Zivica / priskirice

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

jen doplním pár informací z časopisu Český lid, roč. 1898

"....louč borová dělána v každé domácnosti, kde nechtěli jinou kupovati a bylo-li dříví po ruce.....upotřebena nejvíce k svícení...v stájích, ve sklepých, sušírnách, ap.

...louč na velikou vzdálenost nesvítila.

...louč buková a osyková ....vyráběna způsobem průmyslnickým."

o nějakém máčení,smolení, etc...ani slovo, natož o "spomalovači" hoření
nunc est bibendum
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

to je ten problém - buď to tom zmínky nejsou a nebo jen kusé. Nevylučuji ani to, že to namáčení nemuselo být pravidlem! Nicméně se to dělalo.
Joe M.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Něco jiného je louč a něco jiného je pochodeň...což snad dostatečně jasně vyplynulo z předchozích textů :wink:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Tomu nerozumím :shock:
Joe M.
Oblan
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Javornice ,Praha

Post by Oblan »

Je to jenom myšlenka tak mě za to nebíte, ale co když to smůla nebo lůj tam byli proto aby ten vysušenej klacek (louč) začal hořet dřív. Příklad zkuste zapalit zapalovačem (natož křesadlem) bukovej klacek a pak zkuste zapálit klacek obalenej pryskyřicí . Aha? V čistě teoretické rovině se zapálí zaschlá smola, ta rychle začne hořet a zahřívat klacek na kterém je, ten dosáhne dřív zápalné teploty a vydrží hořet xkrát déle. Do budoucna bych to chtěl podrobit pokusům, ale teď mě začněte posílat do míst kam ani slunce svítit nechce.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Když už jsem narazili na to zapalování křesadlem, tak by mě zajímalo, čistě prakticky, jak to dělali. Samotná jiskra klacek nezapálí, současný vyzkoušený funkční postup je křesadlo+troud+nějaký chrastí nebo suchá tráva a z toho pak udělat oheň. Takže když člověk přišel do chalupy a chtěl si udělat světlo, bylo to na trochu delší lokte, než jsme zvyklí sirkama nebo zapalovačem. Myslím, že ten postup byl tehdy natolik triviální, že nikoho ani nenapadlo to zaznamenávat, a prostě to opsali slovy "vykřesat oheň".
Asi jako kdybych napsal, že jsem zatlouk hřebík, a zdlouhavě bych nepopisoval, že
jsem uchopil kladivo do pravé ruky za konec dřevěné rukojeti, prsty levé ruky jsem uchopil hřebék, ostrý hrot hřebíku jsem opřel o fošnu tak, aby hlavička směřovala kolmo nahoru, pravou rukou jsem se napřáhnul a vedl úder tupou stranou hlavy kladiva na hlavičku hřebíku tak, abych hřebík o kousek zarazil do fošny. Údery kladivem na hřebík jsem pak opakoval tak dlouho, dokud nebyl hřebík celý ve dřevu.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9

Post by wolf »

Raiden wrote:...Takže když člověk přišel do chalupy a chtěl si udělat světlo, bylo to na trochu delší lokte, než jsme zvyklí sirkama nebo zapalovačem....
Mozna zase bylo bezne, ze kdyz prisel do chalupy, mel nekde (kamna, pec, krb, ohniste, ...) zhave uhliky, kteryma trisku zapalis.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Případně rovnou oheň, neb ten se udržoval celý rok hořet. Jen jednou za rok se nechal vyhasnout, vysmýčil se krb/ohniště a přinesl se čistý oheň z kostela.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Bylo u ná období, kdy bylo zakázáno používati sirek apod. a to by jste se divili jak mi kuřáci jsme se naučili rychle si křesadlem retko zapálit ;-) Je to prostě o tom jak se říkalo fortelu. Člověk to častým používáním dotane do krve či jak to říct. Čili nejprve to trvá i 5 min, pak minutu a pak pár vteřin ;-) no a teď když už to zase používám občas tak zase 5 min ;-)
Joe M.