Filmy (snad) pro všechny

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Rab »

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů
"doku-drama ve stylu BBC" :badgrin:
http://www.filmcyrilametodej.cz/cz/
Už jen z fotek to vypadá děsivě... :roll: Kdopak si v tom zahrál? :wink:
User avatar
Morgyš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 99
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Morgyš »

Já mám dojem, že se stále shánějí lidi, takže se to furt ještě natáčí, ne? Ale co jsem viděla někde ukázky, tak souhlas, že to vypadá vtipně :twisted:
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały a magiczka żyje.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by JARWIKS »

Rab cca 90 lidí z RS scény z těchot skupin. Ve většině případů jsme mohli mít svoje věci a naopak jim upravovali jejich etc. Ale i tak to jsou v celkovém pojetí jen drobné detaily.

CZ skupiny
Velkomoravané, Vanir, Velesův Lid, Tizon, Au Jugé, Bialogrod, Morrigan, Orcae Ita, Zemani, Daga ,Aštera, Skjaldborg = cca 70 čechů

PL Skupiny

Bialogrod Othala Craft - Viking and Slavic clothing ( PL) Grupa Rekonstrukcji Historycznej Drużyna Grodów Czerwieńskich ( PL) Grupa Rekonstrukcji Historycznej Drużyna Południe ( PL) Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ydalir Laget (PL) Grupa Rekonstrukcji Historycznej YGGDRASILL (PL) Grupa Rekonstrukcji Historycznej Białogród-osada warowana z Xw. ( PL ) Všechno skupiny co se motají okolo Bialogrodu a Rabiho z Velesova lidu. = cca 20 poláků
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by melkel »

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Rab »

Jarwiks: Díky za vyčerpávající seznam. Při vší úctě k vyjmenovaným je potíž v tom, že zřejmě dělali jen "křoví" a v popředí se tak vyskytují herci odění a vybavení ze strašlivého fundusu Three brothers... Jistě, zatím je k vidění pouze trailer http://www.youtube.com/watch?v=BzK1PPMbP4o, ale to, jak vypadají hlavní postavy, je fakt hrozný.. Nebo ty animace - vždyť takhle přeci hradiště nevypadaly.. Obávám se, že to bude paskvil, který zase negativně ovlivní představy o dané době u většiny "nepoučeného" diváctva.. Budou to mít na svědomí hlavně "odborní" poradci, kteří neuměli být natolik silní, aby prosadili autentičtější přístup.. Nebo nejsou dostatečně "odborní".. Přitom celkový rozpočet je prý asi 60 milionů, za což by se myslím dala pořídit lepší kvalita..
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Raiden »

Ono je otázkou, nakolik si do toho režisér nechá od odborných poradců mluvit. Pokud si dobře vzpomínám, zmiňoval to tuhle Alistaire, jak byl kdysi coby poradce vyfakován Jakubiskovým pátým asistentem, že něpochopil umelecký zámer.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Boza »

Nevím proč ale vytanula mi na mysli slavná Crichtonova přednáška, kde je přehledně vysvětleno, proč jsou ve filmech vědci šílení, advokáti bezcitní, zámky prolomitelné sponkou do vlasů, počítače běžící na MS-DOS, DNA analyzovaná kriminalisty během minut atd atd.

V angličtině tady: http://www.abc.net.au/science/slab/crichton/story.htm
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Rab »

Jo, jenže Cyril a Metoděj je v prvním plánu prezentován jako dokumentární drama, nikoliv jako klasický celovečerák.. A vo to de - v tzv. historických filmech (nebo fantasy, sci-fi, thrillerech atd.) mi obvykle nevadí různé úchylky od reality, protože to chápu jako zábavu pro masy. Ale v našem případě má prý vzniknout (a všude to tak prezentují a chlubí se spoluprací s mnoha odborníky) historický dokument, což představuje poněkud jiné nároky...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by JARWIKS »

Mno vyjádřím se postupně v bodech.

Ano dělali jsme komparz. na letním natáčení nás bylo málo, na zimním už dost. Čili křoví. Do popředí se nás na některé scény pár prodralo /Já, Pampi, Vaniři. V tomto směru jsme však udělali co jsme v našichskromných silách mohli.

Jsem smířen s tím, že to nebude ani LH ani KM film. To jsem poznal po 2 dnech natáčení. Avšak přes jisté scénářové úlety ala žehnání mečům, pevně věřím, že film bude alespon historicky dobře /dialogy, děj... podle písemných pramenů a našich dnešních představ/. Na to si dával Doc. Galuška a další dost pozor, tam kde dle pramenů víme co se dělo. Alespon co jsem byl u scén, kterých se to docela týkalo. Neboť jsem koordinoval RS kompars.

Navíc během natáčení jsem nasál jistou atmosféru. Takže věřím, že to díky kameře a naraci chytne tu vláčilovskou atmosféru a vystihne /v souvislosti s tou historicky duchovní stránkou/ onoho ducha doby. Ta ostatně byla Peťovi Nikolajevovi inspirací.

Rozpočet 60 mega to mělo. Na výpravu moc peněz nebylo, ono se to nezdá, ale na takový projekt je 60 mega málo. Prostě filmaři fungují trochu jinak a technika a natáčecí den je drahý. Je to prostě dost o kontaktech. Viz. krom fundusu 3 bratrů, co se šilo ve Španělsku, protože u nás by to bylo drahé. Ano normálně bylo, přitom, kdyby to ale vzali od Pampiho, vyšlo by to levněji.

Odborní poradci moc síly taky nemají. Jsou to jen poradci, nemají rozhodující právo. To má prostě v něčem režisér a hlavně produkce. Viz komunikace. Chtěli gombíky a šperky že by si udělali repliky. Pak byla zdlouhavá komunikace, protože muzeum nemože půjčit orig. Nakonec se to vyřešilo, něco jsme půjčili ze skanzenových zásob /Čápovi gombíky/ a něco si udělali dle fotek. Hodně věcí se řeší až na místě. Protože poradce je přece jen poradce a ne zaměstnanec produkce na plný úvazek. Čili jsme zpočátku měnili furt meče a půjčovali naše, než Pavel od Kadetů našel aspon trochu ucházející. Jenže nemožem jim půjčit Bártu na celé natáčení, nebo naši výbavu. Co budem mít přes rok na naše akce? Podobně, když už jsi na place, něco prosadíš s ohledem na návaznosti scén /další se točí třeba až za měsíc v Praze že... a bude stejné vybavení?/ a důležitosti. Ale furt jsi jen poradce a nejsi tam furt. Čili spíše se bavíš s režisérem a štábem ohledně scén co a jak. Na co se snažili dávat pozor = meče, dialogy, keramiku jsme měnili a Bugel jako teolog na žehnání a spol. Na druhou stranu, tam kde poradci zaveleli, tam se upravilo a to bylo dostkrát. Režiséři Peťa Nikolaev i David Kočár si nechali radit jak od poradců tak od nás. Ono prostě malovali obraz a o tom to je. Podobně i kostymérky a výtvarníci. Problém je opět v návaznosti scén a v tom, že když už něco zakážeš /A má to důležitou funkci/ tak musíš hned nahradit. protože jak napsal na FB Wothan /snad se nepletu/ Rejža nemože zrušit nebo předělat celý záběr. Protože potřebuje naříznout sedlo a ty mu řekneš že nesmí, že je to půjčené. To je pak klidně i 100 000 mimo. /ztráta záběru, času, lidí, materiálu a spol./

Kostýmová výprava šla samozřejmě udělat lépe, ale chtělo by to delší čas na přípravu a i změnu přístupu. Třeba v tom, že by se vyhradilo na kompars o 400 000 víc, ale ten by pak tam měl neustále 60 - 100 lidí z RS a zároven by mnohem více zajištoval výpravu. Tzn. méně se spoléhat na vlastní x zapalcený fundus. Tímto směrem se produkce vydala na to zimní natáčení, bylo to však pozdě a rozjetý vlak už celý nepřekopeš. je to prostě o penězích a komunikaci a ochotném přístupu všech stran.

I přes všechny neduhy co film bude mít po stránce hmotné výbavy, ale věřím že dopadne dobře. Nebude věrný archologicky, ale bude řemeslně dobře zvládnutý a bude bavit. Dále pak bude věrný psané historii a vystihne ducha doby. Zda se pletu či ne ukáže čas Myslím si však, že to zmákne.

A teď do mně ;).
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Rab »

Díky za vysvětlení, ale nezlob se, omlouvat neschopnost českých filmařů (která je ostatně dobře známá - to co popisuješ, se děje u každého natáčení, kdy to vypadá, že Češi stále objevují něco, co už je mnohá desetiletí objevené) mi přijde docela scestné. Proto mě i udivuje, kde bereš tu jistotu, že to dopadne dobře... Režisér toho zárukou rozhodně není, alespoň podle jeho posledních dílek...třeba Lidice byly strašlivé... Nebo proto, že na place se všichni nadšeně poplácávají a tleskají si, jak jsou dobří? Popisuješ naprosto jasné věci - to dá rozum, že muzea nemůžou jen tak půjčovat originály, proto mě udivuje (ale vlastně ne), že vůbec někdo na takovou kravinu přijde a ještě ztrácí čas a prostředky na to se tím vůbec zabývat...jestliže by jen trochu šikovnému rekvizitáři stačilo poskytnout jen kvalitní dokumentaci.. Neschopnost Tří bratrů ohledně historické výpravy filmů je také vyhlášená. V souvislosti s meči si vždycky vybavím jeden z dokumentů k LOTRovi, jak Weta ve Wellingtonu sekala komparsové meče jak Baťa cvičky - naprosto jednoduchým odléváním a dodatečnou úpravou, rychle a přitom pro kameru s vynikajícím výsledkem. Pro "viditelnější" postavy je třeba sice udělat kvalitnější zbraně, ale proto na to měla česká produkce dost času předem, aby to zajistila, a ne aby to řešila až na place.. Každopádně to, že film nebude historicky věrný po stránce výpravy, je alespoň pro mě dost zásadní v kontextu s tím, že toto dílko označují za historické dokumentární drama! Ať to tedy anotují jakkoliv jinak, ale tak, aby to nevyvolávalo falešné představy, že tak to tehdy vypadalo! K čemu je odborný poradce, který přikývne na to, jak ve výsledku vypadá Svatopluk, Rostislav a jiní? V komparsu se různé prohřešky skryjí, ale u hlavních postav? Nikdo mi nenamluví, že by byl takový problém jasně říci, že takhle teda ne, a pokud si nedáte říct, jako odborný poradce od toho dávám ruce pryč! Pro mě z toho opět vyplývá, že Galuška a spol. jsou naprosto nesoudní lidé, exhibicionisti a zaprodanci pro trochu pochybné slávy. Dokonce by mi ani nevadilo trochu "umělecké licence", neboť zase tolik toho o C+M nevíme, ale zobrazení doby by mělo maximálně odpovídat tomu, co dnes známe. Galuška pokud vím není historik, nýbrž arecheolog, což je podstatný rozdíl. Měl ohlídat fundus a tehdejší dění měl přenechat někomu jinému.. Na každém záběru v traileru nebo na fotkách z natáčení se dá najít mraky hovadin, co teprve v celém filmu? Můžeme si zahrát hru, kdo těch kravin najde víc :wink:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by melkel »

Bobr mě odkázal na videa z velmi zajímavé akce. Pro anglicky mluvící kováře je to vynikající materiál, velmi zajímavé přednášky o konstrukci meče od Petera Johnsona zvláště doporučuji.
http://www.bladesmithsforum.com/index.p ... opic=23706
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by melkel »

Ho ho, inspirace Michaelem Bayem jasná, jen je tam málo výbuchů :-)
https://www.youtube.com/watch?v=e2IBZZq6IWU
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Filmy (snad) pro všechny

Post by Kopnuty_konem »

Upoutavka k hranemu dokumentu David Zeisberger - apoštol indiánů:

http://www.vistafilm.cz/showroom/328/e3 ... dc1f192f65
Post Reply