jak se zdá tak těch příkladů těch co to zvládli není zase tak málo což je fajn - to je totiž ten nejlepší argument.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Záleží na obsahu představení,nic středověkého v plných zbrojích jsem ještě neviděl.Akce v krčmě samozřejmě může být z doby libovolné.
Smrt je smyslem života.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak kdysi jsem viděl představení v táborové "krčmě" posazené do sedmiletky, myslím že to byli Korporalové, ale moc si to už nepamatuju.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce

Post by Radim Vaňousek »

kure_melancholik wrote:Rozhodně musím podpořit MCE když jsem je viděl poprvé tak jsem se válele smíchy po zemi. Už nevím co to bylo za představení.
Jsou nevyzpytatelní :badgrin: , nikdy nevíš, s čím přijdou. -když ?předminulej? rok jeli na Malešov, měli připravenou akorát náplň ze "školy šermu" a ostatní gagy domýšleli cestou z Brna.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Tak trochu slova do pranice. Super jsou Merleti, vcelku se mně líbili Nuskovci a ujdou ještě Gobaro. Dominiki jsem viděl před 7 lety a opět letos a bylo vidět, že už nestíhají některé akce. Stejně klobouk dolů. Někteří z nich to dělají 20 a více let. Burdýři mně dost sklamali. Na asociaci jsem letos viděl jak přijímali Zubry z Pardubic a mně se to dost líbilo co předvádí. S koňmi jednoznačně Borseus a Normani.