Historicky věrohodná scénická show

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Je podle vás možné dělat scénickou show divácky atraktivní a aspoň na pohled autentickou?

Ne, divákům by se to určitě nelíbilo!
1
3%
Ano, ale s určitými ústupky po vizuální stránce (stylizace hrdinů aj.)
11
30%
Ano, v pohodě - divák si nakonec zvykne!
25
68%
 
Total votes: 37

KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

MCE znám s dřívějška a šlo jim,na co šáhli..skvělá vystoupení jsem viděl(před lety) od REX .LAG,a Staré Gardy z Brna-občas pokulhával šerm,ale nahradilo ho excelentní divadlo a super autentické reálie.Merleti dokážou "pohledově" a zábavně ztvárnit asi jakékoliv téma,ovšem kostýmy a šerm je již prvoplánově scénický.Líbí se mi nápady a kreativita Berounských Měšťanů,Myslím,že většina jejich akcí na Rabí a i jinde svědčí o tom,že to jde i ve větší partě a autenticky.Vystupování Trabantengarde taky patří podle mne k těm lepším.určitě je více kvalitních souborů-jenže v poslední době šermířská představení raději vynechávám ze zdravotních důvodů..
Bitvy a bojové ukázky jsou kapitola sama pro sebe,rád bych viděl třeba Zbiroh...Mno,ještě mne napadá,že by se v rámci zimních hospodských aktivit dalo udělat promítání záznamů vystoupení a akcí-asi by to byla zajímavá konfrontace,co vy na to?
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Post by Savlis »

Tak jsem chtěl nahoře zahlasovat a nějak se mi nepodařilo najít odpověď, za kterou bych se postavil... Na co by si měl divák zvykat? Nato, že neuvidí nesmysly? Naopak. Divák má právo vidět to, co vidět má.
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Savlis wrote:Naopak. Divák má právo vidět to, co vidět má.
Pod to se můžu podepsat
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Šavlis: jde o to že to co se obvykle servíruje divákům jako show popřípadě filmové umění je krapet odlišné od historie - někde méně a někde se to s historií míjí úplně. Takže když říkám v možnosti "C" že si "divák zvykne" mám tím na mysli, že si holt divák bude muset zvykat na to, že uvidí i jiné věci než na jaké je většinou zvyklý a jakých se mu právě z tohoto pochybného důvodu často stále dokola dostává. A že to (podle těch co volí tuto možnost) nebude na škodu věci, skousne to a zvykne si. Neuteče s odporem a výkřikem "fuj historiéé!". Ale mám dojem že to většina pochopila :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj,
myslim si, ze scenicky serm, tedy show pro divaka jde delat i bez "ojebavek" vuci historicnosti. Samozrejme mnohdy jsou nutne mirne ustupky, napr. v mistnostech asi tezko muzete naklusat v okovanych botkach, to by se asi spravce telocvicny / mistnosti, kde se predstaveni kona, zblaznil.Ale nevidim duvod, proc by se lidem pri scenice mely predkladat historicke kraviny a argument, ktery obcas slycham: "No a co? Divak to stejne nepozna", prip. dalsi vety v podobnem strihu, proste neberu a prijde mi takovy pistup k divakovi neferovy. Nemyslim si, ze by divak uprchl se slovy "fuuj, historieeee".

My napr., jako Rimane, delame i sceniku (napr. letosni Gladius ci Isarno) a divaci se bavi a smeji se, nicmene "ojebavky" jim nepredkladame a oni se pak zajimaji o zbroje, zbrane a tak...

mejte se

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jinak já jsem volil B - protože třeba chápu že určitá stylizace v příběhu - show - je když ne nutná, tak užitečná. Ale to neznamená třeba v případě kostýmů že pustíme fantasii na špacír. Představuju si to tak že vycházet by se mělo vždy z historie, ale pro každé období máme velké množství variací - oděvy, zbroje, zbraně a kdo není líný hledat najde co potřebuje. Spíš mi šlo ale o to že při výběru vybavení - typ oděvu, zbroje, zbraně, barvy apod. je často užitečné zohlednit i typ postavy kterou "stavíme" z pohledu scénáře, příběhu, charakteru aj. Totéž se pak může projevit i ve vystupování ale i ve stylu boje apod. To je stylizace o které hovořím a ta podle mne nemusí jít na úkor autenticity, spíš naopak.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

L.A.G. jsem bohužel viděl jen na videu a jejich představení Asmodeus patří mezi to nejlepší co znám. Libor Olšan , Skrija a Zdeněk Krejčí jsou fakt třída. Do¨dnes děláme s Borlim a Zděnňkem K. na některých projektech společně a je vždy zážitek je vidět v akci. Z Brna a okolí pak to je hodně slabé. Rex, Duela Stará Garda mají to neljepší za sebou a ¨nenají za sebe mladší, co by jejich jméno udrř¨želiM.C.M. jsem viděl jen v Praze na asociaci, když tam od nich jednoho brali a pak na jenom festivalu. Mají hezky zvládnutou techniku a některé kostými slušné , ale jako vystoupení mě nezaujalo. Jen samé žertíky a nikde pořádný děj ašerm na můj vkus dost nerealisticky pomalí na úkor zachovaní techniky jako z učebnice.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Ještě jsem neviděl vystoupení,kde bych nabyl dojmu ,že se ti dva či několik chtějí opravdu zabít nebo významně zranit.Volím B - verze naložte mu ,ale nezabíjet.
Smrt je smyslem života.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

V tomhle ohledu byla celkem uvěřitelná Novica - občas bych jim to že se chtějí zabít věřil :wink: Bohužel to ale zase nelze posuzovat z hist. hlediska, ačkoli proti fantasy se dá těžko něco namítat. Jejich baroko jsem ještě neviděl.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.