Kožešiny

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

Lenka, jednou říkala je kožešnice. Může mi prosím vysvětlit, co je mrtvení kůže??? Děkuji
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Já jsem kožešnice, takže zpracovávám už vyčiněné, nabarvené, nebo jinak upravené kůže. Tohle je spíš pro koželuha. Co je mrtvení kůže nevím, vím jen o mrtvení vlasu, které se dělá nátěrem před barvením proto, aby na něj lépe chytala barva. Ve středověku se vlas mrtvil kamencem. Něco k mrtvení je napsáno v té knize "Koželužství", co jsi tady o ní jednou psala. Je to na str. 245.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

Jen jsem chtěla vědět, jestli je to opravdu důležité při barvení a nebo to jde i bez toho ?? Ta kniha je dobrá, ale někdy je složitá na laika. Je tam hodně zajímavých článků.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Jo byla to klasika třísločiněná z KUMA. Nečekal jsem že napoprvé to bude krásně zelené, ale výsledek mne dost zklamal. Namočil jsem kus kůže octem, položil na to kus měděného plechu a ještě zatížil. Nechal jsme to odležet skoro těch 24 hodin a co myslíte? Ani ťuk. Plech byl krásně zeleně flekatej a na kůži nebyl ani flíček. Jak jsem ji tam dal, tak jsem ji vyndal.
Už delší dobu mám v plánu zkusit ten olšový odvar. Vzhledem k tomu, že vyrábím věci především z hovězí hlazenice, nepadá v úvahu barvení v teplé lázni (no, možná by to šlo) daleko praktičtější mi přijde natírání lícové strany. Celkem dobrý výsledek jsem měl s natíráním ve vodě rozmíchané barevné hlinky a následným zafixováním buď rozehřátým voskem - to bylo na kožené čutoře, nebo šelakem - udělá to krásnou lesklou povrchovku a kupodivu to nepraská.

Co kdyby tu nějaký moderátor vytvořil spešl šuplík? V tom středověku je to barvení kůže takové zastrčené.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Vichrice wrote:Jen jsem chtěla vědět, jestli je to opravdu důležité při barvení a nebo to jde i bez toho ?? Ta kniha je dobrá, ale někdy je složitá na laika. Je tam hodně zajímavých článků.
Bude to asi důležité proto, aby chlup chytal stejnoměrně, u některých kožešin, aby vůbec chytal. Vzhledem k tomu, že to jako nutnost pokládali už ve středověku, tak si myslím, že to ten výsledek hodně ovlivní.
Ta kniha je skvělá, ale ty chemické vzorce, to pro mně španělská vesnice.

A ještě jsem si vzpomněla k tomu barvení kůže - ve středověku ji před barvením zdrsňovali nějakým železem. Tak by to možná bylo dobré přejet jemným smirkem nebo kartáčem.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Nevíte prosím někdo, kdy se u nás začalo používat při činění odchlupení vápenným louhem? Někde se uvádí, že bylo objeveno a používáno ve 13. stol., někde, že se začlo používat ve století 19., do té doby se odchlupovalo močí.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

cossack wrote:Jo byla to klasika třísločiněná z KUMA. Nečekal jsem že napoprvé to bude krásně zelené, ale výsledek mne dost zklamal. Namočil jsem kus kůže octem, položil na to kus měděného plechu a ještě zatížil. Nechal jsme to odležet skoro těch 24 hodin a co myslíte? Ani ťuk. Plech byl krásně zeleně flekatej a na kůži nebyl ani flíček. Jak jsem ji tam dal, tak jsem ji vyndal.
Už delší dobu mám v plánu zkusit ten olšový odvar. Vzhledem k tomu, že vyrábím věci především z hovězí hlazenice, nepadá v úvahu barvení v teplé lázni (no, možná by to šlo) daleko praktičtější mi přijde natírání lícové strany. Celkem dobrý výsledek jsem měl s natíráním ve vodě rozmíchané barevné hlinky a následným zafixováním buď rozehřátým voskem - to bylo na kožené čutoře, nebo šelakem - udělá to krásnou lesklou povrchovku a kupodivu to nepraská.

Co kdyby tu nějaký moderátor vytvořil spešl šuplík? V tom středověku je to barvení kůže takové zastrčené.
Tak jsem se konečně dohrabala k měděné čutoře a zkusila nabarvit kůži na zeleno. Natáhla jsem na ni kus kožešiny z berana ze strany řemene natřenou octem. Sundala jsem to po dvanácti hodinách a tam, kde byla kůže pořádně přitlačená k čutoře (protože ta čutora je hrbolatá) je sytě zelená, nádherně hladká a lesklá. Odstín je asi takový, jak tenhle smajlík :mrgreen: . Dala jsem tam znovu ještě jeden kus a naoctovala ho víc, uvidím, jak to bude vypadat.
Takže podle mně na to musí být kůže činěná na bílo, ne tříslem a nesmí být moc silná, aby se k mědi dobře přilepila. Musí se co nejvíc naoctovat a na tu měď se musí pořádně přicucnout, přitlačit, uhladit, aby nikde nebyly bublinky a pak nechat schnout. Nejlepší by to bylo asi obtočit kolem měděného hrnce, aby se kůže během usychání stahovala a přitlačovala se co nejvíc k mědi.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Lenka: to jsem rád že tuhle techniku někdo pozitivně odzkoušel. Svého času jsem tak chtěl barvit boty, ale jelikož byly už ušité, chtěl jsem zkusit měděné piliny a posypání. Jenže piliny jsem tehdy v dostatečném množství nesehnal :? Byla to taková hrubá silná jelenice (stará skladovka určená na zástěry do Škodováckých dílen). Myslíš že by na ni barva chytla? Já to teda nakonec barvil směsí sádla a drceného hematitu, což se mi osvědčilo skvěle, ale propříště...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Já myslím, že by chytit měla, pokud to byla bílá nebo taková ta nažloutlá jelenice a nebyla nijak povrchově upravená. Ona se prý ta kůže nechávala tak dlouho, až začala barva prolízat naskrz, mi to teda neprolízá, ale asi jsem to namočila tím octem málo. Taky je vidět, že uprostřed, kde to bylo víc mokré, je barva sytější. Teď tu další jsem už namočila pořádně, tak jsem zvědavá, jestli to proleze.
lovec koní
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Mon 04. Jan, 2010 20:07

Re: Kožešiny

Post by lovec koní »

Vyrábím mazadla na koňské postroje.A musím říct, že na lesácké postroje a to zejména na postraňky a opratě(příjdou nejčastěji do styku s vodou) používám směs s vyšším obsahem lanolínu v kombinaci s rybím tukem a škvařeným hovězím lojem+ pár vcelku nepodstatných složek.Vyráběl to už můj děda. Lanojím má podobné složení jako vosk, čili vodu nepropouští. [-X Zároveň se špatně samotný vsakuje do kůže, proto se nanáší metodou napalování(za horka), nebo ve směsi-tak jako je v mém mazání. Pokud dostanu třeba westernový klobouk, s tím, že je hodně používaný, nejdříve jej promažu jistou směsí-taková se dá i koupit- a pak jej ještě na povrchu nanesu vrstvou lanolínu nebo vosku, obojí má tentýž účinek.S tím rozdílem, že lanolín má delší "trvanlivost".Prostě se z tej kůže jen tak nedostane... Tolik na vysvětlenou, když vidím ty dohady zde týkající se lanonínu a jeho reakci na vodu. :wink:
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Kožešiny

Post by Bestian »

Já teď experimentuji na směsi sádla a olivového oleje. A směsí včelího vosku a olivového oleje.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Kožešiny

Post by Wothan »

A co lněný olej?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Kožešiny

Post by tom111 »

a lanolín se dá někde koupit v čisté formě nebo musím kupovat ten ELASKON?
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
lovec koní
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Mon 04. Jan, 2010 20:07

Re: Kožešiny

Post by lovec koní »

dá se koupit v čisté formě v lékárně, ale takto je pěkně drahý a vyplatí se jen na výrobu směsí.
lovec koní
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Mon 04. Jan, 2010 20:07

Re: lněný olej

Post by lovec koní »

Lněný olej by byl dobrý používat až po předchozím promazání.Protože udělá na kůži tenký film, přes který se další mazání horko těžko vsakuje.Ale jako dočasná konzervace je taky dobrý. Zároveň je levnější než lanolín a vosky. Ale nedosahuje takových hodnot. Pokud jde o kůži, která už je jakžtakž promazaná a udržovaná, dá se lněný olej namíchat s řepkovým 1:1.taková směs promaže stejně účině jako sádlo a má v kůži delší trvanlivost.Ale oleje je vždy větší spotřeba než sádla.Právě pro jeho dobrou vsáklivostJá dávám přednost postrojovým mastem-nežluknou(což se u řepkového oleje může stát) a mají lepší vlastnosti.Dají se používat i na boty.A pokud se do takové směsi namíchá v určitém poměru i vosk, naimpregnovaná kůže se pak leskne.
Post Reply