Stránka 1 z 2

valaska

Napsal: čtv 29. kvě, 2008 18:57
od Knecht
Se školou ti neporadím, sám jsem k tomu něco hledal a moc nic nenašel, ale pokud jde o samotné valašky tak existuje knížka "Slovenské valašky, fokoše a čakany" vydaná tuším Slov. Nár. museem. Mají ji v Brně v MZK.

Napsal: pát 30. kvě, 2008 5:53
od kascha
Tohle mě zajímá - jednak místem narození a jednak tím že mi nedávno přinesl nějaká k...va detektorář něco co považuju za valašku cca 18. stol.
Taky mězajímá geneze těchhle hraček - v 17. st je jich např mnogo v polsku....

Napsal: pát 30. kvě, 2008 19:19
od Knecht
Kdybys nesehnal, mám ji okopírovanou. Ale zrovna k 17.století tam skoro nic není, zdá se že hlavní boom valašek na Slovensku byl až v 19.stol. (aspoň tak jsem to z té knížky pochopil).

Napsal: pon 02. čer, 2008 5:39
od kascha
a to je právě ono! v ikonografii a pod lidovými termíny (Obušek; pantok)jsou nejmíň od 17. st. ale hmotně......Ani etnografové z rožnovského skanzenu "nic" nevědí...
nehoh bys mi knechte poslat přesnou citaci? kují :)

Napsal: pon 02. čer, 2008 17:41
od Lenka
Tu knížku co říká Knecht napsal Andrej Polonec, vydáno 1963 v Martině, v roce 1977 vyšla rovněž v Martině kniha téhož autora - Tvarované a zdobené palice. Nevím, jestli se v ní jedná přímo o valašky, ale mohlo by, ne?

Napsal: úte 03. čer, 2008 15:00
od Knecht
Jo, to je ona. Byla jsi rychlejší :)
V Brně ji mají v Moravské zemské knihovně (Též MZK, Mozek apod; hned vedle Právnické fakulty)

Jinak různé čakany a podobné dlouhé lehké sekerky jsou hodně stará záležitost, minimálně už od Kimmerijců a Skýtů, koneckonců i velkomoravské sekery na dlouhých násadách se tomu blíží, takže to si byla věc užitečná a hojně užívaná. Právě i proto mě rovněž zajímají dochované techniky, protože v základech to může být dost podobné.

Napsal: stř 04. čer, 2008 15:29
od MAT
Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu spíše o lidovou zbraň, pochybuji, že najdeš ucelenější učebnici o výuce boje s ní, nebo dokonce dobovou šermířskou školu. To už bych věřil spíš nějakým učebnicím z počátků Sokola. Stejně tak, pokud by jsi chtěl zachytit dobovou věrnost specifik boje s ní, asi s písemnými materiály neuspěješ. Na druhou stranu, Valaška je pouze název pro druh jedenapůlruční sekery a na tu už materiálů a autorů najdeš víc.
Pro lepší představivost, jak již bylo napsáno, je to jedenapůlruční zbraň s excentrickým těžištěm, která ti skýtá spoustu možností technik. Od jedenapůlručního meče, vč. všech jeho držení, jednoručního meče, přes techniky společné pro kyj a sekeru až po specifika sekery(záleží na tvaru). Zkus si to spojit a máš učebního materiálu na léta dopředu, aniž by jsi se musel zabývat konkrétními specifiky valašky.

Napsal: stř 04. čer, 2008 18:07
od Kaput
Mattus píše:ano, to je pravda.
mna by napr. zaujimalo ako clovek s valaskou vzdoroval niekomu, kto sa ohanal sablou(v uhorsku sa tieto dve zbrane neporne pouzivaju v tej istej dobe), kedze to je sakra rychla zbran a neviem si dost dobre predstavit nejake kryty okrem uhybov. ale zasa ja som to neskusal a ked clovek vie ako na to(napr aj take lano sa zda na smiech ale skutocnost je ina)... ale taky sek, no neviem ci by to drevena nasada vydrzala.
Co vím, tak Valaši dokázali za třicetileté války císařským dost zatápět. Jejich hlavní silou byl boj v horském terénu a noční přepady, ale třeba při obraně zásobovacích konvojů do Olomouce si císařští důstojníci stěžovali, že jim dlouhými sekerami působí ztráty. Přesněji jejich jízdě.

Napsal: stř 04. čer, 2008 20:13
od Mysa
Mattus píše:mohol by si mi prosim udat zdroj, odkial to mas? chcel by som si to precitat...
Je to například v životopise Jana Adama z Vickova(pokusím se vypátrat kdo a kdy to vydal-měl jsem to půjčené) zatápěli jim valaškami a těšínkami
(na svou dobu velice přesné pušky s dlouhou hlavní a malým kalibrem) , pokud si to správně pamatuji, tak málem zlikvidovali Valdštejna, nebýt zrady ze strany žoldnéřů českých stavů

Napsal: stř 04. čer, 2008 21:00
od Kaput
Mattus píše:mohol by si mi prosim udat zdroj, odkial to mas? chcel by som si to precitat...
Četl jsem to v "Valašská povstáni za třicetileté války (1621-1644), F. Dostál, Praha 1956". Ale dočteš se to i jinde. Pokud se ti nechce číst marxistickou knížku a nejde ti tolik o lidové detaily, tak doporučuju: "Pod jménem Valachů, Jiří Holík, 2006" krátká knížečka popisující moderním stylem povstání. Vzhledem k rozsahu v ní leccos chybí, hlavně obrazová dokumentace oproti předchozí. Na druhou stranu se hlouběji zabývá šlechtou. Hlavně co se týče počátků povstání.
Ale o nějakém typu boje se tam nic nedočteš. Jenom kdo koho zabil, ale už ne jak. :)

Napsal: stř 11. čer, 2008 12:18
od Spernak
Jak se s valaškou bojovalo taky moc netuším, ale taky mi to vrtalo hlavou a zajímalo by mě to. Nějak to ale pujde a asi dobře, protože (pokud mě paměť neklame) něčím podobným byly vyzbrojovány i oddíly stálých armád (snad někteří granátníci?). Ale tohle fakt není moje parketa...

Napsal: stř 18. čer, 2008 10:02
od kascha
takže tady máme sekyrku 15x9cm - nález detektoráře z kopce Trojačka nad sedlem spojujícím Valašské Meziříčí a Nový Jičín - stará obchodní trasa ze Slezska do uher

[img][img]http://img165.imageshack.us/img165/9672/valakacn6.jpg[/img]
By kascha, shot with DMC-TZ1 at 2008-06-18[/img]

Napsal: stř 18. čer, 2008 10:04
od kascha
a detaily výzdoby..

Obrázek
By kascha, shot with DMC-TZ1 at 2008-06-18

Obrázek
By kascha, shot with DMC-TZ1 at 2008-06-18

Napsal: stř 18. čer, 2008 11:39
od Pampalíny
To je z Trojačky. Móc pěkné. Že bych šel ještě do jedné repliky mimo své období :c)

Nevíš o tom nálezu více?

Napsal: stř 18. čer, 2008 12:18
od kascha
Dostal sem se k tomu náhodou při přednášce pro klub důchodců :-)

jediné co můžu dodat je že na týlu sou v těch rýhách malinké zbytky asi po vykládání nějakým jiným kovem - brutální očištění bohužel udělalo svoje....jinak nalezeno v západním svahu kopce